Autor: Dopoznania.pl
7 września, 2022Newsy

Przekonaj się, że jest to historia warta Poznania

Ostatnie dni upłynęły nam pod znakiem powrotu do szkoły. Dzieci i młodzież znów po wakacjach usłyszały dzwonek, zwiastujący pierwsze lekcje. Czas nauki, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Tymczasem w dzielnicy Św. Łazarz, w starych Koszarach, dzień przed rozpoczęciem szkoły, rozpoczęła się lekcja historii dla dorosłych. Lekcja, która ich wzruszyła, wręcz złapała za serca. Reporter DOPOZNANIA.PL miał również okazję wziąć udział w tym wydarzeniu – premierze filmu o 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Przygotowania do premiery trwały od kwietnia. Wtedy to ruszyły zdjęcia do filmu, trwające dziesięć dni. Wszystko w konsultacji z historykami i potomkami kawalerzystów z 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Konieczne był także przejrzenie bazy archiwalnych zdjęć. Autorzy filmu jak najlepiej chcieli odtworzyć niezwykłe dzieje tych terenów i historie kawalerzystów, którzy właśnie tam żyli, pracowali i uczyli się sztuki walki. „Historia warta Poznania” miała premierę 31 sierpnia i ta data na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pomysł filmu narodził się wraz z ową inwestycją w centrum miasta, przygotowywaną we współpracy dewelopera BPI Real Estate Poland i Revive Poland. Dla inwestorów pamięć i szacunek do historii mają ogromne znaczenie.

Inwestycja na poznańskim Łazarzu jest projektem bardzo prestiżowym w naszym portfolio. Jednocześnie jest ogromnym wyzwaniem - przyznaje Alexander Huyghe, CEO Revive Poland - Podejmujemy się rewitalizacji terenów, które mają swoją bogatą historię. Chcemy ją połączyć z lokalną kulturą i stworzyć miejsce, które będzie odpowiadało na potrzeby ludzi, miasta i biznesu oraz wpisywało się w architekturę dzielnicy, przy zachowaniu genius loci, ducha przeszłości - dodaje Alexander Huyghe, CEO Revive Poland.

Planowany projekt jest jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate Poland. Zgodnie z naszym motto „URBAN SHAPERS” postawiliśmy na kompleksowy i wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania z poszanowaniem lokalnej architektury i środowiska. Zależy nam na stworzeniu otwartego mini miasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom – zapowiada Béranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland.

Historia terenu między ulicami Matejki, Ułańską a Grunwaldzką związana jest z Ułanami. W okresie międzywojennym zamieszkiwał tam właśnie 15 Pułk Ułanów.

To właśnie tej historii poświęcony jest wspomniany film „Historia warta Poznania”, którego premiera odbyła się ostatniego dnia sierpnia. Film, to nie tylko suche fakty dotyczące obszaru, ale pięknie opowiedziana historia okiem historyków i potomków ułanów. Całość łączy przeszłość z przyszłością – nawiązano bowiem do architektury dzielnicy św. Łazarz oraz możliwości jej połączenia z osiedlem, które niebawem ma powstać w tym miejscu.

31 sierpnia mieliśmy okazję brać udział w lekcji historii, którą zapamiętamy na długo. Złapała nas za serca, wzruszyła. Można było ją zobaczyć nie tylko w filmie, ale i w pieczołowicie przygotowanej przez organizatorów oprawie – koniach w stajni, poczęstunku, muzyce. Wszystko to sprawiło, że popołudnie upłynęło nam niezwykle miło, i mamy nadzieję, że DOPOZNANIA.PL będzie miało częściej okazję brać udział w takich wydarzeniach.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, ponieważ wiemy, że jest to nie tylko historia warta poznania, ale również historia warta Poznania.