Autor: Dopoznania.pl
29 czerwca, 2020Porady

Kamery IP WiFi – jaki model wybrać?

Wraz z rozwojem błyskawicznej transmisji danych, zyskaliśmy możliwość zdalnego monitoringu miejsc, które chcemy mieć pod stałą kontrolą. Pozwalają na to kamery IP WiFi, które świetnie sprawdzają się zarówno w zastosowaniu prywatnym, jak i przemysłowym. W zależności od modelu można je montować nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz, uzyskując wygodny podgląd na żywo. Wybór tego typu kamer jest obecnie bardzo szeroki, czym się zatem kierować przy zakupie, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

Nowoczesne kamery IP WiFi – wewnętrzne i zewnętrzne

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba od razu ustalić przy wyborze kamery IP WiFi, jest miejsce jej montażu. Jeśli planujemy zainstalować ją na zewnątrz, musimy wybrać kamerę wyposażoną w obudowę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też tego typu kamera powinna mieć obudowę ze stopniem ochrony zgodnym z normą IP 65.

Kamery wewnętrzne nie muszą być aż tak bardzo zabezpieczone, o ile nie będą montowane w miejscach narażonych na znaczną wilgoć i różnice temperatur. W takiej sytuacji również lepiej jest wybrać kamerę o bardziej solidnej i szczelnej obudowie.

Na jakie parametry kamery należy zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup kamery do monitoringu, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim takie parametry jak: szerokość kąta widzenia, jasność obiektywu oraz rodzaj zastosowanego przetwornika. Od pierwszego parametru zależy to, jak dużą część pomieszczenia kamera będzie w stanie uchwycić.

Jeśli chcemy zainwestować tylko w jedną kamerę do monitorowania, to warto wybrać taka, która będzie miała obiektyw szerokokątny lub ewentualnie kamerę z obiektywem typu rybie oko (fisheye), która pozwala na monitoring 360°.

Dobrym rozwiązaniem w kwestii powiększenia obszaru monitorowania, są kamery ip wifi z ruchomą głowicą, którymi można zdalnie obracać w pionie lub w poziomie, co znacznie zwiększa ich pole widzenia. Natomiast jasność obiektywu i rodzaj przetwornika wpływają na jakość uzyskanego obrazu.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej prędkości jest rejestrowany obraz w danej kamerze. Wartość ta określana jest w klatkach na sekundę. Jeśli chcemy, aby płynność była w miarę naturalna, wartość ta powinna wynosić minimum 5 FPS, chociaż efekt faktycznej płynności zauważalny jest dopiero przy prędkościach nagrywania rzędu 15 FPS – 25 FPS.

Funkcje must have w kamerach IP WiFi

A na jakie funkcje trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kamery IP WiFi? Przede wszystkim powinna ona posiadać:

  • tryb nocny IR – pozwala na wysokiej jakości nocny monitoring w trybie podczerwieni,
  • czujnik ruchu – nie tylko uruchamia kamerę, ale po ustawieniu odpowiednich opcji w aplikacji monitoringu, może wysyłać również powiadomienie o tym, że ktoś wtargnął na monitorowany teren,
  • mikrofon i głośnik – umożliwiają dwustronną komunikację głosową, funkcja ta przydatna jest zarówno przy zwykłym monitoringu, jak i przy użyciu kamery jako elektronicznej niani.

Przy zakupie kamery IP WiFi warto również zwrócić uwagę na to, co otrzymujemy w zestawie. Najlepiej, jeśli będą tam również wszystkie niezbędne akcesoria, zarówno te do używania kamery, czyli kable i ładowarki, jak i do jej montażu – np. śrubki, kołki czy podstawka. Warto również sprawdzić, na jakiej aplikacji działa dana kamera i czy odpowiadają nam dostępne w niej funkcje.