Autor: Dopoznania.pl
24 września, 2020Porady

Monitoring domu – wszystko, co musisz wiedzieć o kamerach IP

Czasy, kiedy instalacja monitoringu na posesji prywatnej była ogromną inwestycją i wymagała poprowadzenia dodatkowych instalacji, na szczęście już minęły. Monitoring IP stworzył możliwość podniesienia bezpieczeństwa domu dostosowaną do indywidualnych potrzeb i budżetu.

W odróżnieniu od systemów analogowych monitoring IP do przesyłania danych wykorzystuje istniejące sieci teleinformatyczne. Obraz i dźwięk z kamery IP przesyła się za pomocą protokołów TCP/IP. Z tego powodu do instalacji monitoringu IP konieczne jest podłączenie budynku do Internetu, co w obecnych czasach stanowi standard. Nagranie z kamery udostępniane jest w sieci pod wskazanym przez urządzenie, odpowiednio zabezpieczonym adresem.

Kamery IP wyposażone w moduł Wi-Fi przesyłają dane bezprzewodowo. Obecnie nagrania z monitoringu IP można oglądać na urządzeniach mobilnych niemal z każdego miejsca na Ziemii. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, która będzie kompatybilna z naszymi kamerami. Nagrania można udostępniać lub – jeśli skorzystasz z kompleksowej obsługi producenta systemów – przechowywać w chmurze. Pamiętaj, że dostęp do nagrań z monitoringu zarówno w aplikacji, jak i w chmurze musisz zabezpieczyć silnym hasłem.

Monitoring IP posesji i wnętrza domu

Odpowiednio dobrane kamery IP mogą być częścią monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego. Oczywiście na zewnątrz powinno się wybierać kamery IP odporne na działanie czynników zewnętrznych, w obudowach, które dobrze chronią cały mechanizm. Kamery wewnętrzne natomiast mogą mieć formę bardzo dyskretnych urządzeń, których Twoi goście lub klienci w ogóle nie zauważą. 

Kamery IP to tak wiele produktów, że bez problemu znajdziesz niedrogie i solidne urządzenia do monitorowania prywatnej posesji. Tego typu rozwiązania można z powodzeniem zastosować w newralgicznych punktach działki – w bramie wjazdowej, nieoświetlonych tyłach domu z dużymi przeszkleniami oraz nad głównym wejściem. Nie należy obawiać się stosowania monitoringu wewnętrznego, szczególnie gdy w domu są maluchy, które zostawiamy pod opieką niani. Monitorowanie zwierząt domowych również nie jest złym pomysłem. Nowoczesne kamery wewnętrzne umożliwiają dwukierunkową łączność audio, można zatem jedną komendą doprowadzić do porządku niesfornego pupila lub odstraszyć intruza, który znalazł się na posesji pod naszą nieobecność. 

Dobra kamera IP, czyli jaka?

Wybierając kamerę IP do monitoringu, zwróć uwagę na:

  • rozdzielczość – od niej zależy jakość nagrania;
  • kąt widzenia kamery – musi być dostosowany do obszaru, który chcesz monitorować;
  • jasność obiektywu i diody IR – monitorowanie w nocy i przy słabym oświetleniu;
  • wbudowany czujnik ruchu;
  • sposób zapisywania danych – wyjście na kartę SD, microSD lub tylko dysk NAS;
  • zdalne sterowanie obiektywem do obserwacji wybranych obszarów;
  • wbudowany system audio;
  • możliwość integracji z innymi urządzeniami systemów bezpieczeństwa lub instalacji inteligentny dom.

 

Wyżej wymienione cechy to oczywiście podstawa – kamery IP mają wiele funkcjonalności, dzięki którym można uzyskać krystaliczną jakość obrazu bez względu na warunki, w jakich wykonywano nagranie.