Autor: Dopoznania.pl
22 grudnia, 2020Porady

Szprosy, sztukateria i spółka. Remontujesz mieszkanie? Te pojęcia warto znać

W słowniku języka polskiego obecne są słowa, które potrafią wzbudzić w nas bardzo sprzeczne uczucia. Jednym z nich jest remont, który jednocześnie nosi w sobie pozytywne konotacje, przynosząc obietnicę pięknych i odnowionych wnętrz, jednak przy tym wywołuje także strach i przerażenie. Nic dziwnego – przetrwać remont i nie zwariować to dziś nie lada wyczyn. Co jednak, jeśli oprócz niespodziewanych wydatków, nieudanych przedsięwzięć i spóźnialskiej ekipy budowlanej, remont niesie za sobą również słowa, których znaczeń nie rozumiemy? W tym nieprzewidywalnym czasie warto być przygotowanym na wszystko, a także na te słowne przeciwności.

Rzecz niezbędna – okna 

Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, które zapewne przetrwało już wiele, postanawiasz wymienić okna i szukasz ich, wpisując w wyszukiwarkę np. „okna Gdańsk. Umawiasz się na spotkanie, a sprzedawca pyta, czy okna mają posiadać szprosy czy nie. Przywołujesz w głowie wszystkie trudne słowa, które znasz, jednak żadne z nich nie przypomina tego właśnie wymienionego. Dlatego przed udaniem się do sklepu warto zapoznać się z „okienną” terminologią. 

Szprosy to ozdoba w oknach, którą najczęściej spotkać można w kamienicach czy zabytkowych budynkach. Innymi słowy, są to linie dzielące okno na mniejsze części. Wśród szprosów możemy wymienić: 

  • „wiedeńskie”, 
  • wewnątrzszybowe, 
  • konstrukcyjne, 
  • naklejane. 

  Przede wszystkim pełnią funkcję estetyczną i rzadko można spotkać je w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego – choć ładne, zdecydowanie utrudniają mycie okien i niekiedy powodują odkształcenia, szczególnie przy zbyt dużym nasłonecznieniu. 

Dekorować czy nie dekorować? 

Wydawałoby się, że kwestie związane z dekoracją mieszkania są ostatnim etapem remontu, ściśle związanym z umeblowaniem. Jest to racja, jednak istnieje pewien typ dekoracji, o istnieniu którego musimy zadecydować już wcześniej. Mowa tu o sztukaterii, czyli elementach dekoracyjnych, które wykonane są z gipsu, żywicy poliestrowej lub styropianu. Umieszcza się je na ścianach, najczęściej przy suficie lub podłodze. Kojarzą się z wnętrzami klasycznymi i barokowymi, jednak – umiejętnie dobrane – mogą być świetnym uzupełnieniem także i współczesnych mieszkań (sprawdzają się także, gdy musimy choć wizualnie zamaskować wszelkie nierówności). Oprócz ścian, sztukaterią często ozdabia się kominki, otwory drzwiowe czy okienne. Nowoczesne aranżacje są często mieszaniną różnych stylów, jednak przy wyborze sztukaterii warto zadbać, by była ona kompleksowo wpasowana w całość aranżacji, gdyż zastosowana zbyt pochopnie może jedynie być elementem zbierającym kurz. 

O czym jeszcze warto wiedzieć? Zanim zaczniemy remontować mieszkanie lub dom, warto poznać pojęcia takie jak lamperia (ozdoba dolnej części ściany, najczęściej kojarzona z malowaniem jej zmywalną farbą czy ułożeniem w tej części boazerii) czy plafon – to nie tylko rodzaj oświetlenia, ale i ścienna ozdoba.  

Poznając „słowniczek” pojęć związanych z remontem, zdecydowanie łatwiej będzie nam przez niego przejść, a fachowiec nie zaskoczy nas żadnym trudnym pytaniem.  

fot: pixabay.com