Autor: Dopoznania.pl
7 października, 2021Inne

Sprzątanie po zalaniu w Warszawie w mieszkaniu to może być prawdziwe wyzwanie. Jakie są najskuteczniejsze sposoby czyszczenia po wybiciu kanalizacji w domu?

Jeśli wydaje Ci się, że zalanie zawsze wygląda tak samo, to grubo się myślisz. Sprzątanie po zalaniu Warszawa lub czyszczenie po wybiciu kanalizacji według opinii fachowców za każdym razem wygląda inaczej. W zależności od tego, co konkretnie się wydarzy, mamy do czynienia z różnymi problemami po powodzi. Kwestią tutaj odrębną będzie również dezynfekcja po zalaniu fekaliami, która wymaga specjalistycznych urządzeń do odkażania. Inaczej podejdziemy do zalania po powodzi ekspresowej, niejednakowo zachowamy się przy wybiciu kanalizacji. Metody usuwania szkód po zalaniu dobierane są zawsze indywidualnie, jesteś ciekawy, jak to dokładnie wygląda?

Sprzątanie i odkażanie pomieszczenia po zalaniu fekaliami

Niestety, ale statystyki są niebłagalne. Powodzi, a w szczególności tych ekspresowych jest coraz więcej. Pogoda nam płata figle, a systemy kanalizacyjne zawodzą coraz częściej. Z roku na rok woda po prostu wlewa się do naszych domostw, od choćby mamy świeżo w pamięci wydarzenia z tego lata u naszych zachodnich sąsiadów. Najbardziej na powodzie narażone są partery, czy też piwnice budynków. Zalanie domu blokuje możliwość normalnego funkcjonowania. Ważną kwestią jest tutaj skorzystanie z pomocy doświadczonych osób, które posiadają zwykłą socjalistyczną motopompę, która nadaje się również do wypompowywania wody brudnej, a taka jest właśnie woda po powodzi. Niezbędnym elementem usług specjalistycznych podczas sprzątania po zalaniu jest osuszenie pomieszczeń i mokrych ścian, a na końcu ich skuteczna dezynfekcja. Najlepiej nie wykonywać tego wszystkiego samodzielnie, a zwrócić się do profesjonalistów.


Czyszczenie po wybiciu kanalizacji — krok po kroku

Ten rodzaj zalania charakteryzuje się dużym zagrożeniem dla nas pod względem zdrowotnym. Czyszczenie pomieszczeń po wybiciu kanalizacji, realizowane jest za pomocą pompy do odsysania wody, osuszacza do zalań oraz generatora ozonu. Tutaj już nie patrzymy na sam aspekt problemu nieczystości w naszym pomieszczeniu użytkowym np. łazience, lecz na ryzyko choroby. Czy wiesz, że drobnoustroje, które znajdują się w fekaliach, potrafią spowodować u nas zatrucie pokarmowe? Niebezpieczne środowisko pełne mikroorganizmów, które są bezpośrednim zagrożeniem dla nas i naszych bliskich to poważny problem. W ramach prac związanych z usługą na sprzątanie po wybiciu kanalizacji, czy też po zalaniu fekaliami niezbędne jest usunięcie nieczystości, a także zdezynfekowanie skażonego miejsca. Odkażanie powinno być wykonywane z zastosowaniem bezpiecznych oraz skutecznych metod. Takie technologie stosowane przez Instytut Osuszania Warszawa, który działa od 2013 roku oferuje innowacyjne czyszczenie suchym lodem po zalaniach.

Osuszanie mokrych ścian — uznane metody pracy 

Zalanie domu często na początku charakteryzują się tym, że wydaje się nam, że sami uporamy się samodzielnie  jego skutkami. Niestety, ale jest to bardzo zgubny tok rozumowania. Wypożyczenie pompy, za pomocą której wypompujemy szlam, oczywiście da efekt, lecz chwilowy. Ściany i sufity już zostały nasiąknięte wilgocią. Po jakimś czasie na ścianach i ich tynkach pojawi się grzyb. Odgrzybianie zalanej ściany to kolejny etap, o którym nie wolno nam absolutnie zapomnieć. Wspominać chyba nie trzeba o tym, że są to skrajnie niebezpieczne warunki dla naszego zdrowia. Nie możemy pozwolić na to, by do tego doszło, dlatego najlepiej działać od razu.

