Autor: Dopoznania.pl
23 stycznia, 2023Porady

Kiedy należy lub warto wybrać odpływ liniowy w ścianie? Czy takie rozwiązanie jest efektywne?

Jeśli myślimy o odpływach liniowych, to zwykle kojarzą nam się one z nowoczesnymi prysznicami typu walk-in, a także umiejscowieniem w podłodze. Tymczasem odpływ liniowy może znaleźć się także w ścianie. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi i w jakie sytuacji będzie niezbędne? Jak dobrać odpowiedni model?

Kiedy można zastosować odpływ liniowy ścienny? Jakie są jego zalety? 

Decyzja o wyborze odpływu liniowego ściennego powinna nastąpić jeszcze na etapie budowy domu. Wykonanie tego później ze względu na konieczność skuwania ścian i podłóg jest problematyczne, a bywa niemożliwe, jeżeli realne jest naruszenie konstrukcji budynku. Na pewno zaletą odpływu liniowego ściennego, ale i podłogowego, jest brak barier architektonicznych. Nie trzeba montować brodzika, brak też progów w prysznicu. Można też zdecydować się na odpływ liniowy typu slim. Dzięki temu powstanie łazienka zgodna z najnowszymi trendami. Bez wątpienia prysznic typu walk-in z odpływem liniowym w ścianie to dobre rozwiązanie, choćby dla osób z niepełnosprawnościami. Ale swobodnie mogą korzystać z niego także małe dzieci. Wybierając takie rozwiązanie, zwiększa się wolną przestrzeń w łazience. Jednocześnie prysznic tego rodzaju może mieć niestandardowe rozmiary. Można go również wykończyć ścianką prysznicową. Stylistykę odpływu liniowego można dopasować do elementów armatury łazienkowej czy innych elementów w łazience. Taką przestrzeń łatwo jest utrzymać w czystości.     

W jaki sposób wykonać montaż odpływu liniowego ściennego? 

Prace należy rozpocząć od umieszczenia w odpowiednim miejscu rur kanalizacyjnych i doprowadzić rury z bieżącą wodą. Na wybetonowanej posadzce należy zamontować syfon. W kolejnym kroku trzeba podłączyć kratkę ściekową z niezbędnymi elementami odwodnienia. Tę pracę wykonuje się na właściwej posadzce, ale jeszcze przed ułożeniem płytek. Wykonanie izolacji przeciwwodnej z rozetą odpływową także ma istotne znaczenie. To newralgiczny element, który chroni przed zalaniem i wilgocią. Na końcu możliwe jest ułożenie płytek i zamontowanie widocznego w nich odpływu liniowego. Warto wiedzieć, że w budynkach, w których jest cienki strop, nie da się wykonać odpływu liniowego podłogowego. Dlatego w takich sytuacjach, np. w mieszkaniach w blokach wybiera się odpływy liniowe ścienne. Taki rodzaj odpływu sprawdza się także wtedy, gdy stosuje się ogrzewanie podłogowe.