Autor: Dopoznania.pl
6 listopada, 2020Newsy

Raz pogoda, a raz deszcz – budowy jesienią

Tegoroczna, kapryśna jesień nie pokrzyżowała planów budowlanych deweloperów. Rynek pierwotny się rozwija, a budowy postępują zgodnie z założonymi harmonogramami. Do obiegu trafiają nowe projekty, są kontynuowane rozpoczęte inwestycje, a inne zbliżają się do finalizacji. Wszystko zapowiada, że mimo trudnej sytuacji społecznej dla branży nieruchomościowej koniec roku będzie pracowitym czasem.

W Poznaniu, jak i na obrzeżach aglomeracji poznańskiej praca wre. Jesienna, zmienna aura, jak do tej pory nie zmieniła planów inwestycyjnych deweloperów. Budowy przebiegają płynnie, a nowych projektów przybywa. Dowodzą tego statystyki. Wydanych decyzji PNB w minionym roku było ponad 300, a to więcej o blisko 90 w stosunku do ubiegłych lat.  – Poznań uplasował się też na drugim miejscu w Rankingu Miast organizowanym przez PZFD pod względem sprawności wydawanych decyzji pozwoleń na budowę oraz warunków zabudowy. Stolica Wielkopolski to miasto, w którym decyzje związane z budownictwem mieszkaniowym wydawane są sprawnie, a to z kolei ma przełożenie na rozpoczęcia projektów – zaznacza Agnieszka Banaszak, Wiceprezes Zarządu PZFD Oddział Poznań.  

Poznań budowami stoi

Mieszkaniowa mapa Poznania rośnie w oczach. Wśród najciekawszych premier wymienić można projekt Proxin InvestmentNowe Ogrody 6.0.Na budowie najnowszego etapu pojawił się już drugi żuraw, a to znak, że budowa nabiera tempa. Kończymy prace ziemne i stawianie fundamentów, już wkrótce budynek zacznie piąć się w górę. Równolegle ku końcowi zmierzają prace nad V etapem Nowych Ogrodów – tutaj trwają ostatnie działania wewnątrz budynku i terenem wokół – mówi Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment.

Praca wre także na placach budowy Agrobexu – firma aktualnie budowę aż ośmiu osiedlu. Klienci zainteresowani nieruchomościami dewelopera, wybierać mogą pomiędzy projektami w Poznaniu, na obrzeżach miasta oraz w Zielonej Górze. – Na poznańskiej realizacji, Wilczak 20, trwają prace związane z ostatnim już budynkiem osiedla. W Zalasewie budujemy Radosną IV, gdzie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Podobnie sytuacja wygląda na inwestycjach Zielone Pobiedziska, Kleszczewo Park, Nowe Żegrze oraz Osiedle Silesia w Zielonej Górze – podkreśla Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

Sporo dzieje się także na Podolanach, gdzie deweloper EBF Development sukcesywnie powiększa osiedle Reduta Nowe Podolany. – Jesień upływa nam na realizacji budynku nr 9. W jednej część osiągnęliśmy już stan surowy zamknięty i zostały zamontowane okna, zaś w drugiej mamy skończony poziom piątego piętra – zauważa Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. Na terenie dzielnicy prawe prowadzi także firma Sky Investment. Przy ulicy Heleny Rzepeckiej rośnie II etap osiedla Rodzinne Podolany. – Jednocześnie powstają dwa szeregi. W szeregu oznaczonym symbolem F wykonano wszystkie stropy, częściowo są też przygotowane ścianki działowe na parterach. W szeregu C budowa znajduje się na etapie wylewania stropów parterów – komentuje Małgorzata Walczak-Łondka, Manager Rozwoju Biznesu i Sprzedaży Sky Investment.

Warto zwrócić również uwagę na Śródkę, rejon w którym Grupa Partner prowadzi prace nad projektem Śródka OdNowa 2. Inwestycja osiągnęła już stan surowy zamknięty, a niebawem rozpoczną się prace wewnątrz budynku. Do zakończenia zmierza także budowa Enklawy Winogrady. – Jeszcze kilka tygodni i projekt zostanie zakończony. Wszystkie zasadnicze etapy dobiegły końca, a budowlańcy zajmują się już tylko pracami wykończeniowe – mówi Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady.

Inwestycyjnie również poza Poznaniem

Inwestycji przybywa również poza granicami Poznania. Intensywnie buduje się w Rabowicach, Jasinie i Gwiazdowie, gdzie aż trzy inwestycje prowadzi Greenbud Development. Na II etapie osiedla Nowy Jasin deweloper podjął już pierwsze działania. Rozpoczęto tam wykop pod fundamenty, a niebawem będą wylane ławy fundamentowe. – Z kolei w pierwszym etapie tego projektu prace są już na zaawansowanym poziomie. Montujemy właśnie okna, wylewamy posadzki, przygotowujemy instalacje wodno-kanalizacyjne. Większość budynków zyskała też dach, a aktualnie przymierzamy się do wykonania przyłączy do budynków. W Młodym Gwiazdowie zakończyliśmy budowę stanu 0. Natomiast w Rabowicach nastąpiły odbiory w IV etapie osiedla Zielone Rabowice II w części domów, a w części nastąpią w najbliższych dniach – podsumowuje Hanna Brygier, specjalista ds. marketingu w firmie Greenbud Development.