Autor: Dopoznania.pl
27 stycznia, 2021Newsy

Nowe wymagania, nowe wyzwania - podsumowanie 2020 roku w branży deweloperskiej

W roku 2020 wszyscy stanęliśmy przed niełatwym wyzwaniem pandemii. Dotyczy to niemal każdego, także przedstawicieli branży deweloperskiej. Zmiana trybu pracy biur, szczególne środki ostrożności na budowach, a nawet zmiana preferencji klientów poszukujących nieruchomości. Między innymi takie zagadnienia poruszają przedstawiciele branży deweloperskiej. Co jeszcze o ostatnim okresie mówią eksperci?

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady
- 2020 rok przyniósł naszej branży wiele nowych sytuacji. W czasie wybuchu pandemii można było odnieść wrażenie, że rynek, który w ostatnich kwartałach dynamicznie się rozwijał nagle stanie w obliczu niepewności, ale trzeba pamiętać, że realizowane inwestycje powstawały w oparciu o realia i założenia biznesowe, by poradzić sobie w różnych okolicznościach. W szerszej perspektywie, patrząc na cały rok, nasze plany realizowaliśmy z sukcesem. Enklawa Winogrady, nasza premierowa inwestycja w Poznaniu jest gotowa. Blisko 100 lokali znalazło swoich nabywców.

Nasze plany inwestycyjne nie wymagały korekty, ale rzecz jasna w wyniku ogłoszenia stanu epidemicznego zostały oczywiście wprowadzone na budowie odpowiednie procedury - to była nowość, nie mieliśmy wcześniej do czynienia z zagrożeniem pandemicznym, ale poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem.

Mamy w planach kolejny projekt, ale w związku z aktualną sytuacją, wymaga on specjalnego przygotowania.

Hanna Brygier, specjalista ds. marketingu i PR Greenbud Development
- Miniony rok był inny dla nas wszystkich, rzecz jasna dotyczy to także branży deweloperskiej. Stanęliśmy przedzupełnie nowymi wyzwaniami. Zamknięcie biura sprzedaży, wydłużony czas procedur administracyjnych, przejście częściowo w tryb pracy zdalnej – tak funkcjonowaliśmy wiosną i – z przerwami - także w dalszych miesiącach. Nie była to dla nas kompletnie nowa sytuacja, ponieważ przed pandemią również obsługiwaliśmy część klientów zdalnie, np. tych mieszkających za granicą, którzy zakupili nieruchomość i wracali do Polski. Większość formalności byliśmy w stanie obsłużyć na podstawie obiegu dokumentów.

- Jeśli chodzi o naszą firmę, to w tym niełatwym roku zaprezentowaliśmy premiery: Młode Gwiazdowo i II etap inwestycji Nowy Jasin. W każdej z nich mamy umowy rezerwacyjne, mimo że od premier ofert tych projektów minęło kilka tygodni. Proponujemy 3 różne typy zabudowy, więc otwieramy się na różne potrzeby przyszłych mieszkańców.

- Co warte podkreślenia, naszym zdaniem pandemia zmieniła preferencje klientów. Coraz częściej szukają domów, ale zwracają również uwagę na to, na jakiej działce ów dom stoi. Coraz większa liczba klientów chce mieć możliwie duży ogród. Nie kawałek trawnika, ale większą przestrzeń, dlatego w większości naszych projektów mamy działki ponad 400 m kw. (np. Rabowice), a nawet 600 m kw. (Gwiazdowo i Rabowice). Ponadto klienci marzą o nieco większej przestrzeni mieszkalnej, dlatego priorytet to 3 sypialnie na piętrze, co gwarantujemy w każdym naszym domu.

Małgorzata Walczak-Łondka, Manager Rozwoju Biznesu i Sprzedaży w firmie Sky Investments.
Rok 2020 zaskoczył bez wyjątku wszystkie branże. Sytuacja epidemiczna wpłynęła w bardzo dużym stopniu równieżna rynek deweloperski, utrudniając działania zarówno po stronie wykonawców jak i te związane z zakupem nieruchomości przez klientów. Firma Sky Investments – mimo wielu przeciwności – dobrze zaadaptowała się do nowych warunków oraz poradziła sobie z wyzwaniami, które pojawiły się w związku z pandemią. Uruchomiono szereg działań, które pozwoliły na dokonanie przez klientów zakupu nieruchomości w wygodny i przede wszystkim bezpieczny sposób. Spotkania on-line czy też zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa podczas kontaktów osobistych to tylko część udogodnień, które zostały przygotowane dla Klientów Sky Investments. Dzięki elastycznemu podejściu udało się utrzymać trend wzrostowy w sprzedaży nieruchomości na Osiedlu Rodzinne Podolany. Dodatkowo niebawem uruchomiony zostanie kolejny IV etap sprzedaży mieszkań na tymże osiedlu. Liczymy na to, że 2021 rok przyniesie tylko pozytywne niespodzianki, a sytuacja epidemiczna uspokoi się i będziemy mogli wrócić do normalnego trybu pracy, spotkań oraz kontaktów z Klientami, których tak bardzo wszystkim brakuje.

Karolina Skrzypek, przedstawiciel Grupy Partner
- W obecnej sytuacji epidemiologicznej rynek nieruchomości jest najbardziej stabilny ze wszystkich i nadal stanowinajlepsze źródło zabezpieczenia zgromadzonego kapitału. W czasach, gdy lokaty bankowe są nisko oprocentowane to kupno mieszkania zapewnia stabilny przychód pasywny. Właśnie dlatego zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie. Mamy klientów indywidualnych, ale sporą część stanowią też inwestorzy. Widzimy ożywione zainteresowanie lokalami z ogródkami, z pewnością jest to pokłosie ogłoszonego "zamknięcia" społecznego. Obawa przed powtórzeniem się w przyszłości podobnej sytuacji skłania do wyboru mieszkania z dostępem do własnej zieleni. Taki trend widoczny jest  w przypadku Śródki OdNowa 2. W tej inwestycji na spore zainteresowanie wpływa też stopień zaawansowania prowadzonych prac, budowa postępuje zgodnie z planem, a to uspokaja. Niewielki odsetek klientów zainteresowanych mieszkaniami nie sfinalizowało zakupu, wynika to jednak z decyzji banku, np. o nieprzyznaniu kredytu lub pracy członków rodziny w zagrożonych branżach. Druga prowadzona przez nas inwestycja - Nadolnik Compact Apartments - to projekt w dużej mierze nastawiony na klientów inwestycyjnych, a tych w dobie pandemii przybyło. Większość woli ulokować środki w mieszkaniach niż pozostawiać oszczędności na lokatach.

Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment
- 2020 to dla  Proxin Investment rok bardzo zadowalający. Okres od stycznia do marca to czas sprzed pandemii, więc zainteresowanie mieszkaniami było wysokie. Od momentu pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej, zamknięcia kraju, przestoju gospodarczego zauważalny jest spadek obrotu, choć rynek nadal jest stabilny. Mamy więc raczej do czynienia z normalizacją tempa sprzedaży niż z realną dekoniunkturą. Deweloperzy, którzy wypracowali rezerwy, tak jak Proxin Investment, nie mają się czego obawiać. Niepewność czuć zaś mogą mniejsi i „młodsi” gracze na rynku, jeśli nie mają zgromadzonego odpowiednio wysokiego kapitału lub finansują się kosztownymi instrumentami takimi jak np. obligacje. Nasze nowe projekty wprowadzone zostały na rynek już w trakcie ogłoszonej pandemii (Nowe Ogrody 6.0 oraz Nautic Park miały premierę w drugim kwartale 2020) i cieszą się sporym zainteresowaniem. Można uznać, iż nawet ponadprzeciętnym. Z pewnością za takim stanem przemawia dobrze przemyślana oferta, trafiająca w oczekiwania klientów. W Nowych Ogrodach mamy duże mieszkania z przestronnymi tarasami do 40 mkw i ogródkami do 50 mkw. Zaś nadmorska inwestycja to pierwsza linia brzegowa tuż przy plaży, co oznacza widok na Bałtyk oraz bezpośrednią strefę jodowania – są to lokale idealne w obecnych czasach na second home. Za taką oceną przemawiają również wyniki: w przypadku Nowych Ogrodów blisko połowa została zarezerwowana lub sprzedana, natomiast w Nautic Park w sprzedaży pozostało 28 lokali spośród 68. Sukcesem firmy jest też zakończenie V etapu Nowych Ogrodów, bowiem jeszcze w grudniu rozpoczniemy procedury odbiorowe, a to przyspieszenie w stosunku do pierwotnego harmonogramu, aż o ponad 3 miesiące. Koniec roku to dla Proxin Investment czas szczególnie intensywny również ze względu na prace związane z nowymi projektami, m.in. w centrum Poznania, o których będziemy mówić wiosną 2021 roku.

Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development
- Mijający rok dla  EBF Development by intensywny i naznaczony kilkoma sukcesami. W połowie roku oddaliśmy w ręce mieszkańców kolejny etap osiedla Reduta Nowe Podolany – budynek nr 8. Odbyło się to z przyśpieszeniem w stosunku do pierwotnie założonego planu. Co ważne, 100% mieszkań znalazło swoich nabywców. Drugim, poznańskim sukcesem, jest budowa, postępująca zgodnie z harmonogramem, kolejnego, dziewiątego budynku na wspomnianym osiedlu. Tutaj też nie odnotowaliśmy spadków sprzedażowych. Aktualna sytuacja epidemiologiczna – w przeważającej większości - nie przełożyła się na sprzedaż i terminowość wszystkich około transakcyjnych procedur związanych z zakupem nieruchomości. Pandemia i obostrzenia, które zostały wprowadzone przez rząd nieznacznie też zmieniły tryb pracy biura sprzedaży EBF Development. Cały czas byliśmy i jesteśmy do dyspozycji klientów stacjonarnie, oczywiście przy zachowaniu wszystkich środków ochronnych (maski/przyłbice, żele do dezynfekcji, 2 m odległości). Zapytania pojawiają się z taką samą intensywnością w stosunku do miesięcy sprzed ogłoszonej pandemii. Duży wpływ na to ma stopień zaawansowania prac budowlanych. Klienci spokojni o budowę.

Lucyna Jarczyńska - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex

- Początek 2020 roku to oczywiście bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Później, wraz z ogłoszeniem stanu epidemiologicznego konieczne było dostosowanie się do nowych warunków. Nasze biuro przy ulicy Kochanowskiego w Poznaniu zostało specjalnie przygotowane. Dla komfortu i bezpieczeństwa w kontaktach klientów z naszymi doradcami zamontowaliśmy specjalne urządzenie, które usuwa zanieczyszczeń na powierzchniach oraz eliminuje bakterie i wirusy. Ponadto, nasi pracownicy korzystali i korzystają z nowych narzędzi technologicznych, służących do prezentacji inwestycji i kontaktu. Część z rozwiązań pozostanie z nami na dłużej, ponieważ sprawdzają się i tworzą nowe możliwości. Początkowy okres pandemii to faktycznie zmniejszona sprzedaż lokali, ale problem ten dotyczył przede wszystkim finalizacji transakcji, bo zainteresowanie jednak było cały czas. Czerwiec był tym miesiącem, kiedy pojawił się już zwiększony ruch w biurze sprzedaży. Jednocześnie przez cały okres budowaliśmy bez przestojów, realizując założone plany inwestycyjne. Wprowadziliśmy do sprzedaży także kolejne projekty. Popyt na mieszkania w zasadzie tylko przez pewien okres nieznacznie zmalał, ale już teraz wraca do wysokiego poziomu sprzed pandemii. Zadowalający wolumen transakcji to wyniki dużej liczby inwestorów, którzy w ten sposób chronią swój kapitał, ale także singli czy rodzin, które realizując plany życiowe kupują mieszkanie dla siebie. Pomimo pandemii nie zmalała także nasza aktywność w zakresie CSR, czyli działań, które bardzo mocno zakorzeniły się w naszej firmie. Byliśmy inicjatorami, organizatorami czy sponsorami wielu eventów dla dzieci i dorosłych zarówno o charakterze sportowym, rozrywkowym, jak i kulturalnym.

Oddział Poznański PZFD:
- Ogłoszona pod koniec pierwszego kwartału pandemia koronowirusa dotknęła wszystkich sektorów gospodarki. Nie inaczej było w przypadku rynku pierwotnego. COVID-19 wpłynął na zachowania konsumenckie i trendy biznesowe związane z inwestowaniem w nieruchomości. W 2020 roku z pewnością zaobserwowaliśmy dwa główne trendy. Pierwszy z nich to inwestycyjny zakup nieruchomości, który bez wątpienia jest związany z relokacją oszczędności wielu osób i zabezpieczeniem zgromadzonego kapitału przed inflacją, co ostatecznie stanowiło najbezpieczniejsze rozwiązanie, przy stale niskim, niepewnym, oprocentowaniu lokat bankowych. Drugi trend to wzrost zainteresowania mieszkaniami w dobrze skomunikowanych lokalizacjach lub poza aglomeracją poznańską. Klientom coraz bardziej zależy na komfortowych mieszkaniach, z dostępem do balkonu czy ogródka (a to z pewnością wpływ ogłoszonych pandemicznych rygorów). Co istotne, w ostatnich miesiącach bardzo ważna okazała się kwestia bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji zakupu mieszkania czy domu. Głównym celem większości deweloperów zrzeszonych w Oddziale Poznańskim PZFD było wprowadzenie procedur, które zapewnią bezpieczeństwo klientom, jak i pracownikom, a tym samym ciągłość świadczonych usług. Bezpieczne nabywanie nieruchomości stało się jednym z priorytetów dla wszystkich firm – mówiRobert Łopiński, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Rok 2020 dla Oddziału Poznańskiego PZFD wypełniony był działaniami z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. CSR jest dla nas ważny i zawsze otwieramy się na różne inicjatywy, których w tym roku, mimo trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej, nie brakowało. Już na początku ogłoszonej pandemii włączyliśmy się w walkę z trudną sytuacją, wspierając lokalnie lekarzy oraz osoby bezdomne. Podjęliśmy się zapewnienia dziesięciu kontenerów mieszkalnych z toaletami i prysznicami dla czterech ośrodków pomocy, w których zostały utworzone kolejne miejsca izolacji czasowej dla osób w kryzysie bezdomności w związku epidemią COVID -19.

Ponadto, włączyliśmy się w akcję pomocy charytatywnej i promocji zdrowego trybu życia organizowaną przez Howden Donoria. Wsparcie dla głównego beneficjenta inicjatywy – poznańskiej Fundacji Orchidea – zostało oparte na trzech filarach: chętni pracownicy deweloperów zrzeszonych w Oddziale „kręcili” kilometry na rowerach, biegając, spacerując, by promować zdrowy tryb życia. Zostały wpłacone środki na konto fundacji, a akcja nagłośniona dostępnymi kanałami oraz wśród przyjaciół i bliskich. Oddziału Poznańskiego PZFD nie zabrakło również podczas wielkiego sprzątania świata, który swoją cegiełkę pomocy dołożył sprzątając poznańskie Jeżyce. Grudzień zaś zapisał się pod znakiem akcji Deweloperzy Dzieciom, w której zostaliśmy patronem tytularnym. Szesnastu naszych członków wsparło jedyną tego typu inicjatywę w Polsce, łącząc siły w imię pomocy dzieciom z domów dziecka. Bilans był naprawdę imponujący. Udało się pomóc rekordowej liczbie dzieci - 100 wychowanków z poznańskich i wielkopolskich, rodzinnych i publicznych domów dziecka, otrzymało wymarzone prezenty - podsumowuje Agnieszka Banaszak, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

    Devenir accro au Viagra | Sicherheit Ihr Viagra nicht geheim | Viagra voor vrouwen | Il Viagra può aiutarti | Quieres comprar Viagra