Autor: Dopoznania.pl
8 kwietnia, 2021Porady

Jaką oświetlenie wybrać do pokoju młodzieżowego?

Pokój nastolatka to szczególny typ pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Lepiej nie urządzać go samodzielnie, tylko włączyć dziecko do wspólnego projektowania. Pamiętaj, że pokój dla nastolatka to jego bezpieczna przestrzeń, w której chce się czuć swobodnie. Każdy element tutaj powinien być więc dobrze przemyślany, także oświetlenie. 

Jak zaplanować oświetlenie pokoju młodzieżowego?

Jakie modele lamp sprawdzają się w pokoju młodzieżowym?

 

Jak zaplanować oświetlenie pokoju młodzieżowego?

Oświetlenie pokoju młodzieżowego to bardzo ważny temat, ponieważ z jednej strony lampy powinny korespondować z przyjętą koncepcją aranżacyjną, z drugiej - muszą być funkcjonalne i precyzyjnie doświetlać np. miejsce pracy. Urządzenie pokoju młodzieżowego powinno uwzględniać oczywiście plany i oczekiwania dziecka. Warto przy planowaniu wziąć pod uwagę jego pomysły na aranżację, marzenia, potrzeby. Przede wszystkim jednak od samego początku trzeba starać się przełożyć te dziecięce marzenia i plany na konkretne, funkcjonalne rozwiązania. Przede wszystkim warto zacząć od wydzielenia konkretnych stref w pokoju. Dziecku potrzebne jest bowiem miejsce do nauki, odpoczynku, zabawy lub przyjęcia rówieśników, jak i do wygodnego i niezakłóconego niczym snu. W wydzielaniu przestrzeni pracy i relaksu, nauki i zabawy pomóc może właśnie oświetlenie. Pamiętaj, że wybierając lampy do pokoju młodzieżowego, nie można skupiać się wyłącznie na ich estetyce, ale pod uwagę brać trzeba również ich dopasowanie do konkretnego zastosowania. Lampa pająk jest absolutnie genialnym rozwiązaniem aranżacyjnym, które podoba się naprawdę wielu nastolatkom, natomiast nie sprawdza się ono raczej w przestrzeni nauki. Tutaj warto zainwestować w precyzyjnie skierowane na biurko czy blat oświetlenie, być może lampę stołową lub podłogową. Wśród tych modeli także można znaleźć niebanalne rozwiązania, które jednocześnie idealnie doświetlą odpowiednią przestrzeń. 

Jakie modele lamp sprawdzają się w pokoju młodzieżowym?

Lampy sufitowe młodzieżowe, jak i również te podłogowe czy stołowe zawsze powinny być dostosowane do konkretnego dziecka. Oświetlenie jest bowiem nie mniej ważne od modelu szafy, łóżka, biurka czy koloru ścian. Wiele dziewcząt z pewnością doceni klimaty glamour i lampy szklano-stalowe z designerskimi kulami. Sprawdzić się mogą także ekskluzywne, tradycyjne żyrandole z welurowymi abażurami w odpowiednim kolorze i z mosiężnym stelażem. 

Dla wielbicieli niebanalnego designu ciekawą propozycją mogą okazać się lampy składające się z trzema różnymi kloszami, w tym samym albo różnych kolorach. Uwagę z pewnością zwrócą także lampy w stylu modern. Szklane kulko mogą być ukryte w niebanalnych stelażach z owalnymi metalowymi prętami układającymi się z wyjątkowo ciekawe kompozycje. Lampy młodzieżowe nie musza być więc jak widać infantylne. Nawet jeśli urządzasz pokój dla 10-13-latka i zastanawiasz się nad typowo dziecięcą lampą, pomyśl przez chwilę o przyszłości, bo za rok albo dwa może okazać się, że taka lampa zupełnie nie sprawdza się już w pokoju młodzieżowym.

 

W pokoju dziewczyny, jak i chłopaka, którzy lubią minimalizm i nowoczesne wzory z pewnością sprawdzą się lampy sufitowe stalowe z wyjątkowo modnymi okręgami ze złotym środkiem. Bardzo atrakcyjnie prezentują się również lampy, których środek opleciony jest okręgami przypominającymi układ słoneczny. Hitem dla wielu nastolatków są także niezmiennie lampy pająki, które idealnie sprawdzają się w sferze odpoczynku czy relaksu. Modeli tego typu lamp jest bardzo wiele, od tych idealnie wpisujących się w klimat industrialnych, po modernistyczne rozwiązania aż do wzorów w stylu glamour czy boho.