13 czerwca, 2015MDM

Rynek wtórny z dopłatą MDM

Aktualnie trwają prace nad zwiększeniem dostępności programu przede wszystkim dla młodych rodzin wielodzietnych. 10 czerwca bieżącego roku odbyło się posiedzenie podkomisji obradującej nad nowelizacją ustawy o MDMpodczas którego przegłosowana została również propozycja włączenia do programu rynku wtórnego.

Działający od początku 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych pomógł wielu młodym osobom w spełnieniu marzenia o własnych czterech kątach. Z drugiej zaś strony projekt budzi pewne kontrowersje. Z największą krytyką spotyka się warunek zgodnie, z którym dopłata MDM obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Zgodnie ze stanowiskiem obecnej koalicji rządzącej program MDM ma być kontynuowany w kolejnych latach oraz rozwijany w kierunku realnych potrzeb przede wszystkim młodych klientów rynku mieszkaniowego. Aktualnie trwają prace nad zwiększeniem dostępności programu przede wszystkim dla młodych rodzin wielodzietnych.  10 czerwca bieżącego roku odbyło się posiedzenie podkomisji obradującej nad nowelizacją ustawy o MDMpodczas którego przegłosowana została również propozycja włączenia do programu rynku wtórnego.
 

MDM dziś

Beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych może stać się każdy, kto nie skończył jeszcze 35 lat i nie posiada ani nie posiadał w przeszłości innej nieruchomości. Aby skorzystać z rządowej dopłaty należy kupić na kredyt (minimum 15 lat w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nieruchomości) lokal z rynku pierwotnego, którego cena nie przekracza limitu MDM dla danego regionu. Co więcej, musi on spełniać warunek maksymalnej powierzchni (75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów). Osoby bezdzietne mogą liczyć na wsparcie w wysokości 10% wartości odtworzeniowej mieszkania, a beneficjenci wychowujący potomstwo na 15%. Obecnie liczba posiadanych dzieci nie ma wpływu na wysokość dopłaty, natomiast dla rodzin z trójką dzieci program dopuszcza zwiększenie  limitu maksymalnej powierzchni mieszkania lub domu, odpowiednio do 85 i 110 m2.
 

Zmiany, zmiany, zmiany…

Na nowelizacji ustawy MDM najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne. Beneficjenci z co najmniej trójką dzieci mają otrzymać aż 30% dofinansowania. Co więcej będzie się ono liczyć maksymalnie do 65 m2 (dla pozostałych 50 m2). Kolejną korzyścią jest zdjęcie z tej grupy uprawnionych warunku pierwszej nieruchomości.

Jednak to nie koniec zmian! Zapowiada się, że program zostanie poszerzony o oferty z rynku wtórnego. To ogromna szansa dla osób, które planują zamieszkać z dala od wielkiego miasta. Owszem,nowe mieszkanie od dewelopera w Warszawie to marzenie, które można spełnić przy pomocy MDM, jednak sytuacja komplikuje się, kiedy rynek mieszkań danej miejscowości opiera się na nieruchomościach z drugiej ręki. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z pomysłem podkomisji limity cenowe w przypadku używanych mieszkań będą niższe. Dlatego odpowiedź na pytanie o dostępność mieszkań z rynku wtórnego w programie MDM to na razie spory znak zapytania.
 

Dzięki wnioskom wyciągniętym z pierwszego roku funkcjonowania MDM, program zyskuje coraz szersze grono odbiorców. Włączenie rynku wtórnego to prawdziwa rewolucja. Choć projekt zmierza w dobrym kierunku, trzeba jednak pamiętać, że propozycja podkomisji musi zostać przyjęta przez parlament.