Autor: Dopoznania.pl
1 października, 2021Ważne i na temat

Koszt pompy ciepła – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie, które nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale jest też proste w obsłudze i eliminuje konieczność gromadzenia opału. Jaki jest jej koszt i jakie zalety ma to urządzenie?

 Coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domu jest pompa ciepła. Cena nie należy do najniższych, jednak jest to inwestycja, która się zwraca w dłuższej perspektywie. Instalacja pompy ciepła ma wiele zalet, takich jak niższe koszty ogrzewania domu, łatwość użytkowania i brak generowania odpadów. Można ją zastosować w nowym i starym budownictwie. Ile kosztuje pompa ciepła i czym się charakteryzuje?

Pompa ciepła – jakie są jej zalety?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne i bardzo praktyczne. Na dużą uwagę zasługuje fakt, że wybierając to urządzenie, oszczędzamy sobie kłopotu z zakupem i składowaniem opału, a zarazem generowaniem odpadów z tym związanych. W przypadku pompy niczego takiego nie potrzebujemy, dodatkowo samo urządzenie nie potrzebuje oddzielnego pomieszczenia. Montaż pompy ciepła jest możliwy w różnych budynkach, również tych, które nie mają komina czy określonej wentylacji. Decydując się na pompę, nie trzeba też rezygnować z obecnego systemu ogrzewania, ponieważ pompa współpracuje z innymi źródłami ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, co zapewnia dużą wygodę. Wystarczy tylko ustawić odpowiednią temperaturę, a resztą zajmie się już samo urządzenie. Może też stanąć w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ nie generuje zanieczyszczeń, czego nie można powiedzieć o kotłach na paliwo stałe. Pompę można wykorzystać w budynku jednorodzinnym, wielorodzinnym czy też przemysłowym. Nie ma też znaczenia wiek budynku - sprawdzi się wszędzie.

Wybierając pompę ciepła, trzeba dostosować ją do indywidualnych potrzeb i miejsca, w którym ma zostać umieszczona. Jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, ponieważ nie tylko ogrzewa ona dom, ale też podgrzewa wodę i nie zużywa do tego celu dużo energii. Koszty ogrzewania są więc niższe niż w przypadku innych metod. 

Koszt pompy ciepła – czy pompa jest opłacalna?

Koszt pompy ciepła nie jest niski, ale zwraca się po około 10-15 latach. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pompy wybierzemy. Droższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła, ponieważ w tym przypadku konieczne jest wykonanie odwiertów. Z kolei powietrzna pompa ciepła jest dużo tańsza. Na zakup składa się koszt urządzenia oraz montaż. Choć za samo urządzenie można zapłacić około 10 000 zł, wraz z montażem i instalacją koszt pompy ciepła w domu jednorodzinnym to koło 30-40 000 zł. Jest to jednak inwestycja, na którą warto się zdecydować, ponieważ to bardzo bezpieczny sposób ogrzewania. Pompa jest łatwa w obsłudze i nie generuje dodatkowych kłopotów. Pompę warto zainstalować zarówno w starszych domach, jak i tych nowo wybudowanych. Jest to więc idealna opcja dla osób, które dopiero wprowadzają się do nowego domu, ponieważ mogą one wybrać ten praktyczny sposób ogrzewania.

Również same koszty ogrzewania można znacznie zmniejszyć. Możliwe jest bowiem ustawienie wybranej temperatury grzania, pobieranie energii w nocy, gdy jest niższa taryfa, czy też ustawienie godziny, kiedy pompa ma się automatycznie wyłączyć. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie kosztów energii. Istnieją też programy dofinansowania instalacji pomp ciepła, dzięki którym  można znacznie zmniejszyć koszty zakupu i instalacji pompy ciepła.