Autor: Dopoznania.pl
30 listopada, 2022Inne

Przeprowadzasz się do Krakowa? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie lub wynajmie mieszkania!

Rynek mieszkaniowy w Polsce przez ostatnie lata znacząco rozwinął się, zarówno jeśli chodzi o kwestie wynajmu, jak i kupna mieszkania. Jeżeli planujesz przeprowadzkę do Krakowa i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwania nowego lokum, przeczytaj nasz krótki poradnik. Gdzie znaleźć mieszkania na sprzedaż w Krakowie lub na wynajem i na co koniecznie zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

 

 

Mieszkania na sprzedaż Kraków – w jakiej okolicy najlepiej szukać?

Przeprowadzka do nowego miasta wiąże się z wieloma wyzwaniami, szczególnie jeśli niezbyt dobrze je znamy. Jednym z ważniejszych aspektów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze przyszłego mieszkania, jest jego lokalizacja. O ile na początku, urzeczeni pięknym, nowym lokum, nie będziemy zwracać uwagi na niedogodności okolicy, o tyle z biegiem czasu mogą okazać się one bardzo uciążliwe.

Doskonałą propozycją dla osób, które cenią sobie bliskość zieleni, będą Dębniki. W niedalekiej odległości zlokalizowany jest Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Aby się tam dostać z centrum, nie trzeba korzystać z samochodu ani komunikacji miejskiej. Jednocześnie ulokowane są one praktycznie naprzeciwko Zamku Królewskiego na Wawelu, co pozwala w ekspresowym tempie dostać się do centrum.

Miłośnikom życia kulturalnego i spędzania czasu w kawiarniach i restauracjach, zdecydowanie przypadnie do gustu Podgórze. Kojarzone jest ono z przepięknym Rynkiem Podgórskim i ulokowanym na nim neogotyckim kościołem. Podobnie jak Dębniki, Podgórze zlokalizowane jest w niedalekiej odległości do krakowskiego Rynku i kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, co czyni je dogodną lokalizacją dla studentów.

Sprzedaż mieszkań Kraków – gdzie szukać ogłoszeń?

Poszukiwanie mieszkania na sprzedaż lub wynajem jest szczególnie trudne, jeśli nie mieszkamy w danym mieście. Stwarza to konieczność zagospodarowania nawet kilku dni, które przeznaczymy na wyprawę do Krakowa i oglądanie kolejnych lokalizacji. We wstępnej selekcji ofert pomogą dedykowane portale, na których wynajmujący oraz agenci nieruchomości zamieszczają ogłoszenia o sprzedaż lub wynajem. Jednym z takich miejsc jest Allegro. Witryna ta pozwala na filtrowanie ofert, abyśmy nie musieli tracić czasu na zajmowanie się lokalizacjami, które nie spełniają naszych oczekiwań. Przy kupnie mieszkania budżet gra ogromną rolę, warto więc skorzystać z narzędzia do sortowania ogłoszeń według tego kryterium.

Mieszkanie na sprzedaż Kraków – na co zwrócić uwagę podczas prezentacji?

Na za zwrócić uwagę oglądając potencjalne mieszkanie? Kraków jest bardzo dużym miastem, zatem prawdopodobnie będziemy musieli odwiedzić wiele lokalizacji, zanim znajdziemy tą, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Należy pamiętać, że prezentacja mieszkania to przede wszystkim czas dla potencjalnego najemcy lub kupującego. Nie bój się zadawać pytań i prosić o dokładne pokazanie domu czy mieszkania. To właśnie podczas spotkania z właścicielem i agentem zdobędziesz informacje, które mogą zaważyć na Twojej przyszłej decyzji.

Szczególną uwagę poświęć kondycji elementów, których wymiana bądź naprawa będzie trudna i kosztowna. Nie każdy chce podejmować się renowacji zapleśniałych ścian, sypiących się tynków, czy nieszczelnych okien. Wręcz w wielu mieszkaniach, np. tych zlokalizowanych w kamienicach, nie jest to kwestia jedynie fatygi, lecz także uzyskania stosownych pozwoleń od konserwatora zabytków.

Jeżeli masz samochód, koniecznie upewnij się, jak wygląda kwestia parkowania w pobliżu nieruchomości. Może być to trudne szczególnie w ruchliwym centrum miasta. Wiele mieszkań, szczególnie tych zlokalizowanych w blokach deweloperskich, ma przypisane miejsce parkingowe, ewentualnie istnieje możliwość jego dokupienia lub wynajmu. Pomyśl o swoim przyszłym komforcie i czasie, który zaoszczędzisz na poszukiwaniu parkingu.

Mieszkania Kraków – a co z kwestią umeblowania?

O ile w przypadku mieszkań na wynajem rzadko spotykamy się z ofertami, które nie uwzględniają mebli, o tyle w przypadku kupna nie jest to już tak oczywiste. Mieszkania w stanie deweloperskim nie będą wykończone, a tym bardziej nie będą posiadały mebli. Zatem kwestia wyposażenia ich leży po stronie kupującego.

Jednak niektóre mieszkania, szczególnie te po starszych osobach, są niemal kompletnie umeblowane i doposażone. Jeśli posiadasz własny komplet mebli, ominie Cię konieczność zakupu nowych. Należy się jednak liczyć z tym, że wybierając umeblowane mieszkanie, będziesz musiał pozbyć się starego kompletu, co może wygenerować koszty związane z utylizacją dużych gabarytów.