Autor: Dopoznania.pl
19 kwietnia, 2022Porady

Niewielki balkon – jak urządzić wygodną przestrzeń do relaksu?

Nawet ciasny balkon może zmienić się w wygodną przestrzeń do wypoczynku dla domowników. Trzeba jedynie zadbać o ustawienie na nim odpowiedniego wyposażenia i dodatków, które podkreślą klimat, ale nie zajmą zbyt wiele cennego miejsca.

O czym pamiętać i jak zaplanować niewielki balkon, by móc cieszyć się wiosennym słońcem i popijać poranną kawę we własnym kąciku do relaksu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Aranżacja ciasnego balkonu – o czym pamiętać?

Nawet bardzo mały balkon da się urządzić tak, by był praktyczny i wygodny. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy w głównej mierze od tego, do czego dana przestrzeń ma być wykorzystywana.

Większość osób chce, by ich balkon łączył dwie funkcje: miejsce do relaksu oraz składowania rozmaitych przedmiotów, które z różnych względów nie mieszczą się w domu lub są po prostu potrzebne właśnie na balkonie.

By to osiągnąć, trzeba wprowadzić do niewielkiej przestrzeni przynajmniej kilka elementów wyposażenia, które stworzą strefę do wypoczynku oraz pozwolą na zabezpieczenie rozmaitych przedmiotów na balkonie.

O czym jeszcze nie można zapomnieć? Balkon powinien być nie tylko wygodny, ale też wyróżniać się przyjemną aranżacją. W końcu ma on w okresie wiosenno-letnim zastępować domowy salon, stając się dodatkową przestrzenią do indywidualnej lub rodzinnej rekreacji.

Ciasny balkon – grunt to zadbać o porządek

Jeśli nie ma się do dyspozycji dużego tarasu, trzeba nieco rozsądniej gospodarować dostępnym miejscem. Każdy, kto chce zatem zbudować przytulny i wygodny balkon, musi zatroszczyć się o porządek w tej przydomowej przestrzeni.

Przygotowanie do wiosennego sezonu to idealny moment na to, by przeprowadzić gruntowne porządki i sprawdzić, czy wszystkie przedmioty aktualnie przechowywane na balkonie, są naprawdę potrzebne. Warto sprawdzić kondycję wyposażenia, pogrupować akcesoria i sprzęty. Znacząco ułatwia to później poukładanie ich na półkach, regałach lub w praktycznych pojemnikach, zanim wprowadzi się na balkon meble i akcesoria ozdobne.

Wyposażenie na niewielki balkon – praktyczne wskazówki

Jakie powinno być wyposażenie na balkon? Mały metraż wymaga użycia mebli dopasowanych do dostępnej przestrzeni. Raczej stawia się na wygodne krzesła niż duże fotele i sofy. Niekiedy można rozważyć użycie narożnika. Warto choćby sprawdzić praktyczne meble ogrodowe Bazkar. Oprócz mebli rekreacyjnych, trzeba też przewidzieć miejsce na szafy lub skrzynie do przechowywania wszystkich akcesoriów i sprzętów. Gdy poszukuje się wyposażenia na balkon, zawsze należy sprawdzać, czy dana konstrukcja zmieści się na balkonie oraz, czy nie utrudni bezpiecznego przemieszczania się po nim.

Szczególnie wygodne w ciasnych przestrzeniach bywa wyposażenie wielofunkcyjne. Mogą to być stoliki kawowe z siedziskiem, pufy ogrodowe ze schowkiem na drobiazgi bądź skrzynie ogrodowe zastępujące ławkę. Pozwala to optymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy na balkonie.

Zdecydowanie lepiej wybierać meble proste i trwałe, wykonane z solidnych materiałów, które wytrzymają trudne warunki atmosferyczne. W ciasnych miejscach minimalizm uznaje się za szczególnie przydatny trend, ponieważ pozwala uporządkować dostępną przestrzeń oraz sprawić, że wyda się ona optycznie większa.

Dodatki – jak ozdobić i zachować miejsce?

Nawet mały balkon wymaga zastosowania dodatków, które sprawią, że aranżacja będzie bardziej spójna i przytulna.

Co warto wykorzystać? Jeśli miejsca jest niewiele, najlepiej stawiać na dekoracje, które równocześnie spełniają funkcje praktyczne. Mogą to być na przykład stylowe dywaniki zewnętrzne lub wielobarwne poduszki na krzesła, podnoszące wygodę siedzenia. Tego typu produkty występują w zasadzie we wszystkich modnych tendencjach aranżacyjnych – od nurtu skandynawskiego, przez boho i klasyczny, aż do balkonów nowoczesnych.

Na balustradach lub ścianach można zawiesić donice i skrzynki z kwiatami, by wprowadzić nieco natury do tej miejskiej dżungli. Warto stawiać też na wszelkie dekoracje ścienne – do zawieszenia na elewacji lub poręczach. Mogą to być lustra, metaloplastyka lub ozdobne lampy. Nie zajmują cennego miejsca, a przy tym ozdabiają przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Mały i funkcjonalny balkon – rozwiązania dla każdego

Na małym balkonie da się stworzyć przytulne miejsce do relaksu, jeśli tylko zadba się o dobre zaplanowanie przestrzeni oraz wykorzysta się odpowiednio dobrane meble.

Czasami wystarczy niewielka zmiana, by zbudować miejsce, w którym będziemy spędzać wolne chwile z najprawdziwszą przyjemnością, rozkoszując się promieniami słońca, spokojem lub doborowym towarzystwem domowników i zapraszanych gości.