Autor: Dopoznania.pl
1 marca, 2021Porady

Kiedy i czym nawozić trawnik?

Pielęgnacja przydomowego trawnika to nie tylko jego regularne koszenie, ale również nawożenie. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego nawozu, ale i termin jego stosowania. Zobacz, kiedy i czym nawozić trawnik, co pozwoli Ci osiągnąć efekt pięknego zielonego dywanu koło domu.

Kiedy nawozić trawnik?

Trawa należy do roślin o bardzo płytkich korzeniach, która szybko zużywa składniki odżywcze znajdujące się w glebie. Nic zatem dziwnego, że jej wygląd i kondycja wymaga stałego uzupełniania tych składników, a zatem regularne nawożenie trawnika to konieczność. Czynność tę należy przeprowadzać 3 razy w roku, a optymalnymi terminami są: marzec/kwiecień, czerwiec i sierpień. Nie należy opóźniać ostatniego nawożenia, gdyż zbyt późne wykonanie nawożenia spowodowałoby nadmierny wzrost trawy w okresie jesiennym, a w efekcie jej osłabienie utrudniające przetrwanie trudnego okresu zimowego.

Niektóre nawozy mają dłuższy czas działania niż nawozy standardowe, dlatego wybierając nawóz do trawy warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi terminów jego używania. Niektóre z nich, czyli nawozy długodziałające można stosować tylko raz w roku, a ich powtórne zastosowanie mogłoby mieć zły wpływ na kondycję trawnika.

Przed nawiezieniem należy trawnik skosić, a po koszeniu rozsypać nawóz. Najlepiej wybrać do nawożenia dzień pochmurny, idealnie byłoby tuż przed deszczem. Jeśli deszcz nie jest przewidziany, to po nawożeniu trzeba obficie i równomiernie podlać trawnik. Jest to konieczne, gdyż woda spłucze nawóz ze źdźbeł trawy i pozwoli mu wniknąć w ziemię. Pozostawienie nawozu bez odpowiedniego nawodnienia trawnika mogłoby spowodować wypalenie trawy oraz brak efektu w postaci zwiększenia liczby składników odżywczych w ziemi. Przyniosłoby zatem skutek odwrotny do zamierzonego.

Czym nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika można wykonać wykorzystując różne nawozy. W sklepach ogrodniczych można znaleźć zarówno uniwersalny nawóz do trawy, jak i nawozy specjalnego przeznaczenia. Te pierwsze warto wybierać wtedy, gdy trawa nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, a celem nawożenia jest jedynie poprawa jej kondycji. Nawóz taki zawiera komplet składników odżywczych wspierających zdrowy wzrost i rozwój trawy.

Jeśli jednak na trawie występuje mech, trawa żółknie lub trawnik jest bardzo zniszczony, to warto wybrać nawozy z dodatkowymi składnikami np. z żelazem, dzięki któremu można łatwiej pozbyć się mchu na trawniku.