Autor: Dopoznania.pl
21 października, 2021Porady

Rokoko- lekkość i swoboda połączona ze stylem

W aranżacji wnętrz, podobnie, jak w sztuce, zauważamy wiele trendów, które na jakimś etapie historii były popularne. Podobnie jest ze stylem rokoko, który do dzisiaj znajduje swoich zagorzałych zwolenników. Czym cechuje się styl rokoko i w jakich wnętrzach sprawdza się najlepiej?

Styl rokoko- odrobina historii

Styl rokoko występuje przede wszystkim w architekturze wnętrz, ornamentyce czy malarstwie. Jest charakterystyczny dla sztuki europejskiej lat 1720-1780. Co ciekawe, w duchu rokoko tworzono także literaturę. Niektórzy znawcy uznają rokoko za ostatnią fazę baroku, choć biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne tego stylu, jest on raczej nurtem zupełnie przeciwstawnym do barokowego przepychu i pompatyzmu. Zdecydowanie bliżej mu do stylu Ludwika XIV. Styl rokoko najbardziej popularny był we Francji, gdzie rozwijał się na dworze Ludwika XIV. Za początki rokoko uważa się czasy rządów Filipa Orleańskiego w latach 1715-1723. To wtedy powstawały pierwsze dzieła o większej lekkości i swobodzie, bardzo dekoracyjne i efektywne. Oprócz Francji, rokoko pojawiło się także w Bawarii, w Austrii, a także w Saksonii, obecne było również w Polsce. 

Nazwa rokoko pochodzi od słowa rocaille, czyli asymetryczny ornament, zbudowany z form przywołujących na myśl muszlę czy płomienie. Nazwa jest stosowana od końca XVIII wieku. 

Charakterystyczne cechy stylu rokoko

Cechą charakterystyczną stylu rokoko jest kameralność, wyrafinowanie i zmysłowość. W przeciwieństwie do barokowej przesady, w stylu rokoko jej nie znajdziemy. W zmian mamy lekkość, dekoracyjność stosowanych form, a także asymetrię i płynność linii. Zauważa się częstą inspirację egzotyczną roślinnością. Typowe są motywy chińskie, które za czasów Ludwika XIV były bardzo chętnie używane, Oprócz asymetrycznego motywu dekoracyjnego, na uwagę zasługuje fakt całkowitego przeciwstawienia się barokowym technikom, tematykom i formatom. Rokoko to zupełnie nowe podejście, jasna kolorystyka i więcej radości w sztuce. 

Dekoracje w duchu rokoka

Architektura rokokowa cechuje się lekkością i finezyjnymi formami. Pompatyczne wnętrza ustąpiły większej swobodzie i zmysłowości. Nurt ten był doskonale widoczny w sztuce europejskiej, gdzie zresztą pozostał do dzisiaj, stosowany głównie do stylowych dekoracji wnętrz. Niegdyś łączony głównie z życiem dworskim motyw rocaille dzisiaj jest bardzo chętnie stosowany w nowych aranżacjach. Meble rokokowe są niezwykle stylowe i pełne finezji. Zamiast ciężkich, nieco przytłaczających mebli barokowych, miłośnicy rokoko wybierają lekkie mebelki, które bardzo łatwo można przestawić. Dodają one wnętrzu lekkości i delikatności. Bardzo popularnym rodzajem mebla w duchu rokoko jest serwantka, czyli oszklona z trzech stron szafka, służąca do przechowywania pamiątek i bibelotów. Charakterystyczne są także stoliki z rzeźbionymi dekoracjami, sekretarzyki i romantyczne toaletki. 

Styl rokokowy- do jakich wnętrz pasuje?

Styl rokoko pasuje do wnętrz bogato rzeźbionych, jednak przeciwstawiających się barokowemu przesytowi. Dekoracje w stylu rokoko są lekkie i finezyjne, brak w nich pompatyzmu, ale mnóstwo w nich elegancji i stylu. Z pewnością doskonale zaprezentują się w połączeniu z egzotycznymi motywami, delikatną porcelaną i romantycznymi wzorami. Rokoko to styl pełen lekkości i piękna. Obok delikatnych mebli, w stylu rokoko miejsce znajdowały także grube, misternie zdobione zasłony, które idealnie zacieniały wnętrze, dając odrobinę chłodu w upalny dzień. Jeżeli karnisze w Twoim salonie są odpowiednie, warto takie zasłony zastosować, by otrzymać aranżację w 100% rokokową, pełną krągłości i naturalności.