30 października, 2015Porady

Koszty transakcyjne: tyle trzeba doliczyć do ceny mieszkania!

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania oprócz samej jego ceny warto również dokładnie przyjrzeć się dodatkowym kosztom, z jakimi wiąże się taka decyzja. Łączne wydatki, jakie poniesiemy na zakup lokalu mieszkalnego, nie kończą się bowiem na ustalonej kwocie transakcji.

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania oprócz samej jego ceny warto również dokładnie przyjrzeć się dodatkowym kosztom, z jakimi wiąże się taka decyzja. Łączne wydatki, jakie poniesiemy na zakup lokalu mieszkalnego, nie kończą się bowiem na ustalonej kwocie transakcji.

Większość osób myśląc o zakupie mieszkania skupia swoją uwagę na jego cenie i sprawdza czy posiadana zdolność kredytowa znajduje się na wystarczającym poziomie. Tymczasem warto również podliczyć dodatkowe koszty zakupu lokum, które jak się okazuje wcale nie są takie niskie.

Co składa się na dodatkowe koszty zakupu mieszkania?

W pierwszym rzędzie należy tutaj wspomnieć o taksie notarialnej, jaką trzeba uiścić u notariusza. Na jej maksymalną wysokość, która jest ustalona odgórnymi przepisami składa się kwota bezwzględna oraz procent wartości przedmiotu transakcji. Nie można również zapominać, że taksa jest obłożona podatkiem VAT. Należy również doliczyć wpis do księgi wieczystej. I na tym kończą się wspólne wydatki dla mieszkań od dewelopera i tych z rynku wtórnego. Gdy decydujemy się nabyć lokal z rynku pierwotnego musimy jeszcze doliczyć opłatę za założenie nowej księgi wieczystej. I w przypadku nowych czterech ścian to już wszystko. Jeśli z kolei upatrzyliśmy sobie lokal w starszym budownictwie, który chcemy przejąć od wcześniejszego właściciela, to nasze dodatkowe wydatki będą dużo wyższe. Trzeba bowiem doliczyć jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 2% wartości przedmiotu transakcji. W przypadku nowych nieruchomości mieszkaniowych ta opłata nie występuje, gdyż deweloperzy podlegają przepisom o podatku VAT. Poza tym zazwyczaj należy doliczyć całkiem spore wynagrodzenie pośrednika. Wysokość prowizji może osiągać różny poziom w zależności od miasta. Zwykle jednak pośrednicy proponują swoim klientom prowizję w przedziale od 1% do 3% ceny mieszkania. Przed złożeniem podpisu na umowie pośrednictwa warto jednak trochę ponegocjować. Po obejrzeniu mieszkania zwykle trudniej już namówić pośrednika do obniżenia stawki, zwłaszcza gdy zauważy on, że lokal nam się spodobał. To jednak jeszcze nie koniec ponieważ do tej opłaty należy jeszcze doliczyć podatek VAT. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego musimy więc trzy razy zapłacić podatek, od trzech różnych czynności.

Koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego o powierzchni 50 mkw. (zł)

*Przeciętne ceny transakcyjne za mkw. lokali mieszkalnych wg NBP, II kwartał 2015 r.
**Opłata dla pośrednika została ustalona na poziomie 2,5%, łącznie z VATem
Opracowanie własne.

Ile trzeba doliczyć do ceny?

Łączne koszty transakcyjne w przypadku zakupu nowego M o powierzchni 50 mkw. na jednym z siedmiu głównych rynków mieszkaniowych w Polsce kształtują się poziomie 2 - 3 tysięcy złotych i stanowią mniej więcej 1% jego ceny. Dużo gorzej wygląda sytuacja dla używanych mieszkań o tym samym metrażu. Uzyskane kwoty zbliżają się nawet do 20 tys. zł, co przekłada się na ponad 5% wartości standardowego lokalu mieszkalnego.

To nie koniec

Wskazana powyżej lista kosztów może się jeszcze wydłużyć, a łączna kwota wydatków jeszcze wzrosnąć. Jeśli kupując mieszkanie posiłkujemy się kredytem hipotecznym, to trzeba będzie doliczyć wydatki na wpis hipoteki do księgi wieczystej, opłatę za ustanowienie hipoteki oraz przeważnie wymagane ubezpieczenie nieruchomości. Poza wymienionymi mogą pojawić się też mniejsze wydatki, jak na przykład opłaty za odpisy aktu notarialnego wynoszące przeważnie od kilku do około 20 zł za stronę. Ponadto trzeba będzie doliczyć wówczas również i związane z kredytowaniem koszty finansowe na rzecz banku.

 

Dział Analiz DOPOZNANIA.PL