Autor: Dopoznania.pl
25 kwietnia, 2022Porady

Podstawy do stołów - stabilny element dekoracji wnętrz

Podstawy do stołów - drewniane czy metalowe?

Wsporniki do blatów wykonywane są wyłącznie z trwałych materiałów, takich jak drewno oraz metal. Najbardziej popularne są podstawy metalowe, choć i te wykonane z drewna znajdują swoich zwolenników, gustujących w bardziej klasycznym stylu.

W przypadku blatów, które podtrzymywać mają drewniane nogi, wykorzystuje się do wzmocnienia stelażu bazę z ciężkiego metalu, jak np. żeliwo lub malowana proszkowo stal. Podstawy stołowe tego typu zapewniają bardzo dobrą stabilność mebla, a także wyróżniają się klasycznym, bo drewnianym stylem wykonania.

Wysoką funkcjonalność zapewnią podstawy do stołów w całości wykonane z metalu. Wykorzystywane są najczęściej do podtrzymywania blatów restauracyjnych oraz barowych, czyli tych najintensywniej użytkowanych i narażonych na uszkodzenia. Ze względu na swoją odporność, chętniej użytkowane są jako stelaże dla stołów stawianych na zewnątrz.

Dostosowanie do wymogów

Podstawy do stołów wybiera się w zależności od miejsca, w jakim staną oraz ich przyszłego użytkowania.

Blaty, które nie będą nadmiernie obciążane czy będą głównie we wnętrzu pomieszczenia, nie wymagają nazbyt solidnych stelaży. Drewniane konstrukcje z metalową podstawą, bądź te w całości wykonane z aluminium, w tym przypadku mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Na zewnątrz idealnie sprawdzą się metalowe podstawy do stołów, głównie ze względu na strukturę materiału, z jakiego zostały wykonane, a także swojej wagi.

Ciężkie wsporniki lub te, przykręcane do podłoża będą opierały się warunkom atmosferycznym, tj. nagłe podmuchy wiatru, natomiast podstawy wykonane z metali nierdzewnych, odporne będą na zniszczenia oraz korozje, powodowane przez zalegającą w powietrzu wilgoć. Stoliki, które w przyszłości staną na powierzchni nierównej, najlepiej wyposażyć w stelaże ramowe bądź z możliwością regulowania nóżek.

Podstawy są częścią aranżacji otoczenia

Wybór odpowiedniego wspornika jest kluczowy, dla uzyskania zarówno wymaganego efektu, jak i późniejszej stabilności mebla. Do wymagających wnętrz sprawdzą się wsporniki zarówno metalowe, jak i drewniane. Te pierwsze współgrają z nowoczesnym stylem. Wyróżniają się kunsztownym wykonaniem, a te idealnie wpasuje się w minimalistyczny wystrój otoczenia, dodając smaku dla ogólnej stylistyki pokoi.

Drewniane podpory sprawdzą się doskonale w klasycznych wnętrzach, gdzie stylistycznie najlepiej wpasują się w wymogi wybranego fasonu.

Na zewnątrz najlepiej wybrać podpory ciężkie, stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju warunki, które doprowadziłyby do zniszczenia słabszy materiał.

Pamiętać należy również o odpowiedniej wysokości stołu. Zbyt wysoko umieszczone lub za niskie blaty nie będą najwygodniejsze i nie spełnią naszych wymagań.

W wypadku, kiedy nie jest się pewnym co do tego, czy dobierany stelaż będzie odpowiedniej wysokości, najbezpieczniej sięgnąć po podstawy z możliwością regulacji wysokości nóżek.

Równie ważnym czynnikiem, odpowiadającym za dobranie odpowiedniego wspornika jest punkt, w którym stanie przyszły stół.

Przykładowo małe, okrągłe stoliki najszykowniej prezentują się pośrodku pomieszczenia. Styl podpory powinien wkomponować się w ogólny wystrój, a także zapewnić stolikowi stabilność oraz możliwość wygodnego użytkowania.

Tworzenie podpór

Stelaże podtrzymujące blaty wytwarzane są z wysokiej jakości materiałów, których właściwy dobór pozwala na długie użytkowanie gotowego stołu.

Podczas produkcji na największą uwagę zasługuje odpowiednie wyważenie oraz precyzyjne dopasowanie elementów pod blat, który będzie dźwigany przez podstawę.

Równie ważny jest design samych nóżek, które powinny w dużej mierze spełniać oczekiwania przyszłych klientów. Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się stelaże, jest żeliwo, stal nierdzewna, metal, aluminium oraz drewno.