Autor: Dopoznania.pl
12 października, 2020Ważne i na temat

Tani prąd w Twoim gniazdku

W globalnej gospodarce energetycznej zachodzą zmiany, a odczuć to możemy chociażby płacąc za paliwo na stacji benzynowej.

Także rachunki za prąd elektryczny bynajmniej nie ulegają zmniejszeniu, a trend cenowy jest raczej wzrostowy. Dlatego coraz więcej osób interesuje się fotowoltaiką i tym, co ona oferuje.

Tańszy prąd już po kilku latach

Obecnie koszta, które wiążą się z zakupem i instalacją paneli fotowoltaicznych na dachu domu wynoszą około 20 tysięcy złotych. Przy tym warto zauważyć, że ceny za panele cały czas spadają, otwierając drzwi do ich zakupu coraz większej liczbie konsumentów. Tańszy prąd staje się wyjściem dla każdego.

Również państwa Unii Europejskiej wspierają tych, którzy chętni są produkować swój własny prąd. Dzięki licznym dotacjom i ulgom podatkowym, koszta inwestycji w fotowoltaikę jeszcze bardziej spadają. Przeciętne gospodarstwo domowe jest w stanie opłacić taką instalację w przeciągu siedmiu lat. Po tym czasie może cieszyć się dużymi oszczędnościami w rachunkach za energię elektryczną.

Wydajność paneli

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną ma duży sens chociażby w momencie, gdy spojrzymy na panele fotowoltaiczne oraz ich wydajność i okres eksploatacji. Większość sprawdzonych producentów oferuje długi okres gwarancji na panele, co już dużo nam mówi o ich jakości. Obecnie sprzedaje się panele, które spokojnie są w stanie zaopatrywać gospodarstwa domowe w energię przez 45, 50 a nawet 60 lat!

Jeżeli zaś mowa o wydajności, prawdą jest, że spada ona wraz z czasem użytkowania. Przy tym trzeba zaznaczyć, że spadek ten największy jest zaraz na początku – w przeciągu pierwszych 10 lat użytkowania wydajność paneli spada do poziomu 80%. Jednak im dłużej panele działają, tym ten spadek wydajności jest coraz wolniejszy, a to oznacza, że instalacja przez dekady jest w stanie produkować dla naszego domu prąd i przyczyniać się do mniejszych rachunków za energię.

Nasz klimat nam sprzyja

Panele fotowoltaiczne idealnie sprawdzają się w naszym umiarkowanym klimacie – oczywistym jest, że długie okresy zaśnieżenia nie będą dobre dla wydajnej pracy instalacji, ogniwom fotowoltaicznym nie służą także duże upały. Zatem klimat Polski jest idealnym do wydajnego produkowania energii, dlatego tym bardziej warto zainteresować się korzyściami, jakie instalacja fotowoltaiczna może oferować dla naszego domu.