8 lipca, 2016Strona główna

Miejsce warte poznania!

Atrakcyjności stolicy Wielkopolski, nawet jeśli by się bardzo tego chciało, nie sposób podać w wątpliwość. Nie bez powodu Poznań lubią to nie tylko sami poznaniacy, ale też mieszkańcy innych grodów – niejeden z zazdrością kręci głową, patrząc, w jakim tempie, ale też z jakim pomysłem rozwija się to miasto. 

Atrakcyjności stolicy Wielkopolski, nawet jeśli by się bardzo tego chciało, nie sposób podać w wątpliwość. Nie bez powodu Poznań lubią to nie tylko sami poznaniacy, ale też mieszkańcy innych grodów – niejeden z zazdrością kręci głową, patrząc, w jakim tempie, ale też z jakim pomysłem rozwija się to miasto.

O jego osobliwości stanowi nie tylko nietypowa, przemyślana i wkomponowana w całość spójna architektura, bogata, wielokulturowa przeszłość czy piękna tradycja, której mieszkańcy są wyjątkowo wierni (słynnymi marcińskimi rogalami raczy się jesienią cała Polska), ale codzienna aktywność, otwartość na kulturę i przedsiębiorczość poznaniaków. Muzea, biblioteki, centra handlowe, parki, życie akademickie, festiwal teatralny Malta… (długo by jeszcze można wymieniać) powodują, że życie tętni tu pozytywną energią; co ciekawe jednak bez nadmiernego pośpiechu i nadęcia typowego dla metropolii.

Uwaga mieszkańców, wyczulonych na nietypowość, wyjątkowość, ale i relaks skupiła się w ostatnim czasie na nadwarciańskiej okolicy. Z pewnością wpływ na to ma moda na spędzanie wolnego czasu w niekonwencjonalnych miejscach, ale nie bez znaczenia są również działania władz miasta, które dokładają wszelkich starań, przeznaczając znaczne środki finansowe, by poznaniacy mieli gdzie odpocząć i przyjemnie spędzić czas. Właśnie dzięki umowie Miasta z zagranicznymi partnerami (pracownią architektury krajobrazu z Holandii i deweloperem Vastint Poland) powstał program Partnerstwo na Rzecz Warty, za którego sprawą mieszkańcy Poznania mogą cieszyć się nową przestrzenią nad rzeką.

Dość powiedzieć, że kulturalno-imprezowe życie przenosi się coraz chętniej nad Wartę, nad którą zresztą z centrum jest wyjątkowo blisko, co dodatkowo stanowi o jej atrakcyjności. Czas można tu spędzać na wiele sposobów – w towarzystwie przyjaciół, racząc się dobrym winem w okolicznych knajpkach, albo sportowo – mile widziane rolki, rowery, można też uprawiać nord walking.

Inna sprawa, czy może raczej: inna przyjemność, to plaże, jakie nad Wartą w ostatnich latach powstają. Poza tą najbardziej znaną i lubianą – KontenerART – poznaniacy mają do dyspozycji jeszcze kilka, choćby tę w parku Szelągowskim, ale powstały już kolejne: na Ratajach, Wildzie czy Chwaliszewie. Nic zatem dziwnego, że uwagę mieszkańców przyciągają wodne atrakcje: na poznańskich plażach bez problemu można wypożyczyć sprzęt motorowodny lub, jeśli kto woli, odpoczywać biernie, korzystając (bezpłatnie) z hamaków bądź leżaków. A kiedy już znudzimy się leżeniem na plaży, możemy wybrać się na wycieczkę tramwajem wodnym (trasa wiedzie od Katedry, przez plażę na Ratajach, Wildzie, Chwaliszewie i kończy się na Szelągu) – minusem jest to, że tramwaj kursuje tylko w letnie weekendy.

W takich okolicznościach nie może dziwić fakt, że mieszkańcy Poznania coraz chętniej spędzają wolny czas nad Wartą, ale też zamieszkują nadrzeczne okolice. Można śmiało przypuszczać, że tendencja ta, jak najbardziej słuszna, będzie narastać, a nadwarciański teren w pełni wykorzysta swój ogromny potencjał. Dogodne położenie, bliskość natury, aura wyjątkowości i dobrej energii, jaką daje bliskość wody, sprawiają, że nie sposób nie rozkochać się w tej okolicy.

Władze miasta pracują też intensywnie nad poprawą rzecznej infrastruktury, wcielając w życie pomysły na wykorzystanie nadwarciańskich terenów. Na poznaniaków już czeka przystań jachtowa w starym porcie przy Estkowskiego. Będzie tam można spokojnie przycumować przed udaniem się w dalszą drogę. Takie działania to część wieloletniego programu rozwoju „Rzeka w mieście” (2012–2030) przywracającego rzekę poznaniakom, którego celem jest praktyczne, bezpieczne i atrakcyjne zagospodarowanie oraz rewitalizacja okolicy, co zapewne przyczyni się do znacznego podniesienia atrakcyjności nadwarciańskiego rynku nieruchomości.

Tak oto, nadwarciańska strefa, jeszcze do niedawna omijana szerokim łukiem, trochę zapomniana, niechciana, staje się dziś obszarem niezwykle atrakcyjnym i modnym (zamieszkać nad Wartą to marzenie każdego!), wpisując się w historię miasta i stając przy okazji nową wizytówką, miejscem zupełnie nowym, nie do poznania!

Jeżeli chcesz zamieszkać nad Wartą, sprawdź koniecznie: Riverpark Poznań (IMMOFINANZ Group), Warta Park II i Warta Park III (PAJO), Adalberto (Konimpex-Invest), Casa Verona (ART-BUD), Mieszkania Wierzbowa 5 (Firma KI Klemens Imioła), Portowo (Vastint Poland), SILVA ECO VILLE (DOM-EKO), Red Park II (RED Real Estate Development), Maraton Gardens (Maraton Gardens).