14 grudnia, 2017Strona główna

Nowe przepisy techniczno-budowlane już od 2018 roku

Dnia 14 listopada br. Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wejdzie w życie na początku 2018 roku. Sprawdź co się zmieni!

Dnia 14 listopada br. Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wejdzie w życie na początku 2018 roku. Sprawdź co się zmieni!

Unowocześnienie przepisów techniczno-budowlanych ma na celu wyeliminowanie absurdalnych zapisów i dopasowanie zasad do aktualnych technologii wykorzystywanych w budownictwie, a także do potrzeb inwestorów i ich klientów. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakłada, że rozporządzenie powinno zawierać podstawowe parametry, zapewniające bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowania. Wejście w życie nowych przepisów da znacznie większą swobodę projektantom, którzy w myśli nowych postanowień posiadają wykształcenie, wiedzę i praktykę pozwalającą na stworzenie miejsca odpowiadającego dzisiejszym oczekiwaniom. 

Jedną z nowości jest ustanowienie minimalnej wielkości mieszkania, które zgodnie z nowelizacją rozporządzenia musi mieć co najmniej 25 m2. Zrezygnowano z dotychczasowego określenia minimalnej powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Pozwoli to na lepsze dopasowanie lokalu do indywidualnych potrzeb i stylu jego przyszłych mieszkańców. Kwestia minimalnego metrażu budzi jednak pewne kontrowersje wśród deweloperów zajmujących się realizacją mikroapartamentów.

Zmianie uległ także dość archaiczny zapis związany z umiejscowieniem pralki. Zgodnie z wcześniejszymi zasadami projektant mógł przeznaczyć miejsce na pralkę wyłącznie w łazience. Od czasu kiedy powstał ten przepis czasy się zmieniły, a wraz z nimi potrzeby klientów rynku pierwotnego. Nowelizacja zawiera jedynie regulację ogólną, według której w lokalu należy przewidzieć miejsce umożliwiające na zainstalowanie automatycznej pralki domowej. To gdzie znajdzie się sprzęt od nowego roku będzie zależało od decyzji właściciela nowego mieszkania

Nowe przepisy techniczno-budowlane zezwalają także na zaprojektowanie aneksu kuchennego w kawalerkach. W takim przypadku projektanci zobowiązani są przewidzieć w pomieszczeniu wentylacje grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Nowe regulacje dotyczą także okapu, który zarówno w kuchni, jak i aneksie kuchennym musi mieć podłączenie do dodatkowego otworu wywiewnego.

Ustawodawca zajął się także kwestią związaną z miejscami postojowymi. W rozporządzeniu zwiększono szerokość miejsca postojowego z 2,3 m na 2,5 m. Ponadto w przypadku budynku jednorodzinnego, gdy na działce wyznaczone są maksymalnie dwa miejsca postojowe, zniesiono normy związane z parkowaniem w określonej odległości od domu. Nowa zasada dotyczy także miejsc postojowych dla niepełnosprawnych, usytuowanych przy budynkach wielorodzinnych.

Zmiany szykują się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym. Zgodnie z nowymi zasadami w liczących więcej niż 1000 m2 budynkach gastronomii, handlu, usług, a także na stacjach paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m2 musi znajdować się pomieszczenie przystosowane do funkcji karmienia i przewijania dzieci. Regulacja ta dotyczy wyłącznie nowoprojektowanych i przebudowanych budynków, pozostałe objęte są warunkami, które obowiązywały w momencie ich projektowania.