12 grudnia, 2017MDM

Ostatnia szansa na MDM

Już za niecały miesiąc uruchomiona zostanie kolejna i zarazem ostatnia już pula dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Chętnych na dofinansowanie nie brakuje i jak szacują eksperci dostępna suma wyczerpie się już w pierwszych dniach stycznia. Jedynie osoby, które złożą wniosek na początku roku mają szansę na otrzymanie dopłaty. 

Już za niecały miesiąc uruchomiona zostanie kolejna i zarazem ostatnia już pula dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Chętnych na dofinansowanie nie brakuje i jak szacują eksperci dostępna suma wyczerpie się już w pierwszych dniach stycznia. Jedynie osoby, które złożą wniosek na początku roku mają szansę na otrzymanie dopłaty.

Wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych to doskonałe rozwiązanie dla nabywców, którzy marzą o własnych czterech kątach, ale nie posiadają środków wystarczających na pokrycie wkładu własnego. Przypomnijmy, że środki przeznaczone na 2017 rok rozeszły się już w kwietniu. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku padnie nowy rekord. Wraz z początkiem stycznia uruchomione zostanie ostatnie 380 mln zł. Do wyścigu po dofinansowanie warto się przygotować i jak najprędzej rozpocząć poszukiwania odpowiedniego lokalu.

Pamiętaj o limitach
Należy pamiętać, że lokale objęte programem MDM muszą spełniać pewne warunki. Pierwszy z nich dotyczy wielkości powierzchni użytkowej – w przypadku mieszkań jest to wartość 75 m2, a w przypadku domów 100 m2. Nieco inne zasady dotyczą beneficjentów wychowujących przynajmniej troje dzieci – dla tej grupy metraż rośnie odpowiednio do 85 m2 dla mieszkań i 110 m2 dla domów. Warto dodać, że zgodnie z rekomendacją BGK jako powierzchnię użytkową określa się wszystkie pomieszczenia znajdujące się w lokalu, tj. pokoje, kuchnię, spiżarnię, przedpokoje, korytarze, łazienki, jak i inne pomieszczenia służące mieszkalnym potrzebom domowników. Jednak za powierzchnię użytkową lokalu nie uznaje się: balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf i schowków w ścianach pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Kolejne ograniczenie dotyczy ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej wyznaczonej dla danej lokalizacji. Limity te aktualizowane są co kwartał i w I kwartale 2018 roku w przypadku Wielkopolski wyniosą one:

5 727,70 zł dla Poznania
4 477,44 zł dla gminy sąsiadującej ze stolicą województwa
3 731,20 zł dla pozostałych miast

Kto może otrzymać dopłatę
Pewne wymogi dotyczą także beneficjentów. Z rządowego wsparcia skorzystać mogą zarówno single, osoby pozostające w nieformalnych związkach, jak i małżeństwa. Co ważne osoba ubiegająca się o dofinansowanie MDM nie może posiadać innego mieszkania, dotyczy to także ewentualnego posiadania lokalu w przeszłości. Ponadto beneficjent nie może mieć więcej z 35 lat, jeżeli o dopłatę ubiega się małżeństwo pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka. Trzeba dodać, żenowelizacja ustawy o MDM znacznie poprawiła sytuację rodzin i osób wychowujących co najmniej trójkę potomstwa. Dla tej grupy korzystających został zniesiony wymóg pierwszego mieszkania i limit wieku. Warto dodać, że w skutek wspomnianej nowelizacji rozszerzony został katalog tzw. „dodatkowych kredytobiorców”, dzięki czemu do umowy kredytowej beneficjenta nieposiadającego wystarczającej zdolności kredytowej, może przystąpić dowolna osoba, a nie tylko rodzina.

Nie przegap ostatniej szansy na rządową dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Sprawdź aktualną listę mieszkań MDM Poznań i okolice i wybierz swoje idealne cztery kąty.