28 lipca, 2017MDM

Nowa pula MDM już w sierpniu – sprawdź aktualne limity

Bank Gospodarstwa Krajowego potwierdził termin wznowienia przyjmowania wniosków o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Nowa pula MDM zostanie uruchomiona 8 sierpnia 2017 roku. 

Bank Gospodarstwa Krajowego potwierdził termin wznowienia przyjmowania wniosków o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Nowa pula MDM zostanie uruchomiona 8 sierpnia 2017 roku.

Własne cztery kąty to marzenie wielu młodych osób, niestety często na drodze do jego realizacji staje niewystarczająca ilość pieniędzy. Ci, których nie stać na zakup lokalu za gotówkę mogą oczywiście posiłkować się kredytem, jednak aby z niego skorzystać trzeba dysponować wymaganym wkładem własnym. Ogromną pomocą okazuje się być rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Najlepszym potwierdzeniem zainteresowania ze strony klientów rynku nieruchomości jest to, że suma zarezerwowana na 2017 rok wyczerpała się już w kwietniu. Zgodnie z zasadami programu, kolejna część pieniędzy miała zostać odblokowana dopiero 1 stycznia 2018 roku, jednak dzięki nowelizacji ustawy o MDM, wnioski będzie można składać już 8 sierpnia br.

Przypomnijmy cel zapowiedzianej zmiany. Dotychczasowa wersja ustawy pozwalała na wykorzystanie jedynie 95% zaplanowanej na dany rok kalendarzowy sumy. Po przekroczeniu tego progu Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymywał przyjmowanie wniosków, a pozostałe 5% rezerwowane było na dofinansowania z tytuły urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nowelizacja programu nie spowoduje zniesienia tego przywileju dla rodzin wielodzietnych. Planowana modyfikacja to ogromna szansa w szczególności dla tych nabywców, którzy ze względu na przekroczenie kryterium wieku 35 lat nie będą mogli ubiegać się o rządowe wsparcie w przyszłym roku.

Nowelizacja ustawy umożliwiająca wypłatę 100% środków przeznaczonych na dofinansowanie w danym roku została podpisana przez prezydenta 20 lipca, a już 8 sierpnia banki zaczną przyjmować wnioski. W nowej puli znajdzie się ponad 69 mln zł. Jeżeli przyjąć średni poziom dofinansowania 26 tys. zł, pieniędzy wystarczy dla ok. 2,7 tys. wnioskodawców. Warto przypomnieć, że w szczytowym momencie popularności programu Mieszkanie dla Młodych, taka suma rezerwowana była w przeciągu jednego dnia. Warto zatem jak najprędzej odwiedzić bank, zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić listę wymaganych dokumentów. Trzeba także pamiętać o warunkach programu MDM. Pewne wymagania stawiane są zarówno beneficjentom, jak i samemu mieszkaniu, które musi mieścić się w aktualnych limitach MDM. Poniżej przedstawiamy limity MDM na III kwartał 2017 roku dla województwa mazowieckiego. 

Warszawa- 6 404,65 zł/m2
Gminy sąsiadujące ze stolicą województwa - 4 810,09 zł/m2
Pozostałe miasta - 4 008,41 zł/m2

Sprawdź aktualną listę nowych mieszkań MDM w Warszawie i okolicy.