17 września, 2013Ważne i na temat

Kup, by wynająć

Wszyscy przez lata szukają dobrego pomysłu na biznes. Lokaty, która zapewni spokojną starość i wolność finansową kolejnych pokoleń. Niektórym już się udało i wiodą spokojne, dostanie życie. Dla tych jednak, którzy jeszcze nie wiedzą, w co zainwestować, mamy pewną podpowiedź…

Wszyscy przez lata szukają dobrego pomysłu na biznes. Lokaty, która zapewni spokojną starość i wolność finansową kolejnych pokoleń. Niektórym już się udało i wiodą spokojne, dostanie życie. Dla tych jednak, którzy jeszcze nie wiedzą, w co zainwestować, mamy pewną podpowiedź…

Mowa tutaj o rynku nieruchomości mieszkań na wynajem. Gałąź ta jest nieodłącznym elementem każdego społeczeństwa, więc z dużą dozą pewności można lokować swoje oszczędności i zarazem budować spokojną przyszłość na giełdzie mieszkań na wynajem.

 

Jakie korzyści niesie za sobą taka inwestycja?

Zalet jest sporo. Przede wszystkim, lokowanie pieniędzy w nieruchomość, gwarantuje stałe, comiesięczne dochody, a przy ciągłym wzroście cen mieszkań także zysk na ich wartości. Wiadomo, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli jednak utrzymana zostanie ciągłość lokatorów wynajmujących mieszkanie, a przerwy zostaną zredukowane do minimum, można spokojnie patrzeć, jak inwestycja zaczyna generować pierwsze zyski.

 

Jeśli istnieje jednak obawa, że mieszkanie nie będzie cieszyć się spodziewanym  powodzeniem i mogą pojawić się trudności w znalezieniu potencjalnego najemcy? Jak ich szukać oraz w jaki sposób chronić się przed oszustami? O to, a także o kilka innych kwestii zapytaliśmy Sławka Muturi, właściciela firmy Mzuri, który większość swojego dotychczasowego życia poświęcił na dążeniu do wolności finansowej: – Od dobrych kilku lat nie zajmuję się już samodzielnie szukaniem i doborem najemców. Wyręcza mnie w tym w 100% firma Mzuri, która zajmuje się najmem w sposób profesjonalny. Poszukuje najemców poprzez ogłoszenia w internecie, zamieszczając banery i zrywki, współpracując z pośrednikami, poprzez sieć własnych kontaktów, a także rozwieszając plakaty na uczelniach i ogłaszając się w formie billboardów. Przy odpowiednio dużej skali działania zaczyna to być opłacalne. Dobór najemców odbywa się głównie poprzez zadawanie im pytań o miejsce i stanowisko pracy oraz wysokość zarobków. Przed podpisaniem umowy najmu, najemca musi pokazać dowód wysokości zadeklarowanych zarobków.

 

Kto wynajmuje mieszkania?

Sporą grupę najemców stanowią bez wątpienia studenci. Z roku na rok przybywają kolejne roczniki, szukające mieszkań na czas roku akademickiego. Student jako wynajmujący może nie budzić zaufania. Ale jak przekonuje Jarek Wójcik, szef wrocławskiego biura Mzuri: – Mniej więcej połowa obsługiwanych przez Mzuri najemców to studenci. A ponieważ firma Mzuri zarządza już ponad 500 mieszkaniami i domami na wynajem, możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że opinia o tym, że studenci niszczą mieszkania, organizują głośne imprezy i nie płacą czynszu to mit. Pewnie zdarzają się nieodpowiedzialni najemcy, ale nasze procedury pomagają takie osoby wyeliminować. Mam na myśli weryfikację zdolności finansowej najemców oraz fakt, że w przypadku osób nie mogących się wylegitymować przychodami (np. studentów utrzymywanych przez rodziców) prosimy, by również rodzice podpisali z nami umowę najmu.

 

Pozostałą część wynajmujących tworzą w dużej mierze młode rodziny z dziećmi, których nie stać jeszcze na zakup własnego mieszkania. Pomimo usilnych działań rządu RP wciąż niewielu młodym rodzinom udaje się otrzymać kredyt mieszkaniowy. Mniejszy odsetek to osoby samotne oraz pracownicy firm i korporacji. Osoby poświęcające swoje życie karierze nie przywiązują się zbytnio do miejsca zamieszkania, bo dla nich domem jest miejsce rozwoju kariery, a nie cztery ściany – te często traktowane są jak miejsce noclegu i przechowalnia dla zakupionych dóbr.

 

Co z zyskiem?

Przeanalizujmy ceny wynajmu mieszkań na wrocławskim rynku. Opłaty zaczynają się od ok. 1200 zł za przeciętną kawalerkę, a dochodzić mogą nawet i do 2300 zł. Na cenę najmu składa się oczywiście wiele czynników. Rodzaj budynku, liczba pokoi w mieszkaniu... Warto pamiętać, że czynniki te są niezwykle istotne już z chwilą, w której podejmujemy decyzję o zakupie lokum pod wynajem. To one zdecydują bowiem o sukcesie naszego przedsięwzięcia.

 

Inwestycja w mieszkanie na wynajem

Szukając mieszkania przeznaczonego na wynajem, warto zwrócić uwagę na wiele kluczowych kwestii. Jak się do tego zabrać? – Ważne, aby zacząć od tego, komu chce się wynajmować swoją nieruchomość – zaznacza Jarek Wójcik.– Zupełnie innych nieruchomości należy szukać, jeśli docelowym najemcą ma być oddział banku czy salon sukien ślubnych. Inaczej szuka się taniej kawalerki na wynajem dla studentów, a inaczej rezydencji dla ambasadora.

 

Jedną z najistotniejszych kwestii przy jest lokalizacja. Bardzo ważne jest, aby mieszkanie było usytułowane blisko ośrodków, z których potencjalny najemca będzie mógł skorzystać, w dobrze skomunikowanej z pozostałą częścią miasta okolicy. – Lokalizację należy przede wszystkim dopasować do oczekiwań najemców – mówi Sławek Muturi. Jak wyjaśnia: –Rezydencja dla ambasadora musi być w najbardziej prestiżowej dzielnicy. Oddział banku na parterze, na rogu budynku. Salon sukien ślubnych powinien się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie z innymi salonami.

 

Biorąc pod uwagę największą grupę najemców, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania położonego w pobliżu ośrodków akademickich. Studenci poszukują takich właśnie ofert, głównie ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy wydawanych na bilety komunikacji miejskiej. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? – Chcąc wynajmować studentom małe mieszkania lub pokoje w większym mieszkaniu, należy przede wszystkim szukać tanich mieszkań. Jeśli będą odpowiednio tanie, nie muszą nawet być zlokalizowane blisko uczelni – mówi Sławek Muturi.

 

Portal DOPOZNANIA.PL dzięki swojej precyzyjnej wyszukiwarce pozwala ściśle określić kryteria poszukiwanych inwestycji. Serwis posiada ponadto opcję negocjacji ceny, co sprawia, że kupując mieszkanie, można zaproponować deweloperowi wybraną przez siebie stawkę za inwestycję. Warto zatem rozważyć argumenty za i przeciw i samodzielnie wyszukać inwestycje, które idealnie wpisują się w gusta potencjalnych nabywców, dokonując analizy oferty na lokalnym rynku z użyciem wyszukiwarki portalu.