Po pozbyciu się wody musimy zadbać o odpowiednie osuszenie zalanego pomieszczenia. Czy otwarcie okien wystarczy? Z pewnością nie przyniesie to zadowalających rezultatów. Po zalaniu domu, mieszkania czy piwnicy należy zastosować profesjonalne osuszacze mokrych ścian, dzięki którym będziemy pewni, że zabieg postępujemy zgodnie z przyjętymi w branży standardami. Wycena osuszania po zalaniu piwnicy czy innych pomieszczeń zależy od indywidualnych ustaleń firm, w Warszawskim Instytucie Osuszanie ta usługa jest zawsze bezpłatna. Jednak pamiętajmy, iż sprzątanie po zalaniu wodą to nie tylko osuszanie, czy czyszczenie zalanych powierzchni, to także specjalistyczna dezynfekcja.

Dezynfekcja chemiczna po zalaniach

Po samym osuszeniu nie możemy zapominać o ważnym aspekcie, jakim jest odkażanie. W tym wypadku nie obejdzie się bez doświadczenia osób przeprowadzających dla nas ten zabieg. Aspektem, który za tym przemawia, jest przede wszystkim doświadczenie osób realizujących specjalistyczne usługi sprzątające. Warto wspomnieć tutaj jeszcze o tym, że niezbędne podczas dezynfekcji chemicznej jest zachowanie wszelkich zasad BHP. Zabieg ten jest przeprowadzany z zastosowaniem atestowanych środków chemicznych, które w składzie zawierają takie substancje biobójcze jak: alkohole, fenol, czy aldehydy. Działa on na wirusy, bakterie i grzyby oraz na nieprzyjemne zapachy. Nie wystarczy tylko posiadać te preparaty, lecz jeszcze należy wiedzieć, jak je zastosować, by było skutecznie i bezpiecznie. Po samym zabiegu warto zwrócić uwagę na taki czynnik jak inspekcja kanalizacji po zalaniu. Dezynfekcja po zalaniu fekaliami powinna być stosowana z zachowaniem szczególnej ostrożności.


Ozonowanie mieszkania, piwnicy po zalaniu wodą 

Co wspólnego ma ozonowanie z zalaniem? Otóż to część zabiegu na sprzątanie po zalaniu, które wykonują specjalistyczne ogólnopolskie przedsiębiorstwa. Ozonowanie po zalaniu przeprowadzane w celu dezynfekcji pomieszczeń mieszkania, a zarazem neutralizacji nieprzyjemnych zapachów w domu. Ozonowanie pomieszczeń przez Instytut Osuszania wykonywane jest z zastosowaniem przemysłowych generatorów ozonu, dzięki czemu mają one moc nawet do 240 g./h. Metoda ta jest stosowana w przypadkach, gdzie mamy do czynienia z zalaniem po powodzi, ale i również po wylaniu fekaliów. Sprzątanie po wybiciu szamba jest bezpośrednim zagrożeniem dla nas, a ozon jest naszym wybawieniem. Warto więc czyszczenie po zalaniach wykonywać stosując połączenie opisanych powyżej metod. 


Końcowe wnioski, co z tego wynika? 

Pamiętajmy o tym, że liczy się przede wszystkim prewencja, czyli ochrona domu przed zalaniem. Jeśli to zawiedzie, niestety będziemy musieli walczyć z jego skutkami i przeprowadzać usuwanie szkód po zalaniu. Bez względu na to, jaki był powód powodzi, powinniśmy poważnie pomyśleć o tym, aby zatrudnić do sprzątania po zalaniu specjalistyczną firmę. Głównym argumentem, który za tym przemawia, jest sprawność działania, skuteczność, a także bezpieczeństwo. Nie ryzykujmy zdrowiem swoim i swoich bliskich. Skuteczne sposoby osuszania, czy dezynfekcji potrafią zdziałać cuda, a my będziemy znów cieszyć się spokojem i zdrowie we własnym domu.