Autor: Dopoznania.pl
17 listopada, 2021Ważne i na temat

Jakie ogrzewanie do domu? Porównanie możliwości

Chcesz wymienić dotychczasowe ogrzewanie domu na bardziej ekonomiczne? A może planujesz budowę i szukasz optymalnego rozwiązania? Sprawdź nasze porównanie i dowiedz się, jakie ogrzewanie w domu sprawdza się najlepiej!

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Która z metod zyskuje w ostatnim czasie na popularności, jeśli chodzi ogrzewanie domu? Fotowoltaika oczywiście! Ekologiczna i – co ważne – ekonomiczna, zyskała duże grono zadowolonych użytkowników. Niektórzy uważają wręcz fotowoltaikę za najtańszy sposób na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jakie są zalety tej metody? Panele wytwarzają darmowy prąd ze słońca, a instalację wciąż możesz odliczyć od podatku. Zdecydowanie podnosi też ona wartość nieruchomości.

Fotowoltaika ma jednak i słabsze strony. Jedną z nich jest wysoki koszt początkowy. Ponadto instalacja paneli wymaga sporej ilości wolnej przestrzeni. Działanie całego systemu i jego wydajność są wreszcie zależne od pogody i poziomu zacienienia.

Ogrzewanie domu gazem – koszty

Jeśli przeglądasz ogłoszenia deweloperów, na pewno zauważyłeś, że w większości przypadków nowe budynki są ogrzewane gazem.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym uważane jest za bardzo ekonomiczne. Do jego zalet należy także prosta obsługa – jedyne, o czym musisz pamiętać to regularne opłacanie rachunków! Kwestie zamawiania i przechowywania opału przestają Cię dotyczyć.

Czy wobec tego ogrzewanie domu gazem ma jakieś wady? Jeśli zdecydujesz się na tę metodę ogrzewania, być może początkowo będziesz musiał ponieść koszty podłączenia do gazociągu. Cena ogrzewania będzie także zmieniała się z czasem – szybko może okazać się, że wybrany przez Ciebie sposób nie jest najtańszym ogrzewaniem mieszkania.

Ogrzewanie domu na podczerwień

Słyszałeś o metodzie ogrzewanie domu podczerwienią? Wykorzystuje ona energię promieniowania, która zmienia się w ciepło dopiero w chwili, gdy promienie padają na poszczególne obiekty. Do ogrzewania podczerwienią wykorzystywane są specjalne grzejniki, panele lub maty grzewcze.

Zaletami tej metody są:

  •  ujemna jonizacja powietrza, która wpływa na lepsze samopoczucie;
  •  bezawaryjność systemu;
  •  brak ruchu powietrza – w pomieszczeniach nie unoszą się alergeny, kurz czy pyły. Ogrzewanie podczerwienią świetnie sprawdza się więc, jeśli w domu mieszkają alergicy.

Wadą ogrzewania na podczerwień są dość wysokie koszty początkowe, związane z zakupem części i montażem instalacji.

Ogrzewanie domu – pompa ciepła

Pompa ciepła to energooszczędne urządzenie, którym zastąpisz tradycyjny piec. Jest ekologiczna, a jej użytkowanie – praktycznie bezobsługowe. Co więcej, korzystanie z pompy ciepła jest bardzo bezpieczne. Dzięki niej eliminujesz np. ryzyko zaczadzenia. Możesz więc zdecydować się na wybór pompy ciepła nawet jako metody na ogrzewanie domu drewnianego.

Niestety, jak każdy system ogrzewania również ten oparty o pompę ciepła ma swoje wady. Do minusów można zaliczyć koszt samego urządzenia, awaryjność niektórych elementów budowy pompy oraz dość wysoki poziom hałasu wytwarzanego przez pracujące urządzenie.

Ogrzewanie domu na prąd, czyli ogrzewanie elektryczne

Być może rozważasz ogrzewanie domu prądem? Ta metoda ma bardzo wielu zwolenników! Większość z nich podkreśla wygodę ogrzewania domu elektrycznie: grzejniki są niedrogie, a sam system nie wymaga skomplikowanej instalacji (nie trzeba montować pieca czy budować kotłowni). Co więcej, ogrzewanie elektryczne to kolejna bezobsługowa metoda ogrzewania domu – przy jej stosowaniu nie trzeba zamawiać i przechowywać opału.

Jakie wady ma takie ogrzewanie domu? Elektryczne systemy ogrzewania są bardzo podatne na wahania cen energii (a te zmieniają się dość często). Z tego powodu w dłuższej perspektywie czasowej ogrzewanie domu prądem może okazać się kosztowne.

Skoro zatem omawiamy ogrzewanie domu - co wybrać? Ogrzewanie gazem, pompę ciepła, a może ogrzewanie domu solarami? Jaka jest najlepsza metoda na ogrzewanie domu? Czym najtaniej ogrzejesz budynek i zapewnisz sobie komfort cieplny zimą? Na pewno warto spojrzeć w przyszłość i stawiać na nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zwróć uwagę na ogrzewanie podczerwienią od swiatlolux.pl. Zyskasz nie tylko przyjemne ciepło, ale też zdrowie i lepsze samopoczucie.

zdjęcie: stock.adobe.com,  autor: morissfoto