Autor: Dopoznania.pl
24 lutego, 2021Ważne i na temat

Porównanie ofert fotowoltaika. 3 praktyczne zasad

Jeśli chcesz wybrać najlepszą ofertę fotowoltaiki nie kieruj się tylko ceną. Dziś podpowiadamy jak w praktyce skutecznie porównać oferty i wybrać najlepszą.

 Firm oferujących sprzedaż i montaż fotowoltaiki jest bardzo dużo. Większość z nich powstała w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Ten rynek jest atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia klienta końcowego, który może bardzo dobrze ulokować pieniądze, ale przede wszystkim z punktu widzenia firmy zajmującej się montażem takich instalacji. Marże na tego typu pracy są bardzo wysokie co powoduje, że chętnych do realizacji usług nie brakuje. Jak w takim razie wybrać najlepszą firmę do montażu tego typ urządzeń? Przede wszystkim skorzystać z naszych praktycznych porad.

Wyślij zapytania ofertowe o instalacje PV

Zaczynamy oczywiście od wyboru firm do których wyślemy zapytania. W praktyce potencjalni klienci szukają firm według dwóch kluczy:

  • Pierwszym z nich jest wysyłanie zapytań do regionalnych firm instalacyjnych
  • Drugim skorzystanie z ofert najbardziej znanych firm w Polsce

Jedno podejście nie powinno oczywiście wykluczać drugiego, ale co do zasady mało osób łączy te dwa podejścia, co naszym zdaniem nie do końca jest dobrym podejściem. Pamiętajmy, że wato zawsze porównać różne warianty, tak aby finalna decyzja była podjęcia w sposób świadomy i przemyślany.

Wracając jednak do kroku pierwszego czyli wysyłania zapytań ofertowych. Kierujmy je do firm, które są zweryfikowanymi podmiotami, o których możemy dowiedzieć się z niezależnych stron, a także z takich, które w sposób niezależny oceniają konkretną firmę i zbierają zweryfikowane opinie na jej temat. Często jest tak, że rekomendacja ze strony wcześniejszego klienta może nam posłużyć jako coś co spowoduje, że zaufamy tej czy innej firmie. Do oceny zazwyczaj przyjmuje się otrzymywanie od 5 do maksymalnie 10 ofert.

Spokojnie porównaj oferty fotowoltaiki

Jeśli już wykonałeś telefony, maile do firm lub wysłałeś formularz kontaktowy ze strony cierpliwie czekasz na oferty. Drugim krokiem jest właśnie ocena i porównanie ofert. Możemy to zrobić samodzielnie, możemy także skorzystać z narzędzia jakim jest porównywarka gdzie systemy fotowoltaiczne zostaną przedstawione jako zestawienie ofert. My jednak dziś skupimy się na dużo dłuższej ścieżce czyli ręcznym weryfikowaniu otrzymanych ofert. Ten krok to nasza druga zasada czyli brak pośpiechu przy podejmowaniu decyzji.

Oferty przez firmy są tworzone na bazie informacji o miejscu lokalizacji. Firmy z pewnością pytały o:

  1. Roczne zużycie prądu
  2. Gdzie instalacja ma być zamontowana – dach czy grunt
  3. Czy planujemy remont dachu lub zwiększenie zużycia prądu w najbliższych latach

Część podmiotów traktuje dane przekazane telefonicznie jako wystarczające do przedstawienia wyceny. Za pomocą Google Maps, bez problemu można zobaczyć miejsce realizacji i na tej podstawie dokonać stosownych obliczeń. Jest także grupa firm, która nie przedstawi oferty bez bezpośredniej wizyty w danym punkcie. Nie negujemy tutaj spotkań bezpośrednich, pamiętajmy tylko o tym, żeby w trakcie spotkania nie podpisywać żadnych dokumentów, a do tego z pewnością doradca (czyt. Handlowiec) będzie usilnie dążył. Zawsze potrzebny jest czas na spokojne przemyślenia, analizę i porównanie ofert jakie w ciągu zapewne tygodnia otrzymamy.

Dokładnie przeczytaj umowę

Trzecia najważniejsza zasada do ZAWSZE czytajmy umowy. Te związane z montażem fotowoltaiki nie są długie (a jeśli są to znaczy, że coś jest nie tak ? ) więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czasu i na zapoznanie się z ofertami. Zakładamy bowiem, że z wysłanych ofert na finalnym polu decyzyjnym pozostaną maksymalnie 3 oferty.

Dlaczego czytanie umów jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na różnego rodzaju dziwne zapisy, które mogą być niekorzystne z punktu widzenia odbiorcy finalnego. To na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę:

  1. Czas gwarancji na poszczególne elementy systemu i na samo wykonanie instalacji
  2. Czy umowa zobowiązuje nas do zakupu ubezpieczenia lub innych usług serwisowych, które mogą wpływać na długość gwarancji
  3. Czas realizacji

Powyższe 3 punkty stanowią podstawę do oceny takiego dokumentu. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów jak dobrze wybrać firmę i finalnie ocenić zapisy umowy skorzystajcie ze wskazówek na stronie https://optimalenergy.pl gdzie w aktualnościach opisywane są najczęściej popełniane błędy przy porównywaniu ofert zakupu fotowoltaiki.