Autor: Dopoznania.pl
2 listopada, 2021Porady

Materiały budowlane coraz droższe – czy ta sytuacja się zmieni?

Budowa lub remont domu to zazwyczaj spore przedsięwzięcie, na które szykujemy się miesiącami, a nawet latami. Czynności te związane są ze wysokimi kosztami. Głównymi czynnikami, które decydują, ile wydamy na budowę lub remont jest cena zakupu materiałów budowlanych oraz koszt ekipy budowlanej. Niestety materiały budowlane, jak i usługi ciągle przybierają na wartości. Czy ta sytuacja w końcu się ustabilizuje?

 

Ceny materiałów budowlanych rosną

Obecnie jesteśmy świadkami stałego wzrost cen większości materiałów z sektora budowlanego. Ta sytuacja wynika przede wszystkim z coraz wyższych cen surowców, które używane są do produkcji materiałów. To z kolei spowodowane jest znacznym spadkiem popytu na niektóre surowce w związku z pandemią.

Wśród inwestorów i osób, które marzą o budowie własnego domu, panuje niepewność i dylemat – czy jest to dobry czas na ruszanie z pracami. Niezwykle trudno przewidzieć jest, co tak naprawdę nas czeka i czy spadek cen materiałów budowlanych jest możliwy. Sytuację tą komplikują także zapowiedzi inflacji.

Wzrost cen materiałów budowlanych

W branży budowlanej niezmiennie panuje duży ruch. Bardzo wiele osób marzy o własnych czterech kątach, a inwestorzy chętnie budują nowe osiedla, gdyż nieustannie rośnie na nie popyt. Zainteresowanie wszelkimi pracami budowlanymi podkręcają także różne programy dofinansowania, np. związane z fotowoltaiką.

Wzrost ceny materiałów oraz szalejąca inflacja stwarzają jednak niemałe problemy w wycenach prac budowlanych. Kosztorys, który obowiązywał jeszcze w poprzednim roku, aktualnie jest już nieaktualny. Podwyżki cen materiałów budowlanych przyczyniają się także do wzrostu cen mieszkań i domów, gdyż szacuje się, że materiały stanowią ponad 50 % kosztów całej inwestycji.

Największe firmy budowlane, aby uchronić się przed gwałtownymi wzrostami cen, skupują materiały budowlane na zapas, co dodatkowo potęguje wzrost cen, przez brak odpowiednich surowców na rynku.

Jak wynika z analizy serwisu Business Insider między majem 2020 roku, a majem roku 2021 ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio w górę o 6,5 %. Do najwyższych podwyżek doszło jeżeli chodzi o takie elementy jak:

  • płyty OSB – 36,2 proc.,
  • produkty związane z ogrzewaniem – o 10 proc.,
  • dachy – 9,7 proc.,
  • izolacje termiczne – 8,7 proc.,
  • sucha zabudowa – 8 proc.

Koszty materiałów budowlanych zwiększyły się we wszystkich grupach towarowych.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Wiele osób mimo wszystko korzysta z chwili i decyduje się na budowę domu. Aby w takiej sytuacji nie przepłacić, warto szukać rozwiązań, które pomogą jak najbardziej obniżyć koszty wszelkich prac i materiałów związanych z budową domu.

Mimo tego, że ceny wzrosły średnio o 6 % dalej istnieje szansa, aby wzrost cen materiałów budowlanych aż tak nie dał się nam we znaki. Przede wszystkim musimy oszacować koszt całej budowy. Sprawdźmy również jakie ceny obowiązują w poszczególnych okresach roku. Wówczas możemy dowiedzieć się, kiedy najkorzystniej przystąpić do zakupu.

Aby uniknąć skutków wzrostu cen, należy również przemyśleć, na których elementach budynku można zaoszczędzić, a gdzie wyższa cena związana z najwyższą jakością materiałów będzie niezbędna. Z fundamentalnych kwestii, na których nie warto oszczędzać, wymieniamy przede wszystkim izolacje termiczne, instalacje grzewcze, okna i drzwi o dobrych parametrach, hydroizolacja fundamentów. Te elementy wpływają w dużej mierze na kondycję budynku, koszty eksploatacji i komfort domowników. Najtańsze materiały możemy znaleźć oczywiście w miejscach takich jak hurtownia budowlana

Czy materiały budowlane będą drożeć?

Jak już wspomnieliśmy wzrost cen mieszkań, domów oraz materiałów budowlanych w największych polskich miastach i nie tylko ściśle związane jest z zachwianymi na rynku surowców na skutek wybuchu pandemii. Wiosną 2020 roku producenci znacznie ograniczyli moce przerobowe, co doprowadziło do niemożności nadążenia za zwiększonym popytem po okresie izolacji spowodowanej wirusem. Dynamika wzrostu cen napędzana jest także przez rządowe programy, które stymuluje największe światowe gospodarki.

Z jeden strony ceny rosną, lecz z drugiej sytuacja od kilku tygodni wydaje się stabilizować. Przykładem jest tu rynek drewna. W maju z kursem 1700 dol. amerykańskich za 1000 stóp deskowych urosło w ujęciu rocznym o 400 %, a w ciągu kilku tygodni kurs spadł aż do 530 dol. w lipcu.

Należy zaznaczyć również, że Polska i występujące w niej ceny, niejako uzależniona jest od tego, co wydarzy się na największych światowych rynkach.

Czy materiały budowlane tanieją?

Odpowiedź na to pytanie nie jest takie proste, gdyż po pierwsze jak przed chwilą wspomnieliśmy, ceny materiałów uzależnione są w dużej mierze od światowego rynku. Poza tym do kosztów budowy musimy dodać takie prozaiczne czynniki jak ceny energii. Aby wyprodukować stal należy przecież zużyć jej znaczną ilość. Taki towar następnie trzeba również przetransportować, a ceny paliwa tak samo ciągle pną się w górę. Następnie ową stal należy wykorzystać podczas budowy. Tutaj pojawia się natomiast czynnik ludzki – coraz mniej pracowników budowlanych, coraz wyższy koszt ich pracy.