Autor: Dopoznania.pl
30 marca, 2021Ważne i na temat

Kredyt hipoteczny i gotówkowy – czym się charakteryzują?

Wybór odpowiedniej formy finansowania zaczyna się już na poziomie nazewnictwa. Kredyty hipoteczne i gotówkowe znacząco się od siebie różnią i są przeznaczone do realizacji różnych celów. Na czym polegają podstawowe różnice i jak wybrać kredyt dopasowany do indywidualnych potrzeb?

Kredyt hipoteczny – co to jest i co wpływa na jego wysokość?

Kredyt hipoteczny jest bezpośrednio związany z pozyskaniem środków na kupno lub budowę nieruchomości. O tę formę kredytu można starać się w następujących przypadkach:

  • kupno domu/mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego,
  • kupno działki budowlanej,
  • kupno działki rekreacyjnej lub domku letniskowego,
  • remont, modernizacja lub wykończenie nieruchomości,
  • budowa domu.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto porównać oferty różnych banków, by wybrać taką, która jest najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Porównanie ofert kredytów hipotecznych pozwala m.in. znaleźć bank oferujący najniższą ratę kredytu.

Wybierając ofertę kredytu hipotecznego, warto zwrócić uwagę na:

  • Wskaźnik RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia wszystkie koszty, jakie poniesiesz po podpisaniu umowy, m.in. oprocentowanie, marżę, ubezpieczenia, prowizję i WIBOR.
  • Wysokość wkładu własnego – wynosi co najmniej 10%, choć niektóre banki wymagają wpłaty na poziomie 20-30%. Niska wpłata wiąże się z dodatkowym obciążeniem w postaci ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.

Kredyt gotówkowy – czym się wyróżnia?

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, zwanego też celowym, kredyt gotówkowy jest szybkim finansowaniem, które można przeznaczyć na dowolny cel.

W związku z tym, że kredyt hipoteczny jest przeznaczony na zakup lub budowę domu, po udzieleniu kredytu obciążana jest hipoteka nieruchomości, dlatego bank sprawdza nie tylko historię kredytową klienta, lecz również wartość samego budynku. Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytu gotówkowego – bank sprawdza wyłącznie historię i zdolność kredytową klienta, m.in. na podstawie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.

Kredyt gotówkowy zaciąga się na stosunkowo niewielkie kwoty (w porównaniu z hipotecznym), dlatego wyróżniają go mniejsza ilość rat i krótszy czas spłaty (zwykle do 10 lat). Dla porównania kredyt hipoteczny zaciągany jest średnio na 30 lat. Kredyt gotówkowy nie wiąże się z koniecznością zgromadzenia wkładu własnego.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Warto wiedzieć, że w przypadku planowanego zakupu nieruchomości, kredyt hipoteczny nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dom lub mieszkanie będzie opłacalne wtedy, gdy do realizacji celu brakuje Ci niewiele pieniędzy – w ten sposób możesz uniknąć zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki. W niektórych przypadkach warto również zaciągnąć kredyt gotówkowy na cele remontowe, by uniknąć dodatkowych formalności i ograniczeń zakupowych.
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dom lub mieszkanie jest jednak zupełnie nieopłacalne, gdy do realizacji celu brakuje Ci sporej kwoty. W tej sytuacji kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem – mimo iż wiąże się z zabezpieczeniem hipotecznym, wyróżnia się także niższym kosztem niż kredyt gotówkowy, który zupełnie nie opłaca się w przypadku wysokiego i długoterminowego finansowania.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by porównywać oferty kredytów samodzielnie, jednak jest to czasochłonne zadanie, na które decyduje się niewiele osób. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z automatycznej porównywarki kredytów hipotecznych i gotówkowych, którą oferuje wiele zaufanych firm zajmujących się doradztwem kredytowym. Bezpłatny kalkulator oferuje między innymi firma Open Finance, która porównuje oferty kredytowe z 13 banków.

Czy warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego?

Oprócz porównania ofert kredytów warto również porozmawiać z doradcą kredytowym lub ekspertem finansowym, który specjalizuje się w doradztwie kredytowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli nigdy wcześniej nie zaciągałeś kredytu. Ekspert doradzi, w jaki sposób podnieść swoją zdolność kredytową w krótkim czasie, pomoże wybrać najbardziej opłacalną ofertę, podpowie, na co należy zwracać uwagę podczas rozmowy z bankiem i pomoże dopilnować ważnych terminów składania dokumentów.