11 lutego, 2015MDM

Mieszkanie w kredycie – jak wybrać nieruchomość na długie lata

Wybór własnego „M” to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby dokonać najlepszego zakupu. Przeglądając ogłoszenia nowych mieszkań i domów warto kierować się zasadami gwarantującymi udane poszukiwania. Eksperci naszego portalu oraz InDe Projekt podpowiadają jak wybrać oferty, które odpowiadają na nasze potrzeby – zarówno obecne, jak i te, które mogą pojawić się z czasem. 

Wybór własnego „M” to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby dokonać najlepszego zakupu. Przeglądając ogłoszenia nowych mieszkań i domów warto kierować się zasadami gwarantującymi udane poszukiwania. Eksperci naszego portalu oraz InDe Projekt podpowiadają jak wybrać oferty, które odpowiadają na nasze potrzeby – zarówno obecne, jak i te, które mogą pojawić się z czasem.

 

Zainteresowanie nieruchomościami wśród Polaków jest cały czas bardzo duże. Jak wynika z prognoz rok 2015 będzie dobrym okresem dla  branży mieszkaniowej. Według Związku Banków Polskich w bieżącym roku liczba przyznanych kredytów hipotecznych osiągnie poziom 175-189 tys., a ich wartość wyniesie 38-39 mld zł. Taki stan rzeczy wynika w dużej mierze z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, który pomaga spełnić marzenie o własnych czterech kątach osobom do 35 roku życia. W minionym roku złożono 15 972 wnioski o dofinansowanie MDM, a  w regionie Poznania i okolic zawarto ponad 2 tys. umów kredytowych ze wsparciem programu.

 

O wyborze własnego „M” decyduje klika czynników, wszystko jedna zaczyna się od zdolności kredytowej, która weryfikuje pragnienia nabywcy.

 

1. Oceń własną zdolność kredytową

Klient rynku nieruchomościowego za punkt wyjścia powinien potraktować pytanie: na jakie mieszkanie mnie stać? Często okazuje się, że znalezienie odpowiedniej przestrzeni do życia to sztuka kompromisu, do której zmusza  zdolność kredytowa. Na jej wysokość wpływa wkład własny, czyli suma jaką kredytobiorca jest w stanie wpłacić na kupno nowego mieszkania. Należy przypomnieć, że od tego roku minimalny próg wkładu własnego wynosi 10% i będzie wzrastał w kolejnych latach. W tej sytuacji nieocenioną pomocą okazuje się program MDM. Warto zatem sprawdzić warunki przystąpienia oraz wysokość dopłat do mieszkań w Poznaniu i okolicy. O wysokości dofinansowania decydują limity MDM, których wielkość ogłaszana jest co kwartał przez wojewodów. 
Zdolność kredytowa wynika również z kilku innych czynników, takich jak: zobowiązania kredytowe, miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego (czynsz, opłaty za media, niezbędne zakupy itd.) czy miesięczny dochód netto gospodarstwa.

 

2. Mieszkanie z myślą o dziś i przyszłości

Przed zakupem nowego mieszkania w Poznaniu i okolicy warto przemyśleć nie tylko dzisiejsze potrzeby, ale również te, które mogą pojawić się z biegiem lat. Istotną rolę odgrywa typ nieruchomości, powierzchnia, rodzaj kuchni oraz ilość pokoi. Równie ważne jest jak przestrzeń zostanie zaaranżowana – uwzględnienie ewentualnych zmian w rozkładzie funkcji mieszkalnych zagwarantuje, że w momencie np. powiększenia rodziny nie zabraknie miejsca do pracy czy odpoczynku, dzięki czemu komfort mieszkania nie ulegnie pogorszeniu. „Choć może wydać się to zaskakujące, dużą możliwość aranżacji dają nam już mieszkania dwupokojowe. W początkowym etapie w osobnym pokoju możemy zaplanować strefę nocną, by w przyszłości przekształcić ją na pokój dla malucha. Salon możemy częściowo oddzielić od aneksu kuchennego i połączyć funkcje pokoju dziennego z sypialnią dla rodziców” – tłumaczy Marina Suchorska z biura projektowego InDe Projekt. Dane lokum można więc zaadaptować na kilka sposobów, najważniejsze aby zastosowane rozwiązania pasowały do stylu życia i potrzeb właściciela. Przykłady aranżacji dla mieszkania dwupokojowego (pow. 53,4m2, inwestycja „Wilczak 20”, Agrobex Sp. z o.o.) przedstawiają dwie odmienne sytuacje życiowe rodziny.

 

 

 

Decydując się na zakup lokalu z dopłatą MDM koniecznie trzeba zwrócić uwagę na maksymalną, dopuszczoną przez ustawodawcę, powierzchnię nabywanego mieszkania lub domu. Maksymalny metraż mieszkania wynosi 75 m2, a domu 100 m2. W przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci wartości te wzrastają do 85 i 110 m2. Tej grupie beneficjentów przysługuje również większe dofinansowania do mieszkania – zgodnie z projektem nowelizacji, która ma wejść w życie w połowie tego roku, mogą liczyć nawet na 30% wsparcia.

 

3. Wybierz dogodną lokalizację

Znalezienie miejsca do życia nie należy do najprostszych zadań. Najczęściej nabywca oczekuje, aby nieruchomość znajdowała się blisko pracy, szkoły, rozrywek punktów usługowo-handlowych oraz terenów rekreacyjnych i jednocześnie oferowała przestronne, wygodnie wnętrze. Niestety takie wymagania wiążą się z konkretnymi kosztami. Tu również niezbędna okazuje się sztuka kompromisu. Przy ograniczonym budżecie trzeba rozważyć co jest lepszym rozwiązaniem – małe mieszkanie w centrum czy większy lokal na obrzeżach. Pomocne może być wypisanie na kartce wszystkich wad i zalet danej lokalizacji i wybranie tej, która będzie miała najwięcej atutów. Nieco zawężone pole dostępnych lokali mają też beneficjenci programu MDM. Osobom starającym się o dofinansowanie poleca się szukać na naszym portalu specjalnie oznaczonych ofert MDM.

 

4. Wybierz inwestycję  

Każdy klient ma indywidualne wymagania i określone kryteria, którymi kieruje się wybierając inwestycję. Można jednak wyróżnić klika uniwersalnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z istotnych kwestii jest bezpieczeństwo – przed zakupem mieszkania należy sprawdzić czy osiedle wyposażono w monitoring oraz czy zadbano o ochronę oraz kontrolę dostępu do klatek schodowych. Poleca się również skontrolować dostępność dróg dojazdowych do śródmieścia, własność gruntu, sąsiedztwo, organizację dróg i parkingów oraz wykonanie budynków.

 

5. Wybierz parametry mieszkania

Podobnie jak w przypadku inwestycji tu również można wskazać uniwersalne parametry, które przyniosą korzyść każdemu niezależnie od upodobań. Południowa wystawa gwarantuje oszczędność zużycia energii elektrycznej i ogrzewania. Z kolei jakość wykończenia, pomieszczenia na rowery i wózki wpływają na wygodę użytkowania części wspólnych i komfort życia.

 

Własne „M” to inwestycja na całe lata. Wybrana przestrzeń powinna odpowiadać na nasze potrzeby nie tylko dziś, ale również za dziesięć czy trzydzieści lat. Warto skorzystać z sugerowanej wyżej dogi 5 kroków.

Wybór własnego "M" w 5 krokach - prezentacja.

 

 

Zobacz nowe mieszkania w ofercie MDM w Poznaniu i okolicach 

 

 

Zobacz nowe domy w ofercie MDM w Poznaniu i okolicach