Autor: Dopoznania.pl
27 września, 2021Porady

Na czym polega izolacja pozioma ścian?

W nowych budynkach już na etapie projektowania inwestycji uwzględnia się wykonanie warstw ochronnych. Jednak nie zawsze są one trwałe, ponadto brakuje ich w starszym budownictwie. Dlatego dużym powodzeniem cieszy się usługa izolacji poziomej ścian. Warto wyjaśnić, na czym ona polega i jak przebiega. Jakie są najlepsze rozwiązania?

W nowych budynkach już na etapie projektowania inwestycji uwzględnia się wykonanie warstw ochronnych. Jednak nie zawsze są one trwałe, ponadto brakuje ich w starszym budownictwie. Dlatego dużym powodzeniem cieszy się usługa izolacji poziomej ścian. Warto wyjaśnić, na czym ona polega i jak przebiega. Jakie są najlepsze rozwiązania?

Jak przebiega iniekcja pozioma ścian?

Obecnie stosuje się różne techniki izolacji ścian. Niemniej jednak trzy z nich wyróżniają się na tle konkurencji. Są to:

  • metoda podcinania,
  • iniekcja,
  • wbijanie blach.

 

Niewątpliwie każda z wymienionych powyżej technik może zapewnić skuteczną izolację. Warto przyjrzeć się nieco bliżej każdej z nich.

Metoda podcinania ścian

Na czym polega izolacja pozioma ścian metodą podcinania? Jest  to jedna z najstarszych metod izolacji, którą stosuje się już od ok. 100 lat. Przez te lata technologia została znacznie udoskonalona, przez co efekty pracy są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Metoda ta polega na wykonaniu poziomego cięcia w ścianie. Następnie w szczelinę wkłada się specjalnie przystosowaną do tego płytę z tworzywa sztucznego. Należy wskazać na liczne korzyści z zastosowania tej właśnie metody. Przede wszystkim cieszy się ona stuprocentową skutecznością. Zapewnia izolację aż do końca trwałości technicznej budynku. Tym samym zabieg wystarczy wykonać jednokrotnie. Co więcej, technika ta znajduje zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju budynków, w tym również budowli zabytkowych. Bez znaczenia jest również obciążenie muru. Jedynym mankamentem jest stosunkowo duży nakład pracy i duża przestrzeń robocza. Jednak profesjonaliści zwykle wykonują zabieg w ciągu kilku dni, bez żadnych komplikacji.

Iniekcja ścian

Metoda iniekcji wyróżnia się na tle pozostałych, ponieważ jest to metoda chemiczna, a nie mechaniczna. W tym przypadku w ścianę wprowadza się specjalistyczną ciecz. Wykorzystuje się dzisiaj bardzo różnorodne substancje. Technologia ta zapewnia bardzo szybkie przeprowadzenie zabiegu. Co więcej, nie jest wymagana duża przestrzeń robocza. Skuteczność jest bardzo wysoka, jednak procedura powinna być powtarzana co kilka lat. Podobnie jak w przypadku podcinania, możliwe jest zastosowanie tej metody w przypadku bardzo różnorodnych budynków.

Wbijanie blach

Kolejną popularną metodą izolacji poziomej ścian jest wbijanie blach. Najczęściej są to blachy chromowo-niklowe. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka, a efekty trwałe. Zwykle trwałość wynosi co najmniej 50 lat. Ograniczeniem tej metody jest brak możliwości zastosowania jej w niektórych przypadkach. Przykładowo, nie zaleca się robienia tego w przypadku zabytkowych budynków z grubymi murami. Wbicie blachy jest niemożliwe również wtedy, kiedy w ścianie występuje kamień. Należy również mieć na uwadze stosunkowo wysoki koszt przeprowadzenia zabiegu.

Obecnie skuteczna izolacja pozioma ścian jest możliwa i nie musi pochłaniać ogromnych kosztów. Co więcej, fachowcy przeprowadzają ją bez komplikacji i w relatywnie krótkim czasie. Do wyboru są przede wszystkim trzy metody, a każda z nich ma swoje mocne i nieco słabsze strony.