Autor: Dopoznania.pl
29 listopada, 2021Ważne i na temat

Ponadczasowa elewacja w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym – z czego ją wykonać?

Elewacje budynków mieszkalnych kojarzą ci się z klasycznym „barankiem” lub gładką powierzchnią pomalowaną na jeden kolor (w przypadku bloków często bardzo intensywny lub nawet neonowy)? Coraz częściej można się spotkać z wykończeniem budynków wielorodzinnych płytkami lub cegłą klinkierową. Dlaczego warto zdecydować się akurat na takie rozwiązanie?

 

Klinkier jako wykończenie elewacji budynków – czy to dobry pomysł?

Klinkier jest materiałem cenionym zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i biznesowych. Choć najczęściej kojarzy się z wykończeniem stosowanym w domach jednorodzinnych, to coraz częściej wykorzystuje się go również w budynkach mieszkalnych – wielorodzinnych i blokach, szczególnie na nowoczesnych osiedlach. Czy oprócz wysokiej estetyki takiego rozwiązania ma ono jeszcze jakieś zalety?

Oczywiście, że tak! Klinkier będzie zachwycał oczy mieszkańców i przechodniów przez długie lata, gdyż jest wytrzymały na działanie promieni słonecznych. Nie blaknie ani nie traci swoich właściwości przez długi czas. Co więcej, jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Warto wiedzieć, że klinkier przy wykańczaniu elewacji można stosować na wiele różnych sposobów. Pokazują to między innymi różne inspiracje mieszkaniowe. Klinkier można wykorzystać do podkreślenia wybranych elementów budynku lub pokrycia całej elewacji. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych rozwiązań.

Płytki klinkierowe w budownictwie tradycyjnym – jakie wybrać?

Myśląc o elewacji z klinkieru, wiele osób ma przed oczami budynki nawiązujące do tradycyjnej formy. W takim przypadku warto postawić na cegły lub płytki w ciepłych kolorach, takich jak zgaszone czerwienie czy brązy. Na budynkach o klasycznej formie dobrze będą się prezentować modele rustykalne. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie płytek z serii, w której poszczególne elementy mają różne odcienie tego samego koloru lub są wykonane w kilku odcieniach, jak np. w przypadku płytek Antwerpia z marki Terca od firmy WIenerberger, utrzymanych w tonacji żółto-czerwonej. Warto też zwrócić uwagę na grubość zastosowanej spoiny. W przypadku klasycznych budynków warto wybrać taką o standardowej szerokości.

Jakie płytki lub cegły klinkierowe sprawdzą się do wykończenia elewacji budynku utrzymanego w nowoczesnej stylistyce?

Jeżeli klinkier ma podkreślać nowoczesny charakter budynku, warto postawić na czerń, antracyt lub nieco jaśniejsze odcienie szarości. Dobrze będą prezentować się tutaj płytki o gładkim licu, jednokolorowe lub z gradientem. Przykładem mogą być modele Polaris marki Terca. Ciekawie będą wyglądać również płytki o delikatnej strukturze, piaskowane. Dodatkowo warto zdecydować się na cieńszą niż w przypadku klasycznych rozwiązań spoinę. Gdy klinkier będzie położony jedynie w wybranych miejscach, interesującą propozycją mogą okazać się wąskie, długie cegły o niejednolitej fakturze i szerokości.