23 września, 2015Porady

Przestrzeń dla alergika

Alergia jest stanem nadwrażliwości organizmu na działanie alergenu, którym mogą być substancje wdychane, dotykane, wstrzykiwane bądź połykane. Ten rodzaj schorzenia dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawia się najczęściej katarem siennym (występującym sezonowo), nieżytem nosa (całorocznym), astmą, występowaniem reakcji uczuleniowych na pokarmy (między innymi wysypki skórne, obrzęki). Należy zaznaczyć, że ostatnimi czasy bardzo często notuje się przypadki uczulenia mleko krowie.

Alergia jest stanem nadwrażliwości organizmu na działanie alergenu, którym mogą być substancje wdychane, dotykane, wstrzykiwane bądź połykane. Ten rodzaj schorzenia dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawia się najczęściej katarem siennym (występującym sezonowo), nieżytem nosa (całorocznym), astmą, występowaniem reakcji uczuleniowych na pokarmy (między innymi wysypki skórne, obrzęki). Należy zaznaczyć, że ostatnimi czasy bardzo często notuje się przypadki uczulenia mleko krowie.

 

Aby zdiagnozować alergię wystarczy w początkowej fazie obserwować reakcję organizmu na określone czynniki. Jeśli zaobserwujemy nieprawidłowości (na przykład częste kichanie podczas ścierania kurzu), musimy skonsultować się z alergologiem, a następnie wykonać testy alergiczne (tzw. testy skórne bądź testy wykonane na podstawie badania krwi). W przypadku zdiagnozowania alergii u pacjenta zastosowana zostaje immunoterapia (w celu zmniejszenia nadwrażliwości organizmu na dane alergeny), a także wskazana jest eliminacja alergenów występujących w najbliższym otoczeniu alergika. Nie jest to sprawą łatwą. Trudno na przykład wykluczyć alergen taki jak trawy, podczas gdy osoba cierpiąca na alergię zamieszkuje teren otoczony dużą ilością zieleni.

 

Na wszystko jednak można znaleźć sposób. Choć z reguły nie da się w stu procentach uniknąć alergenu, można ograniczyć jego wpływ na organizm. We wszystkim należy jednak zachować zdrowy umiar.

 

Podstawowym miejscem, które powinno być dostosowane do potrzeb człowieka, jest jego dom. Przestrzeń, w której żyje osoba cierpiąca na alergię powinna ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Nie może być nadto zapełniona meblami, sprzętami czy dekoracjami, zbierającymi kurz. Wiele poradników sugeruje, by całkowicie zrezygnować z dywanów, zasłon, obrusów. Nie jest to jednak konieczne, jeśli będziemy je regularnie prać w odpowiedniej temperaturze. Mieszkanie alergika powinno być regularnie czyszczone, jak również wietrzone. Dobrze w oknach zamontować lekkie rolety bądź firany, która zatrzymają kurz i zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz. Książki i drobne bibeloty najlepiej zamknąć w witrynie.

 

Jeśli chodzi o sprzątanie, dobrze jest używać odkurzacza z filtrem dla alergików albo odkurzacza wodnego. Wszelkie tekstylia domowe, mające kontakt z kurzem, należy prać raz na dwa tygodnie. Wskazane jest ograniczenie stosowania wszelkich nawilżaczy powietrza, gdyż wilgotność powietrza przyczynia się do szybszego rozwoju grzybów i bakterii.

 

Jeśli mamy możliwość dostosowania wyposażenia wnętrz do swoich potrzeb, dobrze jest zastąpić tekstylne meble wypoczynkowe meblami skórzanymi. Gdy chcemy, by w salonie czy sypialni znalazł się dywan, najlepiej wybrać taki z krótkim włosiem.

 

Do prania odzieży i tekstyliów oraz czyszczenia tych o większych powierzchniach (dywany) można używać środków zwalczających roztocza, aczkolwiek żadne badania nie potwierdziły ich stuprocentowej skuteczności. Warto zadbać o dobry sen kupując pościel przeznaczoną dla alergika ( z włókien syntetycznych bądź stuprocentowej bawełny – tu należy obserwować reakcję organizmu na daną tkaninę). Jeżeli mamy taką możliwość, pomalujmy ściany mieszkania farbami o mało skomplikowanym składzie chemicznym zgodnie z zasadą, że im mniej substancji „wzbogacających efekt”, tym lepiej. Dobrze, jeśli podłogi mają równe powierzchnie, ułatwiające ich mycie. Warto zwrócić na to uwagę aranżując swoje nowe mieszkanie.

 

Należy pamiętać, że urządzanie mieszkania dla alergika wcale nie musi oznaczać, że będzie ono zimne, pozbawione charakteru czy zanadto minimalistyczne. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli kurz jest alergenem, nie trzeba koniecznie rezygnować z dekoracji. Wystarczy regularnie sprzątać (pamiętając o ścieraniu kurzu lekko zwilżoną ściereczką).

 

Dom alergika może być przytulny. Gdy zajrzymy do Internetu i poczytamy o urządzaniu tego rodzaju wnętrz, możemy doznać szoku. Wiele portali radzi bezwzględnie zrezygnować ze wszystkich elementów czyniących wnętrza. Idąc tym tokiem myślenia musielibyśmy również kosić bądź wypalić trawę wokół domu/bloku, wyciąć wszelkie „szkodliwe” drzewa, ogolić zwierzęta i… najlepiej niewiele jeść, gdyż pokarmy uczulają. Nie należy popadać w skrajności.

 

Jeśli chcemy hodować zwierzęta, najlepiej wybrać gady bądź płazy. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zrezygnować ze zwierząt futerkowych, musimy częściej sprzątać mieszkanie, usuwać sierść z mebli i tkanin, a także powinniśmy rozważyć możliwość poddania się zabiegowi „odczulenia”, które polega na przyjęciu odpowiednich zastrzyków. Po przebytej kuracji można spokojnie cieszyć się towarzystwem ukochanych zwierzaków.

 

W każdym przypadku ważnym jest zachowanie rozsądku i – przede wszystkim – obserwacja własnego organizmu. Tylko dzięki poznawaniu siebie możemy ostatecznie stwierdzić, czy i na ile dany czynnik nam szkodzi, a także zorientujemy się  jak dostosować przestrzeń mieszkalną do codziennego funkcjonowania.

 

Katarzyna Piekarz, ekspert dopoznania.pl