Autor: Dopoznania.pl
13 stycznia, 2022Porady

Oświetlenie liniowe LED wpuszczane - dlaczego warto wybrać?

Nowoczesne oświetlenie powinno cechować się wysoką trwałością. Niewątpliwie zaletą innowacyjnych opraw jest również prosty montaż, oszczędność roczna prądu i wysoka wydajność świetlna. Przy wyborze odpowiednich produktów LED warto kierować się także ich funkcjonalnością oraz eleganckim wyglądem. Istotną rolę odgrywa również moc i barwa światła, jaką wybierzesz. Jeżeli więc chcesz zainwestować w niebanalną formę oświetlenia, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, podstaw na oświetlenie liniowe LED! Czym dokładnie są lampy liniowe? Jakie mają zalety i które z nich warto wybierać? Sprawdź!

 

Czym są lampy liniowe LED?

Linią światła nazywa się oświetlenie, które świeci równomiernie na całej swojej powierzchni. W oświetleniu liniowym nie ujrzymy charakterystycznej punktów LED-owych. Prosta forma i funkcjonalność takich linii sprawia, że można używać ich w różnego rodzaju wnętrzach: w domach, w punktach hotelowych i gastronomicznych, a także do oświetlenia biurowego oraz w wielu innych miejscach.

Lampy liniowe montuje się na kilka sposobów:

 • jako wiszące (za pomocą dedykowanych zawiesi),
 • sufitowe (montowane na strop),
 • wpuszczane (w sufity kasetonowe lub z płyt gipsowych).

Szczególną uwagę warto zwrócić na LED-y wpuszczane, dostępne są w ofercie wybranych sklepów. To rozwiązanie, które polega na montażuoświetlenie dekoracyjne podtynkowym i jest świetną alternatywą dla często stosowanej wcześniej świetlówki LED (oprawa świetlówkowa). Oprawa liniowa LED wpuszczana jest wyborem energooszczędnym (o doskonałych parametrach oświetleniowych), a materiał wykonania takich lamp sprawia, że cechuje je wysoka jakość i trwałość.

Zastosowanie linii świetlnych LED

W zależności od wybranego modelu, długości linii, barwy światła czy innych parametrów, lampa liniowa LED może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Skutecznie zastąpi ona lampy sufitowe w oprawie i nada wnętrzom elegancki, estetyczny wygląd. Gdzie najczęściej montuje się tego typu oświetlenie?

 • W galeriach handlowych (np. jako elementy dekoracyjne),
 • w celu podkreślenia i wyeksponowania wybranej części lub elementu wnętrza,
 • w sklepie (mogą pełnić funkcję dekoracyjną, funkcję głównego oświetlenia liniowego lub zwracać uwagę klienta na dany produkt),
 • w parkach i miejscach użyteczności publicznej (lampy najazdowe na specjalnych profilach),
 • w hotelach, restauracjach i innych punktach usługowych,
 • wokół domów lub na elewacjach różnego rodzaju budynków (lampy specjalnie przystosowane do użytku zewnętrznego),
 • w domach, miejscach pracy i innych.

Oprawy liniowe LED - zalety zastosowania

Lampa liniowa LED podtynkowa jest bardzo łatwa w montażu, dlatego niezwykle szybko i sprawnie możemy zamontować ją w suficie podwieszanym oświetlenie liniowe sufitu i ścianyg-k. To nowoczesne rozwiązanie, które wprowadzi do pomieszczenia minimalizm i nieco tajemniczości oraz elegancji (światła wychodzą niejako z sufitu). Ponadto, montując tego typu linie świetlne, bardzo łatwo ukryjemy ich obudowę, przewody podłączeniowe oraz inne elementy montażowe.

Lampy liniowe sprawdzą się idealnie wszędzie tam, gdzie nie możemy zamontować lamp natynkowych. Nie obniżają wnętrza, wyglądają oryginalnie i dopasują się do każdego miejsca. To również doskonała alternatywa dla standardowych i powszechnych oczek świetlnych.

Dodatkową zaletą oświetleń liniowych wpuszczanych jest możliwość łączenia w dowolnych długościach i konfiguracjach. Lampa liniowa LED to również bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ pomiędzy światełkami nie ma widocznych przerw, a dodatkowo bardzo łatwo wykorzystamy je do oświetlenia zacienionych miejsc w domu czy biurze, tworząc nawet eleganckie przejścia z sufitu na ścianę.

Jakie lampy liniowe wybierać?

To, jakiego rodzaju komponenty wybierzemy, zależy przede wszystkim od przeznaczenia, od naszego budżetu oraz od miejsca, w którym będziemy montować lampę.

Jeżeli lampa liniowa LED będzie umieszczona w sufitach, np. w salonie, kuchni czy jadalni, dobrym rozwiązaniem będą m.in. lampy AQForm, które znajdziemy w wielu wariantach kolorystycznych i długościach. Godne polecenia są również lampy hiszpańskiego producenta BPM Lighting oraz profile aluminiowe od polskiej firmy Kluśoświetlenie lustra

Ciekawym pomysłem są także profile SEKODU, które dają nam możliwość wklejenia czterech pasków LED-owych i z powodzeniem mogą zastąpić dużą, tradycyjną lampę. Pamiętajmy, że moc, wymiary i barwę światła powinniśmy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Do niektórych twoich pomieszczeń w domu (np. łazienka) lub w miejscach twojej pracy (np. warsztat, magazyn) wskazane będą lampy wpuszczane LED o wyższej niż standardowa klasie szczelności. Takie rozwiązanie jest idealne wszędzie tam, gdzie lampa jest narażona na wilgoć, kurz czy różnego rodzaju pył.

Przed zakupem powinniśmy zapytać sprzedawcę o sposób montażu (mocowanie) oraz barwę i moc światła, a także o współczynnik oddawania barw CRI w interesującym nas produkcie. Dodatkowo warto dowiedzieć się, jak długa jest gwarancja na daną lampę oraz sprawdzić i dopasować do swoich potrzeb jej parametry. Chętnie doradzimy ci, które linie świetlne wybrać oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Więcej informacji i inspiracji znajdziesz na https://www.salonled.pl/pl/147-linie-swiatla-led.

Barwa światła w oświetleniu liniowym

Kolor światła niewątpliwie ma znaczenie. Pamiętajmy, że inna barwa światła będzie nam potrzebna podczas nauki czy podczas robienia makijażu lub zabiegów higienicznych a inna w trakcie odpoczynku. Im więcej Kelwinów ma żarówka, tym barwa światła będzie chłodniejsza. Informacje o ilości Kelwinów znajdziesz w danych technicznych produktu.

Barwy ciepłe to wszystkie te, które oscylują w granicach 2200 do 3500 Kelwinów, przy czym 2800 K to barwa żarówki tradycyjnej. Neutralna barwa światła z kolei mieści się między ok. 3500 a 4500 K. Natomiast barwy zimne to te, które mają od 4600 do 1100 K. W miejscach, w których pracujemy, optymalna będzie więc barwa ok. 4000 - 6000 K.

 • Zimna barwa światła służy najczęściej do oświetlania magazynów, hal czy centrów handlowych.
 •  Neutralne są odpowiednie m.in. do biur, łazienek oraz kuchni. 
 • Barwy ciepłe świetnie sprawdzą się w salonie, sypialni i na korytarzu.

Moc światła

Kolejnym aspektem jest liczba lumenów, czyli wartość mocy światła. Im większa liczba lumenów, tym większa ilość światła emitowanego przez żarówkę. Jeżeli potrzebujesz więc np. oświetlenia blatu roboczego w kuchni, warto unikać produktów z małą liczbą lumenów, a zdecydować się raczej na te, które cechują się znacznie większą mocą.

Linie świetlne LED posiadają też często funkcję „ściemnianie”, która nadaje niezwykłego klimatu naszym pomieszczeniom. Ponadto, niektóre świetlówki mogą mieć przezroczyste lub matowe pokrywy, co daje w efekcie łagodniejsze lub bardziej rozproszone światło. Uwagę należy zwrócić również na kąt świecenia.

Kąt świecenia

Kąt świecenia to parametr, który informuje nas czy wybrane produkty będą dawały szerokie, czy wąskie światło. To ważna wskazówka zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Niekiedy chcemy osiągnąć efekt światła ostrego, skupionego na danym punkcie lub eksponującego dany element, a innym razem wolimy, by światło rozchodziło się po pomieszczeniu równomierne.

Nowoczesne linie LED to trwałe i proste rozwiązanie pozwalające nam osiągnąć jednolite światło na całej długości. Łatwe mocowanie lamp, ich jakość i profile techniczne wykonane z aluminium sprawiają, że linie świetlne są doskonałym dodatkiem do oświetlenia lub głównym oświetleniem nie tylko w domu! Dobrym miejscem na mocowanie linii świetlnych jest zarówno sufit, jak i ściana, a niektóre LED-y nadają się także do pracy na zewnątrz lub w miejscach o podwyższonym ryzyku wilgotności czy dużej ilości pyłów.