Autor: Dopoznania.pl
27 października, 2020Porady

Jaki Stół Bilardowy do domu? Na Co zwrócić uwagę? Doradzamy!

Planujesz kupić stół bilardowy do domu? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Zwiedziliśmy wiele klub ów, regularnie odwiedzamy turnieje – wiemy jaki stół bilardowy do domu sprawdzi się najlepiej. Marzysz o wspaniałych wieczorach przy partyjce bilarda? Kij już na pewno masz, pora zastanowić się jaki stół do bilarda zapewni Tobie i Twoim przyjaciołom rozgrywki pełne wrażeń. Odpowiedni kij jest ważny, ale to, jaki stół masz u siebie w domu jest dużo ważniejsze. Komfort i powtarzalność – oto czego powinieneś oczekiwać i szukać. Podpowiadamy, jaki stół bilardowy kupić do domu. Zaczynamy – czytaj uważnie.

Na co zwrócić uwagę kupując stół bilardowy domu?

Zanim kupisz odpowiedni stół bilardowy do domu, zapoznaj się z najważniejszymi parametrami. Kupuj tylko w wyspecjalizowanej firmie, unikniesz rozczarowania. Tu możesz nabyć dobry stół bilardowy. Stół to inwestycja – lepiej dobrze ulokować Twoje ciężko zarobione pieniądze i cieszyć się grą na tym samym poziomie przez lata. Jakie są kryteria wyboru najlepszego stołu bilardowego? Doradzamy jak wybrać taki stół, który spełni Twoje oczekiwania.

Płyta stołu bilardowego

Serce całego stołu. Emocjonujący pojedynek, to taki kiedy przeciwnicy konkurują ze sobą w niezmiennych warunkach. Jakie emocje towarzyszą sytuacji, kiedy są trzy bile na stole i wazą się losy partii? Co się dzieje, kiedy precyzyjnie wymierzone uderzenie nie skutkuje wbiciem bili, bo na nierównym stole zmieniła tor? To kwestia płyty – poznaj wady i zalety rodzajów płyty.

Drewniana

Niedrogie rozwiązanie, ale warto je zastosować tylko wtedy, gdy ze względu na nośność podłoża nie możesz przekroczyć określonej wagi stołu. Drewniana płyta jest tania i bardzo podatna na uszkodzenia. Każdy strzał w stylu „jump” może spowodować odkształcenie powierzchni i – w rezultacie – wpływać na tor ruchu każdej bili.

Kamienna

Mało kto ma pieniądze i warunki, żeby postawić stół do bilarda z marmurową płytą. Po pierwsze: podłoże musi być naprawdę solidne. Po drugie: to wymaga dużego wkładu finansowego. Nie musisz wydawać kroci na marmur – możesz kupić stół wyposażony w kamienną płytę z łupka włoskiego. To bardzo odporny materiał. Niewrażliwy na:

  • Zarysowania;
  • Temperaturę;
  • Wilgoć.

Co więcej, jest lżejszy niż marmur – możesz taki stół postawić zarówno na strychu, jak i w piwnicy.

Sukno

Wybór płyty jest bardzo ważny, ale sukno to również istotna kwestia. Oprócz strony wizualnej, sukno ma – w zależności od użytego materiału – odmienne właściwości. Dobre sukno, wykonane na profesjonalnej maszynie tkackiej, jest zwarte i wytrzymałe, Sprawdź proporcje materiału – im więcej wełny, tym mniejsza prędkość uderzonych bil, ale większa możliwość nadania rotacji. Dobierz sukno do swojego stylu gry – możesz postawić na prędkość lub finezję.

Bandy

Bilard to nie snooker, ale zablokowanie czystego uderzenia ma wielkie znaczenie i w tej grze. Aby precyzyjnie odbić bilę od bandy – musisz nie tylko dobrze wyliczyć kąt – musisz mieć bandy wysokiej jakości. Odpowiednia sprężystość wulkanizowanej gumy zapewni Ci minimum straty siły uderzenia oraz możliwość przewidzenia toru bili. Zaopatrz się w bandy dobrej jakości – podniesie to znacząco komfort gry i pozwoli na rozwój umiejętności.

Wielkość stołu

Stoły bilardowe mają zazwyczaj 6, 7, 8 lub 9 stóp – to długość bocznej krawędzi pola gry. Przy braniu miary wielkości stołu nie zwraca się uwagi na samą koronę stołu – ta może się różnić w zależności od modelu i producenta. Pole gry mierzy się od szczytów bandy (bez łuz). Wielkość stołu dobieraj w zależności od tego, jakie rodzaje bilarda będą rozgrywane.

Wielkość Pomieszczenia

Bardzo ważna kwestia – od tego parametru zależy komfort gry i rodzaj kija. Z zasady najlepiej jest, gdy do pola gry można dodać 145 cm i więcej (145 cm to długość „standardowego” kija). Pozwala to na swobodny zamach w sytuacji, gdy biała bila znajduje się przy krawędzi bandy. Jeżeli brakuje przestrzeni, będziesz musiał użyć krótszego kija (110 cm) lub uderzać od góry – powodując wymuszoną rotację przednią.

Wielofunkcyjność

Stół bilardowy może pełnić inne funkcje – równie dobrze może być stołem konferencyjnym albo jadalnym. W zależności od Twojego budżetu, możesz zamówić stół konstrukcyjnie przystosowany do takich funkcji, lub skorzystać z nakładanych płyt.

Poziom zaawansowania graczy

Będziesz grać rekreacyjnie czy przygotowywać się na turnieje? Jeżeli chcesz szlifować umiejętności na zawody, wybierz profesjonalny, kamienny stół z wysokiej jakości suknem i bandami. Rozmiar ma znaczenie w zależności od odmiany bilarda. Jeśli chcesz miło spędzać czas na rozrywce, możesz kupić tańszy model.

Cena

Ostatnia, ale nie najmniej ważna kwestia – budżet. W tej materii musisz wiedzieć jedno – za jakość i materiały zapłacisz więcej. Trwałość to większy koszt.

Podsumowanie

Możliwości jest wiele a wszystko zależy od Twoich oczekiwań i zasobności portfela. Dobry stół posłuży przez wiele lat, a oprócz dostarczania rozrywki może także pełnić funkcję dekoracyjną, użytkową, a nawet zarobkową.