1 kwietnia, 2015MDM

Nowe limity cen mieszkań w MDM

Z nadejściem II kwartału 2015 roku Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował nowe limity cen w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych

Z nadejściem II kwartału 2015 roku Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował nowe limity cen w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Największa zmiana dotyczy Olsztyna, gdzie w porównaniu z I kwartałem cena 1 m2 może być większa o 326,15 zł. Z kolei osoby planujące zakup mieszkania w Rzeszowie będą mogły wybierać spośród lokali tańszych o 301,95 zł niż w poprzednim kwartale.

 

W Krakowie maksymalna cena nabycia 1 m2 powierzchni w MDM nie może przekraczać 5112,80 zł. W ubiegłym kwartale limit MDM dla tego miasta wynosił 5083,10 zł. 

 

Poza cyklicznymi zmianami w drugiej połowie roku ma wejść w życie projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, który dowodzi, że program Mieszkanie dla Młodych nie jest czymś zamkniętym. Stanowi raczej dynamiczny projekt mający na celu służyć realnym potrzebom potencjalnych beneficjentów.

 

Jedną z najważniejszych modyfikacji jest zmiana w maksymalnym dofinansowaniu MDM. Najbardziej skorzystają na niej osoby z co najmniej trójką dzieci – w ich przypadku wraz ze zmianą przepisów kwota wsparcia zostanie zwiększona do 30%. Jednocześnie dla rodzin wielodzietnych wzrośnie dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m2. W praktyce oznacza to, że przy zakupie lokalu o metrażu np. 80 m2 dofinansowane zostanie 65 m2. Ponadto dla tej grupy beneficjentów zniesiono także warunek pierwszego mieszkania i limitu wieku (obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć więcej niż 35 lat). Z kolei rodziny wychowujące dwójkę potomstwa mogą liczyć na pomoc w wysokości 20% wartości odtworzeniowej mieszkania. Obecnie dopłata MDM dla rodzin z dziećmi (niezależnie od ich ilości) wynosi 15%.

 

Inne zmiany dotyczą rozszerzenia katalogu tzw. „dodatkowych kredytobiorców”, dzięki czemu program Mieszkanie dla Młodych stanie się przystępniejszy dla par i narzeczeństw oraz dodaniu do puli nieruchomości kwalifikujących się do MDM inwestycji zrealizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

 

 

Sprawdź pełne zestawienie limitów MDM