Autor: Dopoznania.pl
8 października, 2021Porady

Nadchodzi Halloween! Przygotuj dekorację w swoim domu.

31 października coraz chętniej obchodzimy przybyłe z zachodu Halloween. W Polsce święto to zawitało pierwszy raz w latach 90-tych XX wieku, wywołując sporo kontrowersji.  

Jego dokładna geneza nie jest do końca znana. Jedna z teorii głosi, że pierwowzorem miało być rzymskie święto, powstałe na cześć owoców i nasion. Inni zaś twierdzą, że jest to celtyckie święto, zwiastujące nadchodzącą zimę. 

Bez względu na to, w jaki sposób Halloween pojawiło się na światowym poletku - bez wątpienia jest to doskonały czas do zabawy, świętowania i… dekorowania swoich wnętrz!

Dekoracje na Halloween… czyli?

Kapłani celtyccy wierzyli, że dzień nazywany Samhain pozwalał zacierać granicę między światem żywych, a umarłych. Dzięki świętowaniu - dobre i złe duchy mogły się swobodnie przedostawać z jednego świata, do drugiego, wspierając lub strasząc żyjących na ziemi mieszkańców. Druidzi wierzyli, że w ten sposób duchy odkupywały lub dziękowały innym za ówczesne życie.

Aby ułatwić ten proces i zminimalizować ryzyko spotkania strasznych zjaw - mieszkańcy palili ogniska i przebierali się za upiory. Paleniska były także symbolem czci dla boga słońca. 

Pierwotne dekoracje bazowały na naturalnych surowcach - roślinach, kwiatach, zebranych gałęziach i plonach, symbolizujących jesienną aurę. Współcześnie trend ten przeszedł metamorfozę, bowiem we wnętrzach coraz częściej pojawiła się wydrążona dynia, pajęczyny, atrybuty czarownic i magów, a także sztuczna krew i zęby wampira. 

Postaw na dynię 

Jack-o'-lantern to inna nazwa dla popularnej wydrążonej dyni, zastępującej drewniane lampiony. Pierwotnie dekoracja wyróżniała się wielkimi oczami i przerażającą miną, strasząc w oknach amerykańskich przechodniów. Włożona w dynię świeczka dawała migające światło, do dziś stając się symbolem halloweenowej zabawy. 

Współcześnie dynie wydrążamy w nieco bardziej kreatywny sposób, wycinając w skorupce nietoperze, koty, wampiry i wilki. 

Co ciekawe - wydrążona dynia ze światełkiem jest symbolem ogników, uchodzących za duszę tragicznie zmarłych. Ustawianie świecących dyń w oknach miało wskazywać błąkającym się duszom drogę, podkreślając zjednoczenie z tymi, którzy przedwcześnie zmarli. 

Sztuczne kwiaty

Suszone lub sztuczne kwiaty są symbolem śmierci, przemijania i straty. Tworzone z nich bukiety i wiązanki są niezwykle uniwersalną formą dekoracji, stanowiącą za ciekawą alternatywę dla upiornych szkieletów, pająków i czaszek. Jeśli preferujesz więc nieco subtelniejsze dekoracje - włóż do wazonu kilka gałązek suchych kwiatów, wykorzystaj sztuczną, czarną różę lub stwórz wianek, symbolizujący słowiańskie nuty. Suszone lub sztuczne kwiaty wykorzystać również możesz w stylizacji topielicy, która wyszła z mokradeł. 

W znalezieniu sztucznych roślin i wiązek pomoże ci hurtownia sztucznych kwiatów.

Naklejki i girlandy

Niezwykle prostą dekoracją - którą zrobić możesz samodzielnie - są girlandy, które rozwiesisz na drzwiach, w oknach lub na ścianie. Złóż kartkę z bloku technicznego na 4 razy. Narysuj odręcznie kształt ducha, po czym wytnij ów kształt. Na każdym, osobnym duszku narysuj duże, czarne oczy i przerażającą minę. Połącz upiory sznurkiem lub tasiemką, a następnie rozwieś swoje dzieło w widocznym miejscu. 

W oknach powiesić również możesz duże, gotowe naklejki - najlepiej w kształcie pająków, nietoperzy lub zabawnych dyń. Zwróć uwagę, aby naklejki nadawały się do szklanych powierzchni, tak aby nie pozostawiały po sobie kleju.