1 września, 2015MDM

Nowelizacja ustawy o MDM – sprawdź co się zmieniło

Dziś, tj. 1 września 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zaproponowane zmiany są efektem wniosków wyciągniętych z pierwszego roku funkcjonowania programu, kiedy to z puli 600 mln zł wydano zaledwie jedną trzecią pieniędzy. Do tej pory z dopłaty MDM korzystały przede wszystkim bezdzietne pary i single.

 

Co się zmieniło?

 

1. Program Mieszkanie dla Młodych obejmie także nieruchomości z rynku wtórnego. Na tej zmianie najbardziej skorzystają osoby chcące zamieszkać z dala od aglomeracji, gdzie trudno znaleźć nowe domy i mieszkania od deweloperów.

 

2. Do MDM włączone zostaną inwestycje zrealizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz lokale powstałe w wyniku przebudowy czy adaptacji.

 

3. Osoby wychowujące więcej niż jedno dziecko, będą mogły liczyć na większe wsparcie – w przypadku dwójki potomstwa dopłata wyniesie 20% wartości odtworzeniowej mieszkania (wcześniej 15%), z kolei dla osób z co najmniej trójką dzieci wartość ta wzrośnie do 30% (wcześniej 20%).

 

4. W przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci wysokość dopłaty liczona  będzie od maksymalnej powierzchni 65 m2 (wcześniej 50 m2).

 

5. Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci zniesione zostanie ograniczenie wieku. Dotychczas przynajmniej jeden z kupujących nie mógł mieć ukończonych 35 lat.

 

6. Rodziny z co najmniej trójką dzieci będą zwolnione z warunku pierwszego mieszkania. Dzięki temu osoba posiadająca obecnie lub w przeszłości nieruchomość będzie mogła ubiegać się o dopłatę MDM w celu polepszenia warunków mieszkaniowych swojej rodziny.

 

7. Rozszerzony zostanie katalog tzw. „dodatkowych kredytobiorców”, dzięki czemu do umowy kredytowej beneficjenta nieposiadającego wystarczającej zdolności kredytowej, będzie mogła przystąpić dowolna osoba, a nie tylko rodzina.