31 lipca, 2015Strona główna

OKIEM ARCHITEKTA, czyli porady prosto z „serca Poznania”

Zakup mieszkania to wydatek, który nieczęsto ma miejsce w naszym życiu. Warto więc zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad jego aranżacją.  Arkadia Broker w ramach sprzedaży inwestycji Strzelecka w Poznaniu, współpracuje z architektem po to, aby klienci od początku otoczeni byli „opieką” pod kątem projektu i wystroju wymarzonego M.

Zakup mieszkania to wydatek, który nieczęsto ma miejsce w naszym życiu. Warto więc zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad jego aranżacją.  Arkadia Broker w ramach sprzedaży inwestycji Strzelecka w Poznaniu, współpracuje z architektem po to, aby klienci od początku otoczeni byli „opieką” pod kątem projektu i wystroju wymarzonego M.

 

Pani Magdalena Drews - znany na poznańskim rynku architekt wnętrz - podkreśla, że warto zwrócić uwagę na podział przestrzeni ze względu na funkcję i nasze potrzeby. Ścianki działowe najczęściej nie są problemem - możemy je dopasować do aranżacji mieszkania, jaka nas satysfakcjonuje, pamiętając o istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i oknach. Jednak przede wszystkim powinniśmy pamiętać o naszych przyzwyczajeniach: o wygodnych, wystarczająco szerokich łóżkach, potrzebie posadzenia przy stole określonej ilości osób, czy o naszym hobby. Zastanówmy się czy priorytetem będzie dla nas miejsce do pracy. Jeśli pasjonujemy się gotowaniem i często przyjmujemy gości, będziemy potrzebować dużej, przestronnej kuchni i jadalni. Ważny jest na pewno  system przechowywania, który uchroni nas od ciągłego bałaganu. Nie zapomnijmy więc o kolekcji książek, płyt, butów…

 

Czasem zdarza się, że klienci umniejszają rolę łazienki ze względu na jej niewielki metraż. Architekt współpracujący z biurem dewelopera radzi -  jeśli lubimy kąpiel w wannie, pomyślmy o miejscu na nią i jej wymiarach albo – w przeciwnym razie - o prysznicu, który łatwo utrzymać w czystości. Być może dojdziemy do wniosku, że warto umieścić w łazience bidet czy podwójną umywalkę. Nie zapominajmy, że potrzebujemy też miejsca,  by swobodnie rozwiesić pranie.

 

Z punktu widzenia architekta wnętrz ważny jest fakt, że nasze potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem oraz ilością osób, jakie mają zamieszkać razem z nami. Inaczej zaprojektujemy mieszkanie dla singla, inaczej dla pary, dla rodziców z małymi dziećmi, a jeszcze inaczej dla osób starszych. Należy tu koniecznie pamiętać o ergonomii, a także sprawności, która z czasem może osłabnąć.

 

Zwróćmy koniecznie uwagę na otoczenie: nasze mieszkanie nie jest przecież  zawieszone w próżni. Ważna jest klatka schodowa, jej estetyka i szerokość schodów. Winda jest niezwykle istotnym elementem, jeśli nasze mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze. Szybkość jej przemieszczania się, estetyka wykończenia, technologia mogą wpłynąć na nasz codzienny komfort. No i oczywiście to, co bezdyskusyjne – musimy mieć pewność, że w sąsiedztwie są punkty, z których będziemy korzystać najczęściej ( przedszkole, szkoła, uczelnia, sklepy, komunikacja).

 

Architekt, z którym współpracuje Arkadia Broker przy sprzedaży mieszkań w inwestycji Strzelecka w Poznaniu, zwraca uwagę klientów na odpowiednio wylane i wypoziomowane posadzki, na dobrze wykonane instalacje wodno- kanalizacyjne. Przypomina, że każda naprawa kosztuje, więc lepiej przemyśleć te kwestie od razu.

 

A co z modą na konkretny styl w aranżacji mieszkania? Nie ulegajmy pokusie absolutnego podporządkowania się trendom. Mieszkanie musi spełniać oczekiwania lokatora, a nie fotografów pism wnętrzarskich. Sami przecież wiemy, jaki styl jest nam najbliższy. Jeśli mamy meble odziedziczone po dziadkach, a cenimy je jak żadną inną pamiątkę, czujemy do nich wyjątkowy sentyment - możemy je świetnie wpasować  we wnętrze nowoczesne. W tym już głowa architekta, który służy nam pomocą. Pamiętajmy tylko, że wszystko ma swoje granice i mieszkanie to nie paleta wszystkich barw tęczy. Niekoniecznie dobrze wygląda przeładowane jak świąteczna choinka. Zbyt dużo kolorów, wzorów i nadmierna ilość mebli z czasem  spowoduje zmęczenie, a przecież w mieszkaniu powinniśmy odpoczywać.

 

Pani Magda Drews stoi na stanowisku, że mieszkanie to nasza oaza. Funkcja i podział przestrzeni to sprawa numer jeden. Firanki lub kanapę można zmienić łatwo. Ściankę czy instalację elektryczną przenieść trudniej. Dobrze przemyślany na etapie rysunku projekt, da nam gwarancję, że we własnym M poczujemy się naprawdę komfortowo.

 

                                                                                                                     Joanna Rutkowska - Zoneman

arkadiabroker.pl