Autor: Dopoznania.pl
31 marca, 2021Porady

Kominek na gaz czy na drewno? Co wybrać do domu?

Wybór rodzaju ogrzewania kominkowego do domu nie należy do najłatwiejszych. Mnogość dostępnych rozwiązań technologicznych i ich wariantów przyprawia o zawrót głowy! Trudno samodzielnie dobrać rozwiązanie optymalne zarówno dla potrzeb mieszkańców, jak i samego budynku. Kolejna kwestia to rodzaj opału – tradycyjne drewno a może kominek na gaz? Obie możliwości mają swoje zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji!

Kominek na drewno, czyli przytulny klimat i niskie koszty ogrzewania

Choć w świetle przepisów polskiego prawa kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania domu, to jednak wiele z tradycyjnych kominków na drewno może z powodzeniem ogrzać większą część domowej przestrzeni jesienną porą. W zimie z kolei będzie pełnił funkcję dodatkowego źródła ciepła, które pozwoli szybko rozgrzać zmarznięte dłonie po powrocie do domu. Jakie jeszcze zalety ma kominek na drewno?

Niskie koszty ogrzewania

Drewno to surowiec naturalny i odnawialny, klasyfikowany jako jeden z najtańszych i najbardziej wydajnych materiałów opałowych. Decydując się na system, który będzie rozprowadzać ciepłe powietrze do innych pomieszczeń (system DGP) lub jednocześnie podgrzewać wodę (kominek z płaszczem wodnym), może okazać się, że kominek na drewno stanie się jednym potrzebnym źródłem ciepła w domu, co znacznie zmniejszy koszty ogrzewania w całym sezonie (w porównaniu np. do ogrzewania prądem lub gazem).

Ponadto drewno kominkowe może przybierać różne formy. Mogą to być suche polana, lecz można pomyśleć także o pellecie czy brykiecie drzewnym, czyli o ekologicznych, wręcz „recyklingowych” alternatywach dla szczap. Są to odpady drewniane (np. wióry, trociny) prasowane na kształt kostek, które pochodzą m.in. z dużych zakładów stolarskich czy przemysłowych (wykorzystujących drewno w produkcji).

Niepowtarzalny klimat ­naturalnego ognia

Tańczące płomyki ognia w kominku na drewno, przyjemne dla ucha trzaski i piękna, charakterystyczna woń drewna odczuwana w całym domu – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat, który relaksuje i wprawia w dobry nastrój. Kominek na drewno dodaje salonowi przytulności – dzięki niemu to pomieszczenie staje się magiczną odskocznią od codziennych problemów! Łatwo wyobrazić sobie trzeszczące w kominku drewno, miłe ciepełko i siebie w fotelu – z kubkiem gorącej herbaty.

Klimat, jaki tworzy kominek na drewno, kojarzy się z rodzinnym ciepłem i bezgranicznym spokojem. I faktycznie kominek ma taką relaksacyjną moc – wytwarzane przez niego ciepło grzeje ciało, ale i duszę!

Wyjątkowe możliwości aranżacyjne

Kominek na drewno można pięknie zaaranżować! Palenisko potrzebuje jeszcze obudowy, a tę dobrać warto zgodnie ze stylistyką całego wnętrza. Dobrze też przyjrzeć się dostępnym materiałom. Zupełnie inaczej prezentować będzie się kamień, cegła czy marmur, a poza tym materiały te mają różne właściwości i zalety. Na przykład cegła długo utrzymuje ciepło, a marmur jest szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym kominek może być otwarty lub zamknięty, podłużny bądź narożny. To wiele kwestii do przemyślenia!

Ważnym elementem aranżacyjnym związanym z kominkiem na drewno jest miejsce przechowywania drewnianych szczap. Może to być stylowy kosz wiklinowy, który doda wnętrzu rustykalnej nuty. Może to być też wbudowany i ukryty w obudowie pojemnik.

Projekt obudowy kominka na drewno jest naprawdę istotny i zdecydowanie warto w tej kwestii poradzić się ekspertów! W Kominki-Godzic zajmujemy się całym procesem kompleksowo ­– od projektu przez produkcję po montaż.

Kominek na gaz – przytulny klimat połączony z komfortem użytkowania

Kominek na gaz to rozwiązanie niestandardowe zaprojektowane z myślą o wyjątkowym komforcie użytkowania. Z jednej strony nie wymaga przygotowywania opału, rozpalania i sprzątania popiołu, a z drugiej może śmiało stanąć w szranki z kominkiem na drewno w wyścigu o przytulny klimat w salonie.

Magia ognia a kominek gazowy? To możliwe!

W nowoczesnych kominkach gazowych poza palnikiem coraz częściej znajdują się też pomysłowe ceramiczne imitacje drewnianych polan. W takiej sytuacji kominek gazowy na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od tradycyjnego paleniska drewnianego! Ten efekt wizualny równie skutecznie potrafi stworzyć w salonie przytulny, rodzinny klimat. Oczywiście kominek na gaz nie będzie pachniał tak pięknie jak płonące drewno w tradycyjnym palenisku. Jednak jeśli nie jest to istotny aspekt, to ze względu na pozostałe zalety rozwiązania, warto postawić właśnie na kominek gazowy.

Ciepło kominka za dotknięciem… pilota

Najważniejszą zaletą kominka na gaz jest możliwość uruchomienia go za pomocą pilota – z poziomu wygodnej kanapy czy fotela. Nie trzeba martwić się o przygotowanie odpowiedniej ilości opału (i o jego jakość) i czekać, aż drewno zajmie się ogniem i zacznie oddawać ciepło. Wystarczy uruchomić jeden przycisk i oddać się chwili relaksu. Co więcej, również za pomocą pilota, regulować można wielkość i moc płomienia, by uzyskać dokładnie taką temperaturę, jaka jest potrzebna.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Kominek na gaz eliminuje możliwość niefortunnych wypadków – z kominka nie wypadnie płonące drewienko, a obsługa za pomocą pilota redukuje możliwość poparzenia się. Bezpieczeństwo gwarantują także różnego rodzaju czujniki i sterowniki kominka. Inwestując w kominek gazowy, można także wybrać sposób odprowadzania spalin, również ten najprostszy, czyli przewód powietrzno-spalinowy w pionie.

Kolejna sprawa to łatwość utrzymania kominka w czystości! Odpada czyszczenie paleniska z popiołu czy szorowanie okopconej szyby i ścian wokół kominka. Gazowy model na długo zachowuje nienaganny estetyczny wygląd.  

Kominek na gaz to rozwiązanie przyjazne środowisku

W stosunku do pozostałych rodzajów opału spalanie się gazu przyczynia się do powstawania najmniejszej ilości szkodliwych substancji wprowadzanych do powietrza. Spaliny te nie zawierają w swoim składzie niebezpiecznych pyłów i innych substancji. 

Kominek na gaz czy na drewno? 

Oba rozwiązania mają swoje dobre i słabsze strony. Kominek na drewno tworzy w domu klimat niepowtarzalny, a nawet wszelkie czynności z rozpalaniem drewna czy sprzątaniem paleniska mają swój urok! To także rozwiązanie ekonomiczne ­– skutecznie ogrzewa, a niewiele kosztuje. Z drugiej strony kominek na gaz, zwłaszcza z imitacją drewnianego paleniska, potrafi równie dobrze zrelaksować i poprawić nastrój. Przy tym jest rozwiązaniem wygodnym dla użytkownika i przyjaznym środowisku.

Kominek na drewno a kominek na gaz to niełatwy wybór również ze względu na budżet oraz możliwości montażowe. Rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka będzie wydawało się prostsze, może się skomplikować np. ze względu na specyfikę budynku. Dlatego zdecydowanie warto słuchać opinii ekspertów i uwzględnić ich udział w ostatecznej decyzji!