18 października, 2016Strona główna

Jesienny Wrocław

Wrocław zwany bywa miastem zieleni. O tym, czy tak jest naprawdę, przekonać się może każdy – wystarczy wybrać się na spacer! W stolicy Dolnego Śląska jest ponad 40 parków, które łącznie zajmują powierzchnię około 560 ha oraz wiele pięknych lasów o łącznej powierzchni ponad 2 tysięcy ha. Doliczmy do tego jeszcze wrocławskie zoo i ogród botaniczny – też przecież pełne zieleni. Wszystkie te piękne tereny zachęcają do spacerów przez cały rok, ale szczególnego uroku nabierają jesienią, gdy kolorowe liście spadają z drzew.

Wrocław zwany bywa miastem zieleni. O tym, czy tak jest naprawdę, przekonać się może każdy – wystarczy wybrać się na spacer! W stolicy Dolnego Śląska jest ponad 40 parków, które łącznie zajmują powierzchnię około 560 ha oraz wiele pięknych lasów o łącznej powierzchni ponad 2 tysięcy ha. Doliczmy do tego jeszcze wrocławskie zoo i ogród botaniczny – też przecież pełne zieleni. Wszystkie te piękne tereny zachęcają do spacerów przez cały rok, ale szczególnego uroku nabierają jesienią, gdy kolorowe liście spadają z drzew.

O tej porze roku pięknie prezentuje się zwłaszcza Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest drugą najstarszą placówką tego typu w Polsce (pierwsze miejsce zajmuje ten znajdujący się w Krakowie). Na terenie ogrodu podziwiać możemy rośliny z wielu zakątków świata, w tym liczne drzewa, jak dęby, cisy, miłorzęby, buki czy platany, z których wiele zostało uznanych za pomniki przyrody. Całość urozmaicają wystawy różnorodnych minerałów, utrwalonych w kamieniu odcisków prehistorycznych roślin, skamieniałych pni drzew i innych atrakcyjnych eksponatów. Wrocławski ogród botaniczny znany jest ponadto z licznych imprez cyklicznych i okolicznościowych, jak prowadzone przez ornitologów z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego Jesienne Spotkania z Ptakami oraz Dolnośląskie Festiwale Dyni.

Wielbiciele natury z pewnością powinni wybrać się do Parku Pilczyckiego, który choć zachwyca przez cały rok, najpiękniej prezentuje się jesienią. To najbardziej naturalny park we Wrocławiu, mający charakter lasu łęgowego. Zlokalizowany jest w obrębie osiedla Pilczyce, w dolinie rzeki Ślęzy, na terenie dawnych glinianek, czyli miejsc wydobycia gliny, jednak po działalności człowieka pozostały niewielkie ślady, np. murowane studnie, rów odwadniający i szczątki grobli. Gliniaste podłoże sprawia, że w parku nie brak wodnych rozlewisk. Pomiędzy nimi wyrastają topole, wierzby, olchy, dęby, lipy, jawory, brzozy, jesiony i wiązy, czeremcha, dereń, bez czarny, tarnina i głogi a wokół i na zbiornikach wodnych zbiorowiska szuwarowe oraz zespoły drobnych roślin pływających. Park Pilczycki jest rajem dla miłośników ptaków, spotkać tu można bowiem perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, kaczkę krzyżówkę, łyskę, mewę śmieszkę, trzcinniczka. Prócz ptaków teren parku zamieszkują liczne płazy, jak żaba wodna, żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, kumak nizinny, traszka zwyczajna oraz gady, jak zaskroniec. Niewątpliwą atrakcją są także żyjące tu bobry.

Do najbardziej lubianych miejsc jesiennych (i nie tylko jesiennych oczywiście) spacerów należy chyba jednak Park Szczytnicki – najstarszy i największy park Wrocławia, położony na Wielkiej Wyspie, w obrębie nieistniejącej już wsi Szczytniki. Część parku urządzona jest w stylu angielskim, część ma charakter krajobrazowy. Ze względu na imponującą liczbę gatunków drzew, krzewów i pnączy, stanowi on wielką gratkę dla miłośników flory. Nie rośliny są jednak największą atrakcja Parku Szczytnickiego, a największa w Polsce i jedna z największych w Europie fontanna multimedialna. Woda wyrzucana jest z prawie 300 dysz w formie klasycznych gejzerów, palm, mgiełki czy też piany w rytm muzyki klasycznej i współczesnej, czemu towarzyszą niesamowite efekty świetlne z wykorzystaniem laserów i obrazów wyświetlanych na kurtynie wodnej. Będąc w Parku Szczytnickim warto też zwiedzić znajdujący się tu Ogród Japoński, który łączy w sobie kilka stylów japońskich ogrodów: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Osadzony licznymi azjatyckimi roślinami, stanowi on unikatowy w Europie fragment japońskiej kultury.

Zlokalizowanym w zachodniej części Wrocławia Parku Złotnickiego z kolei oferuje nam możliwość ujrzenia fragmentu historii i kultury Polski. Odkryto tu bowiem pozostałości dwóch wczesnośredniowiecznych grodzisk (datowanych na około IX-XI wiek). Jeśli jednak historia nas nie interesuje, możemy podziwiać ciekawe elementy krajobrazowo-przyrodnicze: staw parkowy, niewielkie cieki o charakterze melioracyjnym oraz tutejsze drzewa, w tym dziewięć dębów szypułkowych, które uznano za pomniki przyrody, albo korzystać z licznych znajdujących się tu obiektów rekreacyjno-sportowych: placu zabaw dla dzieci, mini-siłowni, boiska do koszykówki, górki motokrosowej czy toru dla łyżworolkarzy.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku oraz rodzice z dziećmi chętnie odwiedzają również Park Grabiszyński, gdzie czekają na nich między innymi place zabaw dla najmłodszych, siłownia, ścieżki zdrowia, mini pole golfowe oraz trasy rowerowe. I ten park ma swoją wartość historyczną, znajdują się tu bowiem pozostałości starego cmentarza, z którego do dziś pozostały tylko kwatery pochowanych w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku polskich i niemieckich dzieci, groby żołnierzy włoskich z okresu I wojny światowej oraz zlokalizowany na południowym skraju parku pomiędzy drzewostanem a rzeką Ślęzą Cmentarz Żołnierzy Polskich. W obrębie parku, w południowej części znajduje się Pomnik Wspólnej Pamięci.

Nawet w centrum Wrocławia możemy znaleźć wspaniałe tereny zielone. Najpiękniejszym z nich jest niewątpliwie Ogród Staromiejski. Inspiracją dla jego twórców były dziewiętnastowieczne Ogrody Tivoli. Park ten, ze swymi tonącymi w kwiatach alejkami jest idealnym miejscem dla szukających spokoju i wytchnienia od codzienności. Jedną z wielu jego atrakcji jest niezwykła fontanna z krasnalami, z których każdy ma swe imię: Puszczający Stateczki, Karmiący Ptaki, Ogrodnik, Aktor, Parasolnik, Wierzbownik i Zbierający Wodę. Dzieci kusi z kolei francuska karuzela z drewnianymi końmi i gondolami oraz nowoczesny plac zabaw a wszystkich przyciąga obszerna woliera z ptakami w wrocławskiego zoo. W ogrodzie organizowane są ponadto liczne imprezy plenerowe, jak.... Wrocławski Festiwal Krasnoludków, w ramach którego uczestnicy mogą np. zobaczyć nowe bajki na scenie, posłuchać czytających ludzi świata kultury, wziąć udział w warsztatach muzycznych i plastycznych, a także w specjalnej grze miejskiej.

Przywołane miejsca to tylko skromny fragment wrocławskich terenów zielonych. Opisanie i oddanie ich urody, choćby w części jest niemożliwe. Najlepiej odwiedzić je samemu i wybrać swój ulubiony zakątek. Do spacerów zachęcamy nie tylko mieszkańców, ale także turystów, którzy chcą poczuć niezwykły klimat Wrocławia.

 

Jacek Narożniak, ekspert DOPOZNANIA.PL