Autor: Dopoznania.pl
13 kwietnia, 2022Porady

Lampa kryształowa do kuchni - stylowe wnętrze

Urządzając kuchnię trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Lampa do kuchni musi być przede wszystkim praktyczna, aby dokładnie oświetlić pomieszczenie. Ważny jest też jednak modny design, który sprawi, że lampa będzie ciekawym elementem dekoracyjnym kuchni. Jaką lampę do kuchni wybrać?

Wybierając oświetlenie kuchenne warto pamiętać o tym, aby było ono nie tylko w centralnym miejscu kuchni np. nad stołem, ale też np. przy blatach gdzie przygotowujemy jedzenie. Nad stół warto wybrać dużą lampę, która zapewni odpowiednią ilość światła, a jednocześnie będzie elementem dekoracyjnym pomieszczenia. W innych częściach kuchni warto rozmieścić mniejsze lampy np. w formie kinkietów, które oświetlą nam konkretny punkt. Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia.

Jaką lampę wybrać do kuchni?

Kształt i wygląd lampy warto dostosować do kształtu pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest prostokątna, to wówczas warto postawić na długą listwę przysufitową lub wybrać kilka mniejszych lamp. Do wąskiego pomieszczenia pasować będą reflektory punktowe na długich listwach czy kinkiety. W dużych kuchniach świetnie sprawdzą się lampy wiszące, zwłaszcza jeśli powiesimy je np. nad stołem. Warto pamiętać o tym, że lampa wisząca nad stołem nie może być powieszona zbyt nisko, światło nie może też razić ani oślepiać. Optymalna długość lampy nad stół to ok. 55-60 cm. Lampy większe i bardziej dekoracyjne powinny być zawieszone wyżej, ok. 80 cm nad stołem. Jeśli to możliwe, warto wybrać lampę z regulowaną wysokością. Wybierając oświetlenie kuchni, należy też odpowiednio dobrać moc czy rodzaj światła. Lampa powinna być wytrzymała, wykonana z wysokiej jakości materiałów i funkcjonalna, a jednocześnie stanowić ciekawy i modny element wystroju wnętrza. Warto też zastanowić się, jaką rolę ma pełnić lampa w danym miejscu, czy chodzi o dokładne oświetlenie danego miejsca czy też zależy nam tylko na delikatnym świetle, a lampa powinna pełnić bardziej dekoracyjną funkcję. Lampę należy wybrać tak, aby pasowała do stylu, w jakim jest urządzone całe pomieszczenie.

Czy lampa kryształowa będzie pasować w kuchni?

Wbrew pozorom do kuchni wcale nie trzeba wybierać lampy o prostym designie czy w stonowanych kolorach. Warto nieco bardziej zaszaleć i postawić na lampę o oryginalnym kształcie czy eleganckim wyglądzie, sprawiając, że stanie się ona też ciekawym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie lampa kryształowa do kuchni. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło, dzięki czemu pięknie mienią się różnymi kolorami. Lampy kryształowe świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Najbardziej będą pasować do kuchni urządzonych w stylu glamour. Jednak świetnie sprawdza się także w kuchniach industrialnych i skandynawskich. Lampa kryształowa nada pomieszczeniu elegancji, klasy i sprawi, że kuchnia zyska wyrazisty element dekoracyjny, od którego trudno będzie oderwać wzrok. Lampę kryształową można dopasować do wielkości pomieszczenia czy stylu jego urządzenia. Oprócz tradycyjnej lampy wiszącej przypominającej żyrandol, do wyboru są np. lampy sufitowe kaskada, lampy spiralne kryształowe, lampy punktowe kryształowe, lampy w formie walca, koszyka, kwadratowe czy przypominające swoim wyglądem fale. Lampy kryształowe są dostępne w wielu różnych, także nietypowych kształtach. Kryształowe żyrandole wyróżnią się nawet w małej, minimalistycznie urządzonej kuchni.