Autor: Dopoznania.pl
8 lutego, 2021Porady

Ramy obrazów – jak o nie dbać?

Chociaż wydawać by się mogło, że rama pełni funkcję mało znaczącego dodatku do obrazu, jej rola jest nieoceniona. Element nie tylko stabilizuje płótno, ale również chroni przed uszkodzeniem krawędzi i warstwy malarskiej obrazu. Wspomaga także odbiór dzieła. Warto więc o niego dbać. W jaki sposób?

Ramy obrazów – podstawy pielęgnacji

Wbrew pozorom pielęgnacja ram obrazów nie jest skomplikowaną czynnością. Ważna jest natomiast jej regularność. Systematyczne wykonywanie określonych zabiegów sprawi bowiem, że obramowanie zachowa swoje walory użytkowe i posłuży przez lata. Będzie również prezentować się bez zarzutu i stanowić ozdobę samą w sobie.

Każda, nawet najmniejsza, jak i średnia ramka 50x70 cm, potrzebuj regularnej pielęgnacji, by zachować swoją świetność. Jak więc o nią dbać? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienić można:

  • ramy drewniane – wymagają systematycznego usuwania kurzu oraz zanieczyszczeń. Najlepiej robić to za pomocą szmatki nasączonej delikatnym specyfikiem do pielęgnacji drewna. Pozwoli Ci to uniknąć odbarwień i uszkodzeń powierzchni. Żeby drewniana rama zachowała swój urok na dłużej, warto ją zaimpregnować. Możesz również od czasu do czasu ją wypastować,
  • ramy aluminiowe – ich pielęgnacja opiera się na regularnym usuwaniu kurzu i brudu. W tym celu wykorzystać można miękką szmatkę nasączoną płynem do mycia naczyń. Z silnymi zanieczyszczeniami rozprawią się natomiast specyfiki dedykowane wyrobom z aluminium. Żeby pozbyć się kurzu i brudu, nie używaj natomiast substancji na bazie kwasów, rozpuszczalników oraz preparatów z materiałami ściernymi,
  • ramy wykonane z tworzyw sztucznych – w ich przypadku sprawdzą się delikatne preparaty myjące i odtłuszczające, które nie zawierają w składzie substancji ściernych.

Jak więc widać, pielęgnacja ram obrazów opiera się głównie na systematycznym usuwaniu kurzu i zanieczyszczeń. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy brud jest wyjątkowo uciążliwy?

Usuwanie zabrudzeń z ram obrazów – domowe sposoby

Do usunięcia uciążliwych zabrudzeń z ram obrazów wykorzystać można nie tylko preparaty chemiczne dostępne w sklepach, ale również naturalne środki dostępne praktycznie w każdym domu. Jednym z polecanych w sieci rozwiązań jest nasączenie delikatnej szmatki octem winnym i dokładne wytarcie ramy.

Inni polecają pianę z ubitych białek. Sprawdza się ona w przypadku bogato zdobionych, pozłacanych ram wykonanych z metalu. Wnika bowiem we wszystkie zakamarki. Ramy obrazów można również czyścić szmatką nasączoną piwem. Jeśli metody te Cię nie przekonują, sięgnij po profesjonalne preparaty czyszczące.

Pielęgnacja ram obrazów – co jeszcze warto robić?

Jeżeli ramy Twoich obrazów są czyste, nie musisz ich myć. Wystarczy, że je odkurzysz. W tym celu wykorzystać możesz elektrostatyczne miotełki albo odkurzacz wyposażony w specjalną końcówkę. Od czasu do czasu warto również wykonać zabieg polerowania. Dzięki niemu rama będzie lśnić.

Jeśli chcesz gruntownie wyczyścić ramę i usunąć starą powłokę malarską, w pierwszej kolejności zdejmij ją z obrazu. Będzie Ci łatwiej operować narzędziami i specyfikami. Jeżeli nie chcesz usuwać obrazu, przykryj go kawałkiem tektury.

Pielęgnacja ram obrazów nie jest trudna. Zadbać należy jednak o regularność wykonywanych zabiegów. Wówczas kurz i zabrudzenia nie zdążą się nagromadzić. W konsekwencji sięganie po silne środki nie będzie konieczne.