Autor: Dopoznania.pl
20 maja, 2022Porady

Trendy w aranżacji wnętrz 2022

Co w roku 2022 dzieje się w sztuce wystroju wnętrz? Jaka jest obecnie proponowana jako mainstreamowa architektura dla przestrzeni mieszkalnych naszych domów i mieszkań, a kim są dysydenci w trendach aranżacyjnych? Czy architektura wnętrz nadal trzyma się kanonów obecnych od dekady? Jak mieszkamy?

Aranżacja wnętrz 2022

Silnie zaznaczone dotąd trendy w aranżacji wnętrz, które pojawiły się wraz z nowymi technologiami zarządzania i zagospodarowywania przestrzeni mieszkalnych - mają się całkiem dobrze. W szczególności odeszliśmy dziś w urządzaniu miejsc do życia od przesadnej ozdobności, którą zastąpiła prostota i solidność. Po wtóre unikamy nadmiaru i przesady, nie używamy wielu zdobień, staramy się tworzyć wnętrza funkcjonalne i piękne w spełnianiu swoich funkcji. Estetyka aranżacji wnętrz oparta na geometrycznej prostocie, jakości sprzętów i materiałów, a także pomyślana jako sztuka czysto użytkowa - to wszystko także w roku 2022 trzyma się mocno. Powiedzmy szerzej o kilku głównych współczesnych trendach w architekturze wnętrz.

Jasne pomieszczenia i rozległe płaszczyzny

Biel, przestronność, otwarte przestrzenie, które odbijają światło jedną barwą, brak nadmiarowości i skłonność do odkrywania “wolnych kątów” - obecnie ten trend jest przeważający. Jesteśmy dalecy zarówno od baroku i romantyzmu, pojawia się dążenie, które należy zaklasyfikować raczej jako nowy klasycyzm: możliwe wiele miejsca, a jeśli już gdzieś zmieniamy “geometrię przestrzeni” jakimś przedmiotem, meblem lub instalacją, to tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Preferujemy otwarte i pełne wolnego miejsca przestrzenie, w których dominują przedmioty proste, lecz solidne. Budować takie przestrzenie pomagają rusztowania aluminiowe.

Funkcjonalność zamiast przesytu

Współczesna architektura wnętrz znakomicie realizuje przekonanie, że dom lub mieszkanie to przede wszystkim miejsca, w których prowadzimy życie, spędzamy w nich większość naszego czasu. Dlatego - zgodnie z filozofią przystosowującą przestrzeń do potrzeb człowieka - zaczęliśmy wysuwać na plan pierwszy funkcjonalność. Nadmiar został odsunięty, zapomniany jak niepotrzebne przedmioty, które magazynujemy w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, poza widokiem oficjalnym. Użyteczność, służebność wobec ludzkich potrzeb obecnie wyznaczają walory tradycyjnie uznawane za estetyczne, które przystosowują się dzięki nowemu wzornictwu do kryterium celu i użyteczności.

Redukcja akcentu i uproszczenie kształtu

Płaskie, szerokie i rozległe płaszczyzny zazwyczaj w jednym kolorze sprawiają wprawdzie, że nasza przestrzeń życiowa jest uporządkowana, ale same nie potrafią nadać jej ciepła i powabu. Dlatego pojawiają się akcenty, drobne ozdoby, przedmioty, które nie są już stricte użytkowe, lecz czysto estetyczne. Ich nadmiar został jednak zredukowany. To raczej pojedyncze, ale silne akcenty, jak piękny wazon, bambusowe żaluzje, dopracowany i wykwintny żyrandol lub po prostu wykończenie drewniane ram okiennych lub strategia “ramek na ścianach”. Nie rezygnujemy całkowicie z przedmiotów ozdobnych, lecz używamy ich oszczędnie.

Współczesna estetyka przestrzeni mieszkalnych

Nadmiar we współczesnej estetyce przestrzeni wyraźnie ustępuje ascetyzmowi. Przesadny wykwint prostocie, a efekt nagromadzenia przedmiotów - starannemu wyborowi tychże przedmiotów. Należy przypuszczać, że dalszy rozwój technik (także budowlanych) nadal będzie miał decydujący wpływ na wygląd naszych domów, które mają być wygodne i proste w obsłudze, dostosowane do wymagań współczesności, która być może stała się już tak złożona, że wymaga uproszczenia?