Autor: Dopoznania.pl
7 kwietnia, 2021Porady

Rodzaje mocowań rolet

Budowa lub remont domu wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Nie zapominaj o dobraniu gustownych dodatków, jakimi są przykładowo rolety. Poza funkcją estetyczną pełnią one szereg innych zadań. Przede wszystkim pozwalają zasłonić nas przed wzrokiem sąsiadów, zadbać o prywatność i zniwelować nadmiar wpadających do środka promieni słonecznych. Jakie rodzaje mocowań są najpopularniejsze? Który system mocowań wybrać? Czym cechują się dane rolety? Jakie mocowania zastosujemy w przypadku rzymskich rolet?

Rodzaje mocowań rolet

Bezinwazyjne rolety zamocować można na uchwytach plastikowych. To bardzo łatwa metoda, którą przeprowadzimy samodzielnie. Zazwyczaj taki zestaw posiada uchwyty w kształcie haczyków, za pomocą których należy połączyć listwę z ramą okienną. W oknach spotykane są wywietrzniki, dlatego część z uchwytów ma zmodyfikowane rozwiązania. Nazywane są roletami z przedłużonymi uchwytami bezinwazyjnymi.

Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest mocowanie rolet taśmą dwustronną. Z powodzeniem zastosujemy ją w roletach okiennych, jakie są zwijane na listwę i chowane w kasecie. Taśma w tym przypadku przyklejana jest z tyłu listwy lub kasety. Stanowi mocne i stabilne oparcie dla żaluzji, natomiast szerokość taśmy jest równa szerokości rolety. Podczas montażu pamiętajmy o tym, aby starannie oczyścić ramę okienną. Co ciekawe, bardzo często w zestawach znajdują się produkty do czyszczenia.

Mocowanie rolet

Na rynku spotykane są także mocowania inwazyjne, które wymagają wiercenia otworów w suficie lub w ścianie. Jest to związane z przykręceniem elementu mocującego roletę wraz z gotowymi otworami na wkręty. Mini Rolety oferują wiele ciekawych rozwiązań, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Metoda inwazyjna znajduje zastosowanie w przypadku wielu modeli rolet, jakimi są:

  • Rolety kasetowe - uchwyty są przykręcane do ściany, ramy okna lub sufitu, przy czym przyklejane są prowadnice wzdłuż bocznych i wewnętrznych krawędzi.
  • Rolety rozwijane wolnowiszące - tutaj uchwyty rolki są przykręcane do sufitu lub do ściany.
  • Rolety plisowane - uchwyty są przykręcane do ramy okna.
  • Rolety dzień noc - są podobnie mocowane jak rolety kasetowe.
  • Rolety rzymskie - mocowania rolet rzymskich bazują na tym, że uchwyty listwy są przykręcany do sufitu, ramy okna lub ściany.

W przypadku inwazyjnego montażu przyda nam się kilka narzędzi, które usprawnią pracę. Przede wszystkim sięgnijmy po wiertarkę, która bardzo łatwo pozwoli zrobić otwory w każdym rodzaju podłoża. Nie zapominajmy o wkrętach i kołkach rozporowych. Jeśli chcemy wiercić w ramie okiennej, same wkręty będą wystarczające. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, gdyż za długie wkręty uszkodzą szybę. Do ściany i sufitu konieczne są silniejsze mocowania w postaci kołków rozporowych. Co ciekawe, montowanie rolet wymaga także użycia poziomicy. Pozwoli ona dokładnie zaznaczyć miejsca, w jakich powstaną otwory. Skontrolujemy położenie danego elementu i zadbamy o równe mocowanie rolety. Krzywe powieszenie nie zaprezentuje się zbyt dobrze i może łatwiej ulec zniszczeniu.

Mocowania rolet rzymskich

Rolety rzymskie to specyficzny rodzaj rolet, które cieszą się sporym uznaniem na rynku. Mocowanie rolet rzymskich może odbywać się na ramie okna, na ścianie lub suficie. Ta pierwsza opcja może wiązać się z inwazyjnym montażem lub bezinwazyjnym. Bezinwazyjny montaż wymaga tego, aby w oknach nie było wywietrzników. Plusem jest brak ingerencji w ramię okienną i bardzo łatwy montaż. Rolety rzymskie zamontowane na okiennej ramie zastąpią z powodzeniem tradycyjne rolety i stanowią gustowny dodatek w domu.

Ten model zamontujemy też do ściany lub sufitu (nad wnęką okienną). Najlepszą opcją byłoby to, aby sufit nie był podwieszany. Grubsze rolety mogą być zbyt ciężkie i stanowić spore obciążenie. Efektownie zaprezentują się rolety rzymskie zamocowane tuż pod samym sufitem lub do sufitu. Od razu przyciągają uwagę, przy czym optycznie powiększą wnętrze. Gęsty splot materiału dodatkowo będzie stanowić ochronę wtedy, gdy przez okna szybko ucieka ciepło. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie minirolety.pl! Sprawdź już teraz.