Autor: Dopoznania.pl
30 sierpnia, 2021Porady

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy - co jest lepsze?

Decydując się na budowę domu, starasz się zrobić odpowiedni rekonesans, by wybrać jak najtrwalsze materiały.  Jeśli Twoje lokum ma mieć ściany jednowarstwowe, możesz zastanawiać się jaki pustak ceramiczny wybrać, a z drugiej strony — czy lepszym rozwiązaniem nie okazałby się beton komórkowy? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Pustaki ceramiczne są ekologicznym materiałem budowlanym. Są paroprzepuszczalne i stosunkowo dobrze izolują. Ściany z pustaków ceramicznych cechują się właściwością przewodzenia ciepła i wysoką wytrzymałością. Mogą być zatem wykonane z niego również ściany zewnętrzne, jak i ściany działowe. Na stronie firmy Maldrew znajdziesz szeroki wybór cegieł i pustaków, ale  jeśli najpierw chcesz się dowiedzieć jak powstaje pustak ceramiczny  i czemu warto go wybrać zamiast betonu komórkowego, zapraszamy do lektury artykułu.

Zalety i wady pustaków ceramicznych

Budowa pustaka ceramicznego pozwala na wspomnianą wczesnej przepuszczalność, a także wznoszenie ściany z ekologicznego materiału. Jest to zlepek kilku substancji, co korzystnie wpływa na jego końcowe właściwości. Wytrzymałość pustaka jest duża, jednakże  problem pojawia się w momencie, kiedy przychodzi do wiercenia ścian - kruszywo ceramiczne ma skłonność do pęknięć. Dlatego też trzeba to robić wyjątkowo uważnie.

Przy wyborze pustaka ceramicznego często decyduje cena, a także wspomniany wcześniej skład. Cegły elewacyjne zwykle nie dorównują tym ceramicznym w trwałości i przepuszczalności. W przypadku pustaków wykonanych z tego materiału późniejsza obróbka może być wyjątkowo uciążliwa. W budownictwie jednorodzinnym często stosowane są dodatkowe docieplenia - wnętrze pustaków wypełnianie jest wełną mineralną, co bardzo korzystnie wpływa na właściwości termiczne konstrukcji. Poza tym ceramika to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, co świadczy o jego dostępności. W momentach nagłego wyziębienia, pustaki ceramiczne doskonale akumulują ciepło. Prawidłowo ułożone spoiny pionowe zapobiegają tworzeniu tzw. mostków cieplnych, co dodatkowo wpływa na lepsze zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

Beton komórkowy - czy czasem warto zastąpić nim pustaki ceramiczne?

W budownictwie mieszkaniowym znacznie częściej wykorzystywane są pustaki ceramiczne, ponieważ są zwyczajnie tańsze. Poza tym we wnętrzu betonu komórkowego nie ma wełny mineralnej - ściany trzeba dodatkowo docieplać. Co prawda ściany wykonane z bloczków są lżejsze niż z cegieł, jednak są one szersze. Otwory w środku zwiększające ich izolację, czynią je mniej odpornymi na różnego rodzaju tąpnięcia budynku. Beton komórkowy nie magazynuje wilgoci, co jest szczególnie istotne dla osób obawiających się grzybów.

Docieplenie ze styropianu załatwia sprawę termoizolacji, z kolei skład z cementu, piasku, wapna i wody przekonuje tych, którzy cenią sobie wyroby budowlane, których materiał jest bezpieczny dla środowiska. Najlepszym rozwiązaniem przed rozpoczęciem budowy jest zasięgnięcie opinii osoby, która będzie ją prowadzić - pomoże ona w rozstrzygnięciu kwestii, który rodzaj pustaków będzie bardziej odpowiedni.

Pustak ceramiczny poryzowany

Pustaki ceramiczne, z których stawiane są ściany jednowarstwowe, są wykonane z ceramiki poryzowanej, czyli mającej mikrootwory. Są one wypalane z gliny. Co prawda istnieją tu pewne trudności co do stosowania zaprawy ze względu na mikrootwory, jednak przy tych pustakach wiele osób nie narzeka na tę niedogodność. Koszty ogrzewania przy tym rodzaju materiału są znacznie niższe, co dodatkowo wpływa na późniejszą eksploatację, czyniąc ją bardziej opłacalną.

Zaletami pustaków ceramicznych są zatem: cena, dostępność, skład i właściwości izolacyjne. W przypadku poryzowanych właściwości termiczne znacznie się poprawiają. Co do grubości pustaka ceramicznego - nie ma obaw, producenci chętnie tworzą nieco cieńsze pustaki do ścian działowych. 

Cegła ma gorsze parametry cieplne niż pustaki ceramiczne. W przypadku pustaków poryzowanych są one dodatkowo zwiększane w kierunku lepszego kumulowania i oddawania ciepła. Ceramika budowlana cieszy się ogromną popularnością dzięki swoim właściwościom i stałym ulepszeniom.

Budowa domu z pustaków

Niezależnie do tego, czy zdecydujesz się na wybór cegieł, czy pustaków, z pewnością wybierzesz do budowy ścian taki materiał, który będzie najbardziej trwały i odpowiadający Twoim preferencjom cieplnym. Przy wyborze ceramiki, pustak z pewnością będzie zachowywał także właściwości nośne. Zazwyczaj grubość ścian z pustaków nie powoduje zbyt dużego wydatkowania przestrzeni. 

Przy każdej budowie zwraca się uwagę na jakość elementów konstrukcyjnych. Dlatego też produkty przez nas polecane zalicza się do trwałych materiałów, które klienci cenią sobie od lat ze względu na ich właściwości. Są one wytrzymałe i mają zadowalający współczynnik przewodzenia ciepła. 

To Ty podejmujesz ostateczną decyzję co do zakupów na budowę, pamiętaj jednak, że inne pustaki mogą nieco różnić się parametrami i w efekcie później mocno rozczarować swoimi właściwościami. Ściana o grubości kilkudziesięciu centymetrów musi być odpowiednio zaizolowana, a także zachowywać stabilność konstreukcyjną.