Autor: dopoznania.pl
22 marca, 2023Porady

Przedłużacz zwijany — jak wybrać odpowiedni?

Planujesz remont domu? Prace w ogrodzie? A może irytuje cię to, że za każdym razem, kiedy chcesz naładować telefon, musisz najpierw odłączyć z gniazdka inne urządzenie elektryczne? We wszystkich tych sytuacjach przyda ci się przedłużacz: o wystarczającej długości, stopniu ochrony IP i z przewodami o właściwym przekroju. Jak więc wybrać urządzenie, które będzie bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu? W poniższym artykule znajdziesz przydatne porady, które pomogą ci znaleźć odpowiedni przedłużacz — sprawdź!

Przedłużacz bębnowy — na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Poszukiwania rozpocznij od określenia, jakiego rodzaju przedłużacza potrzebujesz. Jedne z najpopularniejszych to bębnowe. Z jednej strony mają wtyczkę, a z drugiej kilka gniazd elektrycznych. W momencie, kiedy przedłużacz jest nieużywany, jego kabel łatwo owinąć wokół bębna, co pomaga zachować uporządkowaną przestrzeń. Urządzenia te różnią się jednak od siebie wieloma parametrami. W znalezieniu takiego, które jest najlepiej dopasowane do twoich potrzeb, pomoże ci odpowiedzenie na poniższe pytania. 

Przedłużacze zwijane — planujesz z nich korzystać w domu czy na zewnątrz?

W pierwszym przypadku sprawdzi się przedłużacz zwijany z przewodem o długości 20 lub 25 metrów. Natomiast do podłączenia kosiarki czy nożyc elektrycznych warto wybrać taki z 50-metrowym kablem. Ułatwi on użycie sprzętu elektrycznego nawet w oddalonym kącie ogrodu. 

Pamiętaj, aby podczas używania przedłużacza całkowicie rozwinąć jego kabel. Zapobiegnie to jego przegrzaniu się, a w konsekwencji uszkodzeniu. 

Przedłużacze bębnowe – w jakich warunkach będziesz ich używać?

Przeglądając przedłużacze bębnowe, natkniesz się na skrót IP. Oznacza on stopień ochrony i szczelności urządzeń w kontakcie z różnymi zanieczyszczeniami oraz wodą. Przedłużacze najczęściej mają IP20 lub IP44. Pierwszy skrót oznacza, że są tak zabudowane, że można je bezpiecznie dotykać (bez obawy o porażenie prądem). Nie wnikają w nie też ciała obce o średnicy 12,5 mm i większe. IP 44 jest natomiast charakterystyczne dla przedłużaczy odpornych na zachlapanie wodą i przedostawanie się drobinek o średnicy 1 mm. 

Podsumowując — urządzenie o IP44 warto wybrać do ogrodu, łazienki, kuchni czy podczas remontu. W pozostałych przypadkach wystarczającą ochronę zapewni te o IP20. 

Ile urządzeń zamierzasz podłączyć do przedłużacza?

Przedłużacze różnią się od siebie liczbą gniazd elektrycznych. Pamiętaj więc, by zaplanować wcześniej, ile maksymalnie sprzętów zamierzasz do nich podłączyć. Ciekawą opcją są również przedłużacze z klapkami, których zamknięcie nie tylko ogranicza brudzenie się gniazd, ale chroni je również przed zawilgoceniem. Dzięki temu korzystanie z nich jest bezpieczne nawet w zaparowanych pomieszczeniach (np. w łazience).

Jaką moc mają urządzenia, które zamierzasz podłączyć do przedłużacza?

Przedłużacze mają zwykle 3 żyły o przekroju 1 mm2, 1,5 mm2 lub 2,5 mm2. Pierwszy rodzaj jest najczęściej wykorzystywany do użytku domowego, drugi na budowie, a ostatni — w przypadku korzystania z maszyn budowlanych. 

Wybranie przedłużacza z żyłami o odpowiednim przekroju jest niezwykle ważne. Jego niewłaściwe dopasowanie do całkowitej mocy sprzętów, które będą do niego podłączone, stwarza ryzyko wystąpienia zwarcia oraz pożaru. Przyjmuje się, że dla urządzeń elektrycznych o łącznej energii mniejszej niż 2300 W prawidłowy przedłużacz to ten 3x1 mm2. Między 2300 W a 3500 W sprawdzi się 3x1,5 mm2, a powyżej — 3x2,5 mm2. O dokładne dane warto jednak dopytać producenta.

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą ci znaleźć przedłużacz, który będzie dopasowany do twoich potrzeb oraz bezpieczny w użytkowaniu. Przejrzyj oferty sklepów i zaopatrz się w to praktyczne urządzenie!