Autor: Dopoznania.pl
27 listopada, 2020Porady

Odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu?

Odpowiednie odwodnienie balkonu lub tarasu jest niezwykle istotną kwestią w tego typu konstrukcjach. Zastoiska wodne działają bowiem destrukcyjnie nie tylko na ich samą powierzchnię. Mogą przyczynić się także do zniszczeń całej płyty konstrukcyjnej, generując tym samym ogromne koszta związane z naprawą. Dlatego warto wiedzieć jak poprawnie wykonać odprowadzenie wody deszczowej z balkonu.

Czym jest odwodnienie tarasu, balkonu i za co odpowiada?

Każdy taras lub balkon ze względu na ich umiejscowienie narażony jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak śnieg deszcz czy zmienne temperatury. Nieodpowiednie odwodnienie balkonu lub tarasu powoduje powstawanie zastoisk wodnych, które są przyczyną licznych problemów. Odwodnienie balkonów wykonane poprawnie powinno więc skutecznie odprowadzać wodę oraz wilgoć z posadzki oraz zlokalizowanych warstwach poniżej. Tylko wtedy możliwe jest uniknięcie destrukcyjnego wpływu wody, a także naprężeń, które ona powoduje zwłaszcza w okresie przymrozków i ujemnych temperatur na zewnątrz.

Jakie problemy mogą się pojawić kiedy odwodnienie balkonu zostanie wykonane nieprawidłowo?

Odprowadzanie wody z balkonu jest o tyle istotną kwestią, iż w momencie kiedy nie jest ono odpowiednio wykonane, może przyczyniać się do zniszczeń całej okładziny. W takiej sytuacji balkon lub taras nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale także staje się realnym zagrożeniem dla całej konstrukcji budynku. Wśród najpopularniejszych skutków źle odwadnianych tarasów i balkonów wyróżnia się między innymi:

  • pękanie i odpadanie płytek pokrywających ich powierzchnie,
  • korozję obróbki blacharskiej,
  • kruszenie się konstrukcji,
  • zawilgocenie ścian budynku, do których przylega balkon lub taras,
  • białe wykwity pod płytą tarasu lub balkonu

Każdy z tych skutków generuje więc konieczność wykonania renowacji konstrukcji balkonowych lub tarasowych, a tym samym poniesienia nakładów finansowych. Dlatego już w momencie ich tworzenia warto zadbać o prawidłowe odwodnienie balkonu.

Jak odprowadzić wodę z balkonu prawidłowo?

Właściwe wykonane odprowadzenie wody deszczowej z balkonu wymaga kilku etapowej pracy, która po jej wykonaniu gwarantuje trwały i przede wszystkim skuteczny efekt.

Jedną z metod na odwodnienie balkonu jest układ drenażowy. Polega ona na wykonaniu szczelnej hydroizolacji z wykorzystaniem elastycznej zaprawy o specjalnych parametrach, membran wykonanych z EPDM lub PVC. Dzięki temu woda nie przedostaje się do głębszych warstw konstrukcji i odprowadzana jest swobodnie do poza balkon lub taras, gdzie przykładowo dostaje się bezpośrednio do rynien.

Elastyczną zaprawę nakłada się przeważnie w dwóch warstwach na wcześniej przygotowane podłoże. Dobrą alternatywą są wspomniane wcześniej izolacje rolowe takie jak membrana PVC lub EPDM. Po ich wykonaniu na czole balkonów oraz jego bocznych krawędziach montuje się aluminiowe profile okapowe, odpowiedzialne za odprowadzanie wody poza obszar balkonu. Następnie powierzchnia balkonu pokrywana jest wspornikami tarasowymi na których układa się płyty grubowarstwowe.

Jakie materiały wybrać?

Odprowadzanie wody z balkonu w ten sposób nie jest jednak możliwe bez odpowiednio dobranych materiałów. Dlatego podpowiadamy także, po jakie produkty sięgnąć wykonując hydroizolację balkonu.

Hydroizolacja

Nakładana na przygotowaną powierzchnie zaprawa uszczelniająca, ma za zadanie stworzyć warstwę hydrofobową i uszczelnić konstrukcję balkonu, dlatego też należy, wybierając ją zwrócić uwagę na to, aby była ona przeznaczona do zastosowania zewnętrznego, a najlepiej pochodziła od znanego na rynku producenta. To samo dotyczy się izolacji rolowych, należy zwrócić uwagę na grubość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz środowiskowe.

Profile okapowe

Wykonując odwodnienie balkonu wykonanego w technologii wentylowanej, niezwykle istotnym elementem są także właściwe dobrane profile okapowe. Powinny gwarantować one pełną szczelność z warstwą hydroizolacji a także być odporne na korozję. Wszystko to zapewniają profile okapowe z gotowych systemów marki Renoplast, a do tego są dostępne w różnej kolorystyce, dzięki czemu dobrze prezentują się na tle każdego budynku.

Na co zwrócić uwagę wykonując odprowadzanie wody z balkonu?

Wykonując odpowiednie tarasu lub balkonu powyżej prezentowaną metodą, należy także zwrócić uwagę na to, aby warstwa hydroizolacji posiadała właściwy spadek wynoszący minimum 1,5 % w stronę okapu. Dzięki temu woda będzie mogła z niej swobodnie odpływać i być odprowadzana przez profile okapowe. Dodatkowo istotne jest także staranne (szczelne) wykonanie połączeń w newralgicznej strefie okapowej na linii hydroizolacja-profil okapowy, gdzie najczęściej dochodzi do przecieków.

Wyłącznie tak wykonane odwodnienie balkonu zapewni jego pełną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz perfekcyjny wygląd przez wiele lat, bez konieczności przeprowadzania prac renowacyjnych czy remontowych.