Autor: Dopoznania.pl
3 czerwca, 2022Newsy

Rynek pierwotny czy wtórny? Która opcja jest najodpowiedniejsza?

Zakup mieszkania jest bez wątpienia jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Aby zdecydować, która opcja będzie dla nas najodpowiedniejsza, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Poznaj różnice i zdecyduj, który rynek będzie dla Ciebie najlepszą opcją!

Rynek pierwotny

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza zakup nowej, jeszcze przez nikogo nie użytkowanej, nieruchomości. Najczęściej takie mieszkania czy domy możemy zakupić od dewelopera, który posiada różne inwestycje w swojej ofercie. Główną cechą takiego rynku jest fakt, że możemy samodzielnie zaaranżować i urządzić nasze wnętrze. Taka opcja niesie za sobą również znacznie wyższe koszty, ponieważ wynajęcie ekipy remontowej, zakup mebli czy dodatków, niestety nie należy do najtańszych opcji. Co więcej, rynek pierwotny charakteryzuje się nieruchomościami, które znajdują się na różnym etapie wykończenia. Od zakupu „dziury w ziemi”, po zakup w stanie deweloperskim, czyli do samodzielnego zaaranżowania. Jeśli nie spieszy nam się do wprowadzenia, warto zakupić mieszkanie wcześniej, to znaczy na etapie „dziury w ziemi”. Opcja ta jest o tyle korzystniejsza, że zwykle takie oferty, objęte promocja First Minute, są znacznie tańsze.  

Rynek wtórny

Rynek wtórny jest to nic innego, jak mieszkanie, które możemy zakupić z drugiej ręki. Oznacza to, że kupujemy inwestycję, do której właściwie od razu możemy się wprowadzić. Jest to na pewno wygodniejsza opcja dla osób, które nie mają dużo czasu na zakup nieruchomości i tym samym wyprowadzka musi nastąpić możliwie jak najszybciej. Mieszkania, domy, segmenty czy inne lokale usługowe możemy zakupić bezpośrednio od osoby sprzedającej, co oznacza, że nie musimy tego robić przez dewelopera. Taka forma wymaga zazwyczaj jedynie udania się do notariusza i podpisania aktu notarialnego. Rynek wtórny cechuje się tym, że mamy do wyboru szeroki zakres usług, co oznacza, że może być różnego stanu technicznego czy sposobu wykończenia. Jeśli zatem mamy czas i pieniądze, fajną opcją może być zakup starszej nieruchomości, którą będziemy mogli wyremontować w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada. Rynek wtórny jest znacznie bogatszą opcją niż rynek pierwotny. Mamy tu do wyboru oferty zaczynające się od starych budownictw, czyli bloki z wielkiej płyty, po apartamenty czy nieruchomości w kamienicach i nowym budownictwie.

Lokalizacja

Rynek wtórny charakteryzuje się tym, że zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć lokum w wybranej lokalizacji. Rynek pierwotny ma zaś ograniczone pole, ponieważ takie nieruchomości są budowane tylko i wyłącznie w lokalizacjach, gdzie pozostało miejsce. Oznacza to, że np. w ścisłym centrum prędzej kupimy mieszkanie z rynku wtórnego, niż pierwotnego. Jeśli lokalizacja nie jest dla nas priorytetem, warto rozejrzeć się za mieszkaniami poza miastem. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku byłyby mieszkania zielonka, które budowane są z dala od miejskiego zgiełku, wśród ciszy i natury. Taka opcja z pewnością byłaby wygodna dla rodzin z dziećmi, lub osób, które cenią sobie spokój.

Cena

Czy jest jakaś zasadnicza różnica w cenie między rynkiem wtórnym, a pierwotnym? To zależy! Jeśli chcemy zakupić mieszkanie na rynku wtórnym, do którego będziemy mogli wprowadzić się „od zaraz” to ta opcja, z reguły, jest tańsza, niż zakup lokalu z rynku pierwotnego. Co więcej, nowa nieruchomość niesie za sobą koszty, które musimy ponieść na remont mieszkania. Jeśli zatem wahasz się nad zakupem nowego „M”, weź pod uwagę cenę, czas możliwego wprowadzenia, lokalizację oraz rynek, który do nas najbardziej przemawia.