Autor: Dopoznania.pl
30 marca, 2021Zakup inwestycyjny

Na czym polega inwestycja w kwatery pracownicze?

Inwestycje w nieruchomości cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Przybierają przy tym różne formy – nie zawsze standardowe formy inwestowania okażą się najbardziej efektywne. Warto zainteresować się sprawdzonymi sposobami, takimi jak wynajem lokali na kwatery pracownicze. Może być to szczególnie opłacalne zwłaszcza w kontekście rosnących cen na rynku nieruchomości oraz dużego zapotrzebowania rynku na pracowników. Dobra strategia pozwoli nie tylko na osiągnięcie wymiernych zysków, ale przełoży się również na wyższe bezpieczeństwo.

Kwatery pracownicze to ważna część rynku

Inwestycje w nieruchomości, podobnie jak inne biznesowe działania, powinny w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać potrzeby rynku i je zaspokajać. Wyjątkowo ciekawie w tym kontekście prezentuje się segment odpowiedzialny za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowy pracowników. – Osobę, która przyjeżdża do pracy z innej miejscowości czy kraju trzeba gdzieś zakwaterować. Hotele są za drogie, a mieszkania na wynajem nie mają takiej pojemności – mówi Paweł Albrecht, założyciel Albrecht International, firmy, która zajmuje się m.in. szkoleniami dotyczącymi kwater pracowniczych. W związku z tym inwestycja w nieruchomości przeznaczane w tym celu staje się bardzo atrakcyjna, zwłaszcza że – również z perspektywy inwestora – może oznaczać zarówno konkretne zyski, jak i wyższe bezpieczeństwo.

Szansa dla różnych standardów

W przestrzeni publicznej wciąż obecne jest przeświadczenie, że kwatery pracownicze wiążą się z nie najlepszym standardem. To jednak nie do końca prawda. Również ten rynek intensywnie się zmienia. Reaguje przy tym na oczekiwania samych pracowników i zatrudniających ich firm. – Dlatego też na rynku nieruchomości pojawiła się nowa luka, którą można zagospodarować. Tworzymy więc kwatery pracownicze w odpowiednim standardzie, które przynoszą korzyści każdej ze stron – dodaje Paweł Albrecht. Na rynku znajdzie się więc miejsce dla bardzo zróżnicowanych nieruchomości i standardów. Kluczowe znaczenie odgrywa przy tym powierzchnia, lokalizacja i komunikacja. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości na kwatery pracownicze nie powinno jednak sprawiać większego problemu.

Kwatery pracownicze bez wkładu finansowego

Z perspektywy osób dysponujących mniejszymi środkami na start wyjątkowo atrakcyjnie brzmi możliwość zarabiania na kwaterach pracowniczych bez konieczności nabywania nieruchomości. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest podnajem domu od właściciela lub inwestora. W takim przypadku, po wynegocjowaniu odpowiednich warunków, można ograniczyć działania do znalezienia firmy poszukującej nieruchomości pod kwatery pracownicze oraz bieżącego zarządzania i dbania o biznesowe aspekty. Niekiedy może wiązać się to również z koniecznością przeprowadzenia adaptacji pomieszczeń czy ich modernizacji, jednak będzie to zdecydowanie tańsze niż przy klasycznych formach wynajmu.

Wyższe bezpieczeństwo i szersze perspektywy

Kwatery pracownicze wyraźnie różnią się od innych rodzajów działalności na rynku nieruchomości. Przede wszystkim współpraca z firmami (zazwyczaj dużymi i stabilnymi organizacjami) przekłada się na wyższe bezpieczeństwo i zdecydowanie mniejsze ryzyko. Relacje są przy tym zazwyczaj długofalowe. Zdecydowanie prostsze będą wobec tego rozliczenia, a sam schemat działania będzie bardziej przewidywalny, co przełoży się na lepsze perspektywy dotyczące rozwoju działalności. Sprawne administrowanie nieruchomościami przeznaczonymi pod kwatery pracownicze może dać znakomite rezultaty i być przepustką do zdecydowanie większej i bardziej dochodowej działalności.