Autor: Dopoznania.pl
25 czerwca, 2020Porady

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi łazienkowe?

Nie da się ukryć, że specyfika pomieszczenia, jakim jest łazienka, powoduje, że drzwi łazienkowe muszą spełnić nieco więcej wymagań niż inne modele drzwi wewnętrznych. Ma to wpływ przede wszystkim na ich konstrukcję oraz parametry techniczne. Te modele powinny gwarantować nam intymność, ciszę i spokój. W tym tekście podpowiadamy, czym warto się kierować, wybierając drzwi do łazienki.

Drzwi do łazienki powinny zapewniać nam przede wszystkim prywatność (w wyższym stopniu niż drzwi do kuchni czy salonu) i dobrze odprowadzać wilgoć. W tym przypadku ogromne znaczenie ma także sposób ich otwierania, rozmiar oraz przede wszystkim wygląd. Pamiętajmy jednak o tym, że wybrany przez nas model powinien pasować do wystroju łazienki i idealnie wpisywać się w stylistykę miejsca, z którego wchodzimy do łazienki. 

Drzwi łazienkowe a odprowadzanie wilgoci 

Wybierając drzwi łazienkowe, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki nim wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz i nie utrzymuje się w łazience. Jednak aby ten proces przebiegał łatwo i niezauważalnie, producenci stosują różne rozwiązania, które są nieodłącznym elementem drzwi do łazienki. Jednym z nich jest właśnie kratka wentylacyjna, którą montujemy u dołu drzwi. 

Kolejnym pomysłem zapewniającym właściwą cyrkulację powietrza są tuleje wentylacyjne. Tuleje wentylacyjne to okrągłe otwory umiejscowione w dolnej części drzwi. W większości przypadków są one osłonięte ozdobnymi nakładkami.

Trzecim rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane i wyprofilowane podcięcia wentylacyjne. Podcięcia znajdują się w dolnej krawędzi drzwi, przez co między skrzydłem drzwi a podłogą tworzy się specjalna szczelina. 

Rozmiar drzwi łazienkowych 

Zgodnie z prawem budowlanym drzwi łazienkowe powinny mieć minimum 80 centymetrów szerokości i 200 cm wysokości. Okazuje się jednak, że w praktyce w wielu sklepach możemy znaleźć także węższe modele. Warto zauważyć, że w starszym budownictwie tego typu otwory drzwiowe były mniejsze. 

Przepisy budowlane jasno określają, że drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić miejsce w tak niewielkim pomieszczeniu. 

Sposoby otwierania drzwi łazienkowych 

Okazuje się, że do łazienki najchętniej wybieramy tradycyjne drzwi uchylne (rozwierane). Nie da się ukryć, że taki system otwierania jest niezwykle wytrzymały i zapewnia doskonałą szczelność drzwi. Warto jednak dodać, że wymagają one jednak sporej przestrzeni, by się otworzyć. Z uwagi na to w małych wnętrzach lepiej sprawdzają się drzwi przesuwane. Aby je otworzyć, musimy przesunąć je w lewo lub w prawo wzdłuż ściany. Pamiętajmy o tym, że dobrej jakości przesuwne drzwi do łazienki posłużą nam wiele lat. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że nie są one aż tak szczelne, jak te uchylne. 

Praktycznie każdy producent drzwi wewnętrznych ma w swojej ofercie drzwi, które są wyposażone w tzw. zamek z rozetą - zamykany od wewnątrz, ale w razie jakiejkolwiek niekomfortowej sytuacji np. zasłabnięcia podczas kąpieli, można otworzyć go od zewnątrz. 

Estetycznie to znaczy pięknie 

Drzwi wewnętrzne do łazienki powinny spełniać mnóstwo praktycznych funkcji, ale nie możemy zapominać o tym, że wybrany przez nas model musi prezentować się niemal identycznie jak pozostałe wyposażenie domu. Niezwykle ważnym czynnikiem wkomponowania drzwi w wystrój mieszkania będzie odpowiednia kolorystyka. Dlatego warto wybrać model w podobnym lub identycznym odcieniu. Takie rozwiązanie sprawi, że stworzymy spójną kompozycję. 

Drzwi łazienkowe mogą posiadać także delikatne przeszklenie. Dzięki temu nasza łazienka stanie się jaśniejsza, niż jest obecnie. Wysokiej jakości drzwi z szybką, które idealnie sprawdzą się w małych i ciemnych pomieszczeniach, znajdziemy w asortymencie firmy Golddoor. Na rynku dostępne są różne rodzaje szkła: matowe, przezroczyste, a nawet witrażowe. 

Nie da się ukryć, że łazienka to pomieszczenie, które powinno charakteryzować się wyjątkową aranżacją. Co więcej, te modele mają za zadanie zapewniać nam spokój i intymność. Z uwagi na to każdy wybór drzwi łazienkowych musi być przemyślany. Nie zapominajmy przede wszystkim o użyteczności i funkcjonalności.