Autor: Dopoznania.pl
23 czerwca, 2021Porady

Kalkulacja paneli fotowoltaicznych - na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?

Panele fotowoltaiczne są obecnie jedną z najlepszych możliwych inwestycji zapewniających ciepło budynkowi przy wykorzystaniu energii słonecznej. Dzięki takim panelom możesz w ekologiczny sposób czerpać prąd do codziennego użytkowania. Jak wygląda kalkulacja paneli fotowoltaicznych? Jakie są ceny paneli fotowoltaicznych? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zainwestowaniem w fotowoltaikę.

Wszystko, co warto wiedzieć o fotowoltaice

System fotowoltaiczny jest jednym z najpopularniejszych OZE (odnawialnych źródeł energii) w Polsce. Dzięki niemu można ograniczyć korzystanie z dostawy prądu od dostawców, przysłużyć się środowisku oraz zmniejszyć rachunek za prąd. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup (cena paneli fotowoltaicznych to ok. 20-25 tysięcy złotych za całą instalację), warto dowiedzieć się, czym jest fotowoltaika i poznać system działania paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne mają za zadanie przekształcać energię słoneczną w energię elektryczną. Same panele nie byłyby jednak w stanie generować prądu - wyłapują energię, którą emituje słońce, ale porządkuje ją falownik do fotowoltaiki, przekształcając też ów stały prąd na prąd zmienny (czyli taki, jaki płynie w naszych domowych gniazdkach).  

Jako że panele te korzystają z promieni słońca, oznacza to, że mogą generować energię przez cały rok. Fotowoltaika najwydajniej działa jednak podczas gorącego i suchego lata, choć w zimę promienie słoneczne również docierają do urządzenia. Niewykorzystany prąd trafia do sieci energetycznej, dzięki czemu się nie marnuje i może być wykorzystany przez innych odbiorców. Może też zostać zmagazynowany, jeśli do instalacji dodasz akumulator do fotowoltaiki. To dodatkowy wydatek, który warto rozważyć. Orientacyjną cenę fotowoltaiki możesz sprawdzić na portalu KB.pl - https://kb.pl/porady/cennik-paneli-fotowoltaicznych-i-ich-montazu-ile-kosztuja-ogniwa-fotowoltaiczne/, gdzie dowiesz się również więcej o konstrukcji paneli słonecznych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej i najważniejsze parametry

Warto inwestować w nowoczesne źródła odnawialne. Choć kwota instalacji nie należy do niskiej, cena paneli fotowoltaicznych może znacznie różnić się od siebie, ponieważ domy mają zróżnicowane zapotrzebowanie na energię elektryczną. Można więc wcześniej oszacować potrzeby domowników i - jeśli to możliwe - kupić np. pojedyncze panele, co znacznie zmniejszy koszt instalacji.

Zanim zakupisz panele fotowoltaiczne, warto wiedzieć, które ich parametry grają kluczową rolę:

 • moc szczytowa – ile mocy panele mogą maksymalnie osiągnąć podczas optymalnych warunków pogodowych;
   
 • maksymalne napięcie mocy – praca paneli z maksymalną mocą;
   
 • maksymalne napięcie systemu – maksymalne napięcie, w jakim mogą pracować panele fotowoltaiczne;
   
 • temperatura pracy – warto zwrócić uwagę na to, aby panele słoneczne miały jak najszerszy zakres;
   
 • wymiary i waga – standardowy panel ma 170 cm x 100 cm, choć można kupić je również w innych wymiarach. Waga panelu fotowoltaicznego to średnio ok. 20 kg.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem paneli słonecznych?

Oprócz wszystkich powyższych parametrów należy też pamiętać o odpowiednim montażu paneli fotowoltaicznych. Tylko prawidłowa instalacja zapewni poprawne i w pełni wydajne korzystanie z systemu fotowoltaiki. To, jak zamontowane zostaną panele słoneczne, zależy przede wszystkim od konstrukcji dachu, a także jego zacienienia czy orientacji. Możesz zainstalować panele słoneczne sam, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowców.

Bardzo ważne jest kupowanie paneli słonecznych ze sprawdzonego źródła. Najistotniejsze jest, aby posiadały one gwarancję producenta - bo co w przypadku gdy uszkodzisz panele i okaże się, że kupiłeś je jako chiński produkt? W naszym kraju takie panele mogą nie być objęte gwarancją. Gwarancja producenta to zatem bezpieczeństwo inwestycji, jaką jest (stosunkowo kosztowna) instalacja fotowoltaiki.

Zanim kupisz panele fotowoltaiczne

Oprócz gwarancji producenta panele powinny mieć również zapewnioną odporność na m.in. uszkodzenia mechaniczne. Muszą być również odporne na zacienienie lub działanie wyższych temperatur (np. do 90°C). Jeżeli już inwestujesz w fotowoltaikę, naprawdę lepiej będzie wydać więcej pieniędzy na porządne urządzenia niż kupić panele niewiadomego pochodzenia.

Nie zapominaj jeszcze o tym, aby nie zasłaniać instalacji fotowoltaicznej innymi obiektami. Przed zamontowaniem jej na dachu warto przemyśleć, czy panele słoneczne na pewno będą z dala od komina, pobliskich drzew bądź słupów. Cień padający na panele fotowoltaiczne sprawi bowiem, iż instalacja nie będzie w pełni wydajnie działać. Właśnie dlatego zaleca się, aby montaż fotowoltaiki zlecić profesjonalistom, którzy nie dopuszczą do pomyłek. Oczywiście pod warunkiem, że firma będzie renomowana i z dużym doświadczeniem w swojej branży.

Istnieje błędne przekonanie, że zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która nigdy się nie zwróci. Wręcz przeciwnie! Po kilku latach użytkowania na pewno zauważysz różnicę – zwłaszcza w postaci większej gotówki w kieszeni, dzięki zaoszczędzeniu na prądzie